bugün

pkk sayesinde ortaya çıkmış sorundur. pkk nın doğduğu tarihte doğunun, güneydoğunun vilayetlerinin iç anadolunun, karadenizin vilayetleri ile farkı yoktu. ne zaman eşkiyalar bu halkı kandırdı, ne zaman teror çıktı doğu artık sürgün yeri haline geldi. ne bir öğretmen orada çalışmak istedi, ne bir doktor. ne de bir yatırımcı o topraklara yatırım yaptı. bu kökene sahip insanlar bile büyük kentlerde köşe olurken dönüp bakmadılar çıktıkları topraklara. evet bu memelekette kürt sorunu vardır. ama bu sorun ne kürtlerin ne türklerin sorunudur. bu sorun pkk nın sorunudur. ve pkk sayesinde halka yayılmakta ve de haklarını savunduklarını iddia ettikleri kürtler, hor görülmektedir.

kürtler artık uyanmalı. kürtlerin %20 si devlet tarafından pkk yı önlemek adına zengin edildi. bugün büyük şehirlerin en zengin insanları arasında anılıyorlar. bu insanlar ısrarla kendilerine zarar gelmesin diye terorü finans edip saltanatlarını koruyorlar. geçenlerde bir avrupalı telefon şirketi dünyanın en pahalı cep telefonunu yaptı ve türkiye'ye sattınızmı sorusuna evet 2 tane g.doğulu iş adamı aldı diye cevap verdiler. peki telefona 35 bin dolar veren iş adamları neden size bir iş dahi vermiyor. tem otoyolunun etrafının yarısını parselleyen halis toprak ne yapmış d.bakır için? aziz yıldırımla selamlaşmayı başarmış d.bakırlı var mı? nihat özdemir'i kaç kişi tanır? cüneyt zapsu'nun nereli olduğunu bilen var mı? 12 milyar dolar kaçak akaryakıt tamemen bu topraklarda dönüyor. senin payına düşen ne bu 12 milyar dolardan, hak aradığını iddia eden sayın kürt kardeşim?
(#601644)
(bkz: abd nin kürt sorununu çözdürmemesi)
götün en derinlerinden uydurulan sorun.*
artık barışçı yollar ile çözülmeye çalışılması gereken sorundur. sorun mudur? evet sorundur
(bkz: pkk sorunu)
Türkiye'de etnik kimliği ne olursa olsun hiçbir vatandaşın bu etnik kimliği yüzünden/sebebiyle herhangi bir sorunu yoktur.Bu ülkede diliniz,ırkınız ve dininiz ne olursa olsun herkesle aynı sorunları yaşarsınız.Bu sorunlar etnik kimliklere göre azalmaz ya da artmaz.Ortada bir etnik kimliğin sorunu değil o etnik kimliği sömüren peşmerge takımının terör eylemleri vardır ve bu ince çizgi birbirine karıştırılmamalıdır.
ülkemizde yasanan her sorunda oldugu gibi, ister kurt ister pkk sorunu diyin burda da hersey donup dolasip egitime geliyor. kurt halki egitimsizlik yuzunden haklarini nerede nasil arayacaklarini bilmiyorlar. peki o daga cikan pkk uyeleri kimlerden olusuyor? bu insanlar halkin arasindan cikiyor. hangi halkin? doguda yasayan egitimsiz halkin. kac tane egitimli insan gidip pkk yaninda saf tutmustur? cok az. o zaman bizim ilk once cozmemiz gereken sorun egitim sorunudur. ama turkiyede hersey bir zincir halkasi gibi birbirine bagli; egitim, ekonomi, sanayi, tarim, hak, hukuk... ama bu zincir halkalarini birbirine kordugum seklinde baglayan bir halka var ki o en tehlikeli halka; bagimsizlik. ilk once turkiye kendi bagimsizligini emperyalist (somurgeci) guclerin elinden almalidir. daha sonra o zincir halkalari birbirine oyle bir gecer ki elde ne egitim sorunu kalir ne de bir kurt sorunu.

