bugün

üretilen malları piyasaya sürmeden önce test edip, onaylamak, "ok" damgasının basılması işi.
Q.C. passed.
kalite şartlarının yerine getirildiğini doğrulamak amaıyla kullanılan teknikler ve faaliyetler bütünüdür.
firmaların ayakta kalabilmelerin sağlayan sistem. ilk zaman yük gibi görünsede, ilerleyen dönemde, tüketici güveni olarak, firmaya geri döner.

zamanla gelişerek kalite güvence haline anlayışına doğru yol almıştır.

kalite kontrol, üretilmiş malı kaliteli veya kalitesiz olarak ayırma esasına dayanırken, kalite güvence kaliteli mal üretme amacına dayanır.
şirketler ve bireyler farklı yorumlar verebilir, ancak genel olarak toplam kalite kontrol yönetim kontrolünün kendisi demektir. toplam kalite kontrol kavramı dr. armand v. feigenbaum tarafından ortaya atıldı. dr. feigenbaum 1950''li yıllarda new york''taki general electric kurmay merkezinde kalite kontrolden sorumlu firma yöneticisi ve ayrıca firma çapında imalat işleri ve kalite kontrol yöneticisi olarak hizmet vermiştir. toplam kalite kontrolle ilgili makalesi industrial quality control"ün mayıs 1957 sayısında yayımlandı, bunu 1961''deki toplam kalite kontrol: mühendislik ve yönetim" (total quality control: engineering and management) adlı kitabı izledi. feigenbaum`a göre toplam kalite kontrol bir organizasyondaki değişik grupların kalite geliştirme, kaliteyi koruma ve kalite iyileştirme çabalarını müşteri tatminini de gözönünde tutarak üretim ve hizmeti en ekonomik düzeyde gerçekleştirebilmek için birleştiren etkili bir sistem" olarak tanımlanabilir. toplam kalite kontrol; pazarlama, tasarım, imalat, muayene ve yükleme bölümleri dahil olmak üzere bütün bölümlerin katılımını gerektirir. bir şirkette, herkesin görevi olan kalitenin hiç kimsenin görevi olmama haline dönüşebileceğinden korkan feigenbaum, toplam kalite kontrol, tek uzmanlık alanı ürün kalitesi ve tek çalışma alanı kalite kontrol işleri olan iyi örgütlenmiş , bir yönetim işleviyle desteklenip işleyecek hale getirilmelidir, fikrini ileri sürdü. batı-tipi profesyonelliği, onu, kalite kontrol uzmanları tarafından yürütülen kalite kontrolü desteklemeye yöneltmiştir.
bir de bunun meslegi vardir genellikle fabrikalardaisocu diye cagirirlar...
kaliteyi, kâr yapma aracından çıkarıp amaç haline dönüştüren süreçler bütünü.
kalitenin ve bunun yanında kalite kontrolünün bir yönetim biçimi olduğunu savunur. kurucularının başında; ishikawa ve deming gelir.
Yurdum insanının "kalite kontrol edilmez,üretilir" gibi bir mantığa bürünüp hiç bir zaman tam ve doğru yapamayacağına inandığım faaliyet
celal bayar üniversitesi gıda mühendisliği 4. sınıf öğrencilerinin kabusu olan ders. derse giren hoca sınavlarda cevapları kitabın birebir aynısı olarak istemektedir. dersi geçmek için ya çok iyi kopya çekilmelidir ya da günlerce ezber yapmak...
hizmet ve üretim sektörünün olmazsa olmazı. standartlar doğrultusunda ilerleyen. işletmenin beyni olarak ifade edilen departman. iyi ki kaliteciyim. yaşasın kalite.
fabrikalar içinde en sevilmeyen bölümdür.
üretimin eline veren bölümdür. sayı değil aslanım kalite.
yalandır efendim.
hizmet sektöründe hep viral deklare edilmiş kontroldür.
Bursa da bir otomotiv firmasında çalıştırmak için eleman aradığım pozisyondur. ancak işsizligin olduğu varsayılan ülkemizde hala bu pozisyona adam bulmuş değilim.

bursa da ikamet edip bu pozisyonda çalışmak isteyen varsa bana ulassin.

meslek lisesi veya MYO mezunu,
kumpas vs. ölçü aletlerini kullanabilen,
tercihen office programlarını kullanabilen,

çalışma saatlari hafta içi 8:30-18-30/hafta sonu tatil. ssk servis yemek imkânı vardir.
görsel
kalite güvence' den farklı olarak, şirketinin ürettiği ürünün veya servisin hammadde girişinden nihai ürün veya servis çıkışına kadar gerçekleşmesi gereken ölçüçü, inceleyici ve iyileştirici faaliyet. ( bkz. tedarikçi denetimi, onaylı tedarikçi, ürün giriş kontrolü, proses kontrolü, spc, ürün çıkış kontrolü)
görsel