edit: su asla unutulmamalidir ki, pkknin en ustunde olan insanlar, ocalan ve karayilan gibi, aktif olarak teror olaylarina katilmamaktadir, onlar cahil insanlari bir masa olarak kullanmaktadir, bu cahil insanlar olmazsa bu teroru yaratacak insanlari bulamazlar.
Kırsal kesimdeki köylerimizde sıkca rastlanan sorundur,pek çok köylümüzün hayvanları kurtların saldırılarıyla telef olmaktadır *
her ülkede, iktidarın şiddetle ihtiyaç duyduğu bir "sorun"u vardır. yönetilen toplumu biçimlendirme aparatlarının en önemlisi o toplumda "birlik" duygusunu körükleyebilecek olanlardır diyorlar. yönetilenler ve taraf olanlar dışında birilerinin çok fazla işine gelen, beslendiğinden handiyse emin olduğumuz "sorun"umuzdur.
siyasal'ı bitirince "adam oldum", iki engels marks okuyunca, "komünist oldum" diyen bir müptelânın, bir tuhaf meczubun kurduğu bir tuhaf örgüt -terör örgütü- sebebiyle tekrar gündeme gelen, adeta yaratılan sorun.

sen okuduğunu anlamazsan, parça-bölük ezberleyip sindiremezsen; dünyanın kitabını okusan, bir ufak karınca kadar değerin olabilir mi?

büyütürler bazı insanları. eğitimlerini öne çıkartırlar. halbuki bir adamın eğitimini öne çıkartmak için, önce o adamın adam gibi olması gerekir. eğitim, eğitilenedir, ezberleyip orasına burasına yerleştirenlere değil.
(bkz: 10 satır yazı yazdım geri sildim)
(bkz: hiç gerek yok simdi moderatörden ayar yemeye)
bu ulkede cumhurbaskanligi, basbakanlik, millet vekilligi yapmis kurd olmasina ragmen,
bu ulkede kurd kokenli sanatcilara her kesimden sahip cikilmasina ragmen,
bir kurd un rahat durdugu vakit, her yerde is bulma, okula gitme gibi her turk vatandasinin yararlandigi haklardan bire bir yararlanmasina ragmen,
geri kalmislik sadece kurd lerin yasadigi yorelere mahsus olmamasina ragmen,
lanet olsun bu ulkede kurd sorunu var diye, canim vatanimi kan golune cevirenlere.
ama unutukmamalidir ki,
bu ulkenin insani, askeri tarih de bir cok ornegi oldugu gibi bu kansizlarida doktukleri kan da bogacaktir.
kürt sorunu yoktur pkk sorunu vardır.
kurt sorunu ülkemiz için büyük bir yaradır. kurt zararlıları yüzünden her yıl onbinlerce ton fındığımız, elmamız, mercimeğimiz, fasulyemiz harap olmakta; dış güçlerin beslediği bu kurtlar ülke ekonomimize büyük bir darbe vurmakta, hatta vatandaşlarımızın ishal olmasına, motoru bozmasına, midelerinin bulanmasına sebep olmaktadır. ***
sorunlu olanların uydurdukları bir cümledir. pkk sorunu vardır, o ayrı...
kürt sorunu yoktur, pkk sempatizanı sözde bağımsızlık(!) isteyen zararlı bünyeler vardır.

fare gibi ürerler, devletten kelle başına para alıp sonra o çocukları ne kadar uygunsuz illegal iş varsa oraya yönlendirirler.

devletin elektriğini çalarlar, güneydoğuda kaçak elektrik kullanımı %70 lere kadar çıkmaktadır. onların suçlarının cezasını da ek vergilerle biz çekeriz.

terörist başı öcalan'ın serbest bırakılmasını isterler. sanki o güne kadar ölen 30.000 sivil onların ülkesinin vatandaşı değilmiş gibi. belki de kendilerini bu ülke vatandaşı görmemektedirler. zir "biz bunları istemiyoruz" diyerek nüfus cüzdanlarını atan kürt kökenli kişilerin eylemleri de sık görülmektedir.

eğlence mekanları/bölgelerinde sağı solu tÂciz eden, suç unsuru yaratan eylemlerin sahipleri de genelde bunlardır.

kardeşliktir oysaki güzel olan. el ele verip güçlü bir ülkeye sÂhip olmak, her bir ırkı bir gökkuşağı rengi misÂli memnuniyetle karşılamaktır güzel olan.
kırsal yörelerde hayvancılıkla geçinenlerin karşılaştığı sorundur. dağdan inen kurtlar küçük baş hayvanları boğarak ölümlerine sebep olabilirler. bu sorun sivas kangal model çoban köpekleri ile çözümlebilinir.
batı'nın böl yönet yaklaşımı içerisinde üretdiği sûnî bir sorun olduğu için düşünmediğinizde var olmayan sorundur. koca bir ülkeyi sarmış vesvesedir.

peki bu vesvese sebebiyle doğuda yaşananlar ne oluyor o zaman? denirse, onun cevabı da biraz devletin ve devlet adamlarının hataları ama daha çok ve aslen pkk sorunudur.
red ve inkar politikaları ile halledilemeyecek sorundur.kavramlara takılmamak lazım kürt sorunu
pkk sorunu güneydoğu sorunu...
daha düne kadar dağda yürürken kart kurt diye ses cıkaran türklere kürt denir diye tanımlanıyordu bu insanlar hemde yönetimin zirvesindeki insanlar tarafından.
evet türkiye de kürt diye bir etnik yapı var.ayrı bir dilleri var.kültürleri var.bunları reddetmek yerine ne kadar cok ortak noktamız olduğuna inandırsak bu insanları emperyalist emeller peşinde koşan ayrılıkçılar ile yalnız bırakmasak sorunun cözümü daha kolay olacak..
çözüm için biraz bediüzzaman incelense onun hayatı model alınsa daha da basarılı olunacaktır.
Suni sorun. hiç kimsenin Kürtlerle bir problemi olmadığından aslında Kürt sorunu sanılan mesele ciddi bir terör sorunudur. Olaya Kürt sorunu demek Kürt kökenli vatandaşlarımızın da canını yakmaktadır. Kürt sorunu diye ısrarla tekrarlamak, bir Amerikan kara propagandasını tekrar etmektir çünkü geniş ölçekte baktığınızda bu kürt milliyetçiliğine dayandırılan sorun Amerika'nın Büyük Ortadoğu Projesi'nin Türkiye ayağıdır, aynı zamanda iran ayaklarından biridir, aynı zamanda Irak ayaklarından biridir. Kurulmak istenen Kürt devleti, ikinci bir israil yaratma çabasıdır falan filan. Unutulmaması gereken şey, doğuda varolan ve sadece Kürtlere özel bir durum olmayan ekonomik ve sosyal sorunların terör sorunu adı altında bir Kürt Sorunu diye sunulması, şahane bir bölme taktiğidir. En az yüz yıllık bir geçmişi vardır bu suni Kürt-Türk kavgasının.

Bağımsızlık yalanı ile eğitimli/eğitimsiz * * Kürt/Türk yurttaşlar kandırılmıştır. Olayı sadece Kürt Sorunu diyerek çözmeye çalşmanız bir ABD kara propagandasına yardım etmeniz anlamına gelebilir, her ne kadar masumane takılsanız da.
Unutulmaması gereken bir başka hede, Öcalan'ın bölgede tutunması için Kürt milliyetçiliğini kullanmak zorunda olmasıdır. O bir teröristtir, teröristler sorun olmadan yaşayamaz, zamanında yardım almak için sosyalist takılmıştır ama sosyalizm de artık işe yaramayınca Kürt milliyetçiliğine dönmüş ve bölgede sorun isteyen diğer büyük devletlere maşa olmuştur ve aynı zamanda ömrü tükenmek üzere olan örgütü de hayat bulmuştur. Kürt sorunu diye ele alırsanız meseleyi, Öcalan ve yandaşları da sevinecektir, çünkü buna ihtiyaçları var.

Görüldüğü gibi, bu olayda birden fazla sorun vardır ve her biri ayrı ayrı ele alınmalıdır.
Bu ülkede eğer kürt sorunu var dersek ki bazen diyenleri görüyorum yapmayın ayıp!neden ayıp diyecek olursan, bu şu anlama gelir kendi içimizde bölündüğümüzün taraf olduğumuzun
ve bununda ayrışmayı hızlandırıcı bir taraflaşma olduğunu anlamak gerekir kanımca.
yarın bu ülkede türk sorunu var denilebilir anlamı cıkar çünkü bu ülke hepimizin.
bu ülke hem ogün ün hem hrant ın hem ahmet in hem rojda nın memleketi bu yüzden etnik bir grubun sorunu olamaz. bu ülkede ancak terör sorunu olabilir.
temellerini ingiltere'nin ortadoğu haritasında arayınca sürpriz olmadığı görülen sorundur. batılılar bölgede kurulacak ve zamanla kanıksanacak bir kürt devleti yerine kürt nüfusunu türkiye, ırak, iran, suriye arasında paylaştırmıştır. ulusalcı kimlikle kurulacak olan bu devletlerde ise zamanı gelince kolayca alevlendirilebilecek etnik gerginliklere de böylelikle zemin hazırlanmıştır. bakıldığında kabaca iyi düşünülmüş bir planın aracıdır kürt sorunu, fakat bu sorunda hiçbir payımızın olmadığını düşünerek çözüm aramak da oldukça naif bir davranış olacaktır.

uzun lafın kısası türkiye'nin en büyük sorunudur, çözülmesi ise an itibariyle uzak görünmekte.
başlangıcı lozan a kadar dayanan, hala büyüyerek devam eden kolay kolay da bitmeyecek büyük bir sorundur. sınrlar cizildiginde ülkenin kaderi belli oldugunda hatalar yapılmıştır bu artık acıkca görülmektedir. onlara yapılan vaatler yerine getirilmedi yani fedaratif bir özerk bölge kurulacaktı kürtlerin yasadıgı bölgeler de! iç işlerine kendileri bakacaktı dış işlerinde türkiye ye baglı olacaklardı. bunun dünya da örnekleri de var mesela ispanya da "basq" bölgesi...eger durum böyle olsaydı cok küçük hadiseler dısında nerdeyse hiç bir sorun olmayacaktı.pkk diye bişey ortaya cıkmayacaktı 10 binlerce insan ölmeyecekti! 100 milyar dolardan fazla para teröre gitmeyecekti! ve o insanlarda daha mutlu, en bastan beri kendi dilinde egitim dahil her türlü kendi kültürlerinin ve haklarının getirdigi gibi yasayacktı.... anlayana!
kürtler de insandır , onlarında bir beyinleri ve onların içinde kurgulanan düşünceleri vardır.kürtlerde insandır , bunun parçası olarak, duyguları vardır , hizmet bekleme hakları vardır , okuma hakları vardır , dışlandıklarını hissetme hakları vardır , egitimsizlikleri suratlarına vurulduklarında yada bir şekilde hissettirildiklerinde gocunma hakları vardır , çoluk çocuk birbirine hakaret ederken "lan kürtmüsün sen ahe ehi naihaiha" diyorsa oturup akl-i selim şekilde düşünmenin vakti çoktan gelmiştir.

birincil süreçte , asıl olarak kurt diye birşeyin olmadıgını anlamalı bu dogrultuda yorum yapılmalıdır.

"kürtler nasıl yoktur?" , "nasıl olmaz?" , "hergün medyanın kürt kürt kürt diye tekrarladıgı kelime ne o zaman?" , "ama said nursi nedir o zaman hede hödö?" , "sen kimsin ulan kürt yoktur diyorsun?" sorularını cevaplamakla başlayalım.

evet düşüncemde hala ısrarlıyım.kürt dedigimiz ırk , türklerin egitilmemis halidir.kürt = egitilmemis türktür.herseyin bası egitim der gezer bizim siyasetçilerimiz.acaba hangisi güneydoguyla ilgilenmis cok merak ediyorum.yıllardır bi gap projesini bile bitirememislerdir.kürtlerin egitilmeye ihtiyacı vardır.aslında kürtlerin 2^n * şeklinde çoğalmalarının nedeni bile budur , egitimdir.kürtün türkiye'yi sahiplenebilmesi için hizmet aldıgını anlaması ve ilgi alaka gördügünü , deger verildigini hissetmesi lazımdır.güneydoğuya tanrının siktir ettigi daglarda yaşamın ne kadar güç oldugunu , şehirde sıcacık odasında , tv karşısına geçip , elindeki çekirdegi halının üstüne atanların anlamasını beklemek hatadır belkide.

evet arkadaşlar egitimsiz türklerimizle empati yapalım biraz , kendimizi onların yerine koyalım.sürekli pkk ya bok atmaktansa pkk nin tıpkı bir çığ gibi büyümesini saglayan , egitimsiz insan kar tanelerine tek tek bakalım ele alalım..çünkü bu ülkenin eleştirmekten daha fazlasını yapacak insanlara ihtiyaç var.youtube sayfalarındaki pkk videolarının altına "hepimizin anasını avradını.. " kelimeleriyle başlayan cümlelerden gerçekten daha fazlasına ihtiyacı var.

simdi kısa bir süreligine derin empati moduna girelim , olayı ileri boyutlarda düşünebilen arkadaşlar halisunasyon da yapabilir.
şimdi siz hakkari yüksekova'da ki vatandaşsınız.ananız kürt babanız kürt ve dogal olarak sizde kürtsünüz.türklügü ve türkiye cumhuriyeti sınırları içinde yaşadıgınızı köydeki bi kaç hanede bulunan tv lerden görüyorsunuz.eger yaşam standartınız çok yüksekse ve okula gidebiliyorsanız , daha dogrusu egitimin nasıl birşey oldugunu ogrenebilip okumaya başladıysanız "türküm dogruyum çalışkanım." kelimeleriyle başlayan andimiz dan ogreniyorsunuz."ne güzeldir doğru olmak ne güzeldir çalışkan olmak" diyorsunuz.atatürk hakkında anlatılanları duyuyorsunuz bi yandan , göğsünüz kabarıyor , tamam ben türküm diyorsunuz.dunyadan bi haber anneniz babanız "biji apo" diye bagırırken siz bunları ogreniyorsunuz.buraya kadar en iyi tablo ile olayı tasvir etmeye çalıştım -ki dagdaki pkk lıların %95 i okul nedir bilmiyor- okuyanlarda istanbul da broşür dagıtıyor.

yoksukluk içinde yaşıyorsunuz , orası güneydogu nede olsa allahın dagı.hangi siyasi ilgilenir orayla.velhasıl kelam birgün evde otururken kapı calıyor.kapıyı acıyorsunuz karşınızda 2 tane adam size kürtlügün ne kadar asil bir duygu oldugunu anlatıyor , egitimsiz anneniz babanız kafa sallayarak adamı dinliyor.siz çıta gibi genç bi kenarda oturmuş konuşulanları dinliyorsunuz.adamlar size para ve erzak vereceklerini söylüyorlar , lakin bir şart koyuyorlar."davamızda bizle beraber olacaksınız" anne baba "kürt"lüklerini düşünüyor , ogullarına bakıyor , tamam diyor.sizde düşünmeye başlıyorsunuz ;

- bana okulda atatürkün iyi birisi oldugunu öğrettiler
- bana devletçiligi ögrettiler
- bana halkçılıgı öğrettiler
- bana vatanın bölünmez bütünlügünü öğrettiler
- bana türkiyede , türk , kürt , laz , çerkez yoktur dediler , herkese aynı imkan ve hizmet verilir dediler
- bana güneydogununda türkiyenin bir parçası oldugunu öğrettiler

ardı sıra aklınıza şu düşünceler geliyor :

+ yıllardır burada yaşıyoruz bi tane siyasi kapımızı çaldımı
+ yıllardır burada yaşıyoruz köyümüze dogru duzgun bi yol yapıldımı
+ yıllardır burada yaşıyoruz , televizyonlarda istanbul u görüyoruz , tabak kıranları görüyoruz , para dagıtanları görüyoruz , istanbulun büyük ihtişamlı otobanlarını görüyoruz.burada ne var ? hergun paçalarımıza kadar çamura battıgımız bir yol.
+ yıllardır burada yaşıyoruz ne suyumuz ne elektrigimiz var.oysaki şehirli insanlar evde musluk oldugunu söylerler.

sonra bu düşünceleri , eve gelen adamların gözlerinin içine bakarak üst üste koyup muhakeme yapıyorsunuz.adamlar size erzak vereceklerini söylüyorlar , paranızın olacagını söylüyorlar , herşeyden önemlisi sizin aslında "kürt" oldugunuzu söyleyip ırk damarınızı okşuyorlar.aklınıza şehir yaşamı geliyor , mutfaklarda musluk olan evler geliyor , siyasilerin hergun konuşma yaptıkları mitingler geliyor , gep geniş otobanlar geliyor geliyor geliyor geliyor...

işte böyle arkadaşlar.pkk daga iniyor tıpkı bonus toplar gibi kapı kapı gezip adam topluyor.

şimdi ben size soruyorum hanginiz bu şartlar altında daha fazla orada kalırsınız ? yada hangi güç daha fazla sizi orada tutabilir ? karnınız açken ve yokluk içinde yaşıyorken muhteşem türk kanınızmı yoksa vatana olan aşkınızmı? *