bugün

Güzelim joker'ı çoluk çocuk oyuncağı yapan Bayık film. Nerede arkham serisindeki joker, nerede nicholson'un efsane joker'ı nerede bu balon.
Gülüyoruz mutlu sanıyorlar filmi.
Kötülük problemine de bir bakış getirmiş. Neden kötü olunur? Ben tatmin oldum.

Efsanelerden yerini aldı. izleyiniz.
şu sıralar hayatımın giderek bu filme benzediğini düşünüyorum.
Bir film aq. Pöff.
"zengin, mütevazi, efendi ve yakışıklı" patronumuz yine insanlığı kurtarıp ortamların kahramanı oldu klişesinin ideolojik boyutları olduğununa inandım hep. bunu söylediğimde dudak kıvıranlar oldu. hikayeye bi de " öteki beriki" tarafından bakmak lazımmış. yani "yakarsa dünyayı garipler yakar". özetle, ilginç buldum ve sevdim sanırım.bi yerde marx'a gönderme bile yapmışlar sanıyorum. gerçek hayatta da güncel garip eğilimler var böyle aslında, filmin bu kadar popüler olması tesadüf değil. ben bunları da refleksten öte gidemeyen bir tür trend, akım -ne derseniz- olarak kalmaya mahkum girişimler olarak görüyorum lakin bu "sistemin" sorgulanması gerektiği vurgusu bile önemli ve değerli bence.
klişe bi senaryoya harika bi oyunculukla kotarılan film.

bi de şu var, bu batmanların ilk filminde jack nickolsonlı olan, joker, asit kazanına düştüğü için makyaj yapmaya başlamamış mıydı? bu psikolojik backround nereden çıktı? illa ajitasyon. hatta o ilk film, parliament sinema klübünün de ilk filmidir.

şarkı aklınıza gelmiş olmalı. beybi oh may lov for yuuu.
joker taklidi
gitmeyi düşündüğüm film ama çok popüler olduğu için bu ara kararsızım.
bahsedildiği gibi bir pazar eğlencesi değil, tam anlamıyla bir sinema filmidir.

Büyüleyici bir sinema filmi hem de.
Bıktık süper kahraman muhabbetinden haklısın, daha olağan şeyler izlesek fena olmaz, senaryo kıtlığından eskilere sardılar, yenisi de eskisi gibi olmuyor işte, zorlamanın anlamı yok.
dc filminden ziyade dram filmi olmuş. tek kelimeyle muazzam bir oyunculuk izledim. fevkalade. ben bu oyunculuğu en son leonardo di caprio yu ayıyla mücadelesinde izledim.
izlemedim hala
Sevgilimle izleyecektik

O izledi sanırım.
kötü diyenler arkada eye of the tiger çalarken aksiyon görmek isteyen tipler muhtemelen. baya iyi filmdi jokerin joker oluşunu seyretmek keyifliydi, daha sakin ama karanlık bir yüz gördük bu filmde, ben çok beğendim.
Zenginlerin amuna koyayım mada faka diye filmler yapıp zenginler sayesinde kurulan sistemde seyircilerin parasını hamuduyla yiyenlere hala inanan kaldı mı cidden?
V for vendettanın kötü bir kopyası gibiydi.
salak salak gülen bir adamı seyretmek isteyen gidebilir.

recep ivedik 6'ya gidip kendim gülmeyi tercih ederim.
cesar romero'nun 1966'da başlattığı, jack nicholsun'un 1989'da devam ettirdiği, heath ledger ile 2008'de en büyük sükseye ulaştığı, jared leto ile 2016'da psikopatlığın üst seviyesine taşındığı, joaquin phoenix ile 2019 yılında hayatımızda var olmaya devam eden sinema karakteridir.

tabii, heath ledger'in can verdiği karakterin yeri apayrı bende. muhtemelen de bir çoğumuzda. ışıklar içinde uyu.
kötülüğü öven saçma salak bir film. batman'ın kemikleri sızlıyordur.

sırf herkes beğeniyor diye ben de beğeneyim bari de entel görüneyim filmi.
(bkz: heath ledger)'ın üzerine ben nasıl bu filme gidecem şimdi. sanki onun ruhuna ihanet etmiş gibi falan hissediyorum eğer ki gidip izlersem bu filmi.
Bir film karakteri bakmayın böyle haylaz olduğuna özünde iyi biri.
Vizyona girdiğinden beri izlemek istiyordum, cumartesi günü izleyebildim sonunda. Öncelikle sunu belirtmek gerek ki filmde joker var, bunu sonuna kadar hissettiriyor. Bazı yerlerde çok güzel ters köşeler yapmış ve seyir zevkini yükseltmişler. (bkz: Joaquin Phoenix) kesinlikle rolün hakkını vermiş. Daha önce jokeri oynayıp başaran oyuncularla kıyaslamaya gerek yok adam joker olmayı başarmış.
gerçekten etkileyici bir film insanın ruhunu zedeliyor.karanlığı normalleştiriyorsun..izleyin tavsiye edilir.
ilk gün gidip cinemaximum rezaleti yüzünden adamakıllı keyif alamadığım, uzun zamandır izlediğim en iyi film. marka karalama sanmayın, filmi oynatamadıkları için üç salon değiştirip, ikinci yarının ilk 3 dakikasını kaçırdığım bir durumdan bahsediyorum.

Ama tüm bunlara rağmen film bitmeden tekrar gitme ve tekrar izleme isteği uyandı, hatta artırıyorum, bence bu film yeni bir dönem açacak. kapattığı marvel tarzı süperkahraman filmleri değil de daha ziyade gelişine yeniden çevrim veya uyarlama olarak devam eden popüler sinema sektörüne daha karakter odaklı, daha detay odaklı, çok daha iyi çalışılmış filmlerin yapılmasının önünü açacak.

filmin kendisini, joker karakterinin taahhütlü köken filmi olarak gören veya görmeye çalışanlara da acıyorum ayrıca. yahu dc çizgiroman evreninde joker dediğin karakterden tek yok ki?! bruce wayne in anne babasının ölümünde rol oynamış diye biliyoruz ama net değil. temel beğenmeme kriterleri de dark knight taki joker ile aynı adamsa bu yaşlı ki diye çıkışmaktan ileri geliyor. yahu o kadar mükemmel yapıldıysa sadece gidin marvel iç savaş çizgi romanını okuyun bakalım, filme çekilmiş haliyle ne kadar ilgisi var? o yere göğe koyamadığınız yönetmenlikten çıka çıka çıkan o paçavrayı, eleştirmen puanları tavan olan rezil filmleri, sadece avengers ta görünecek diye izlemek zorunda kaldığınız, tek başına bir halta yaramayan sürüyle film ve karakteri, tek elle tutulur olanına 7 tane oscar verilme ihtimalini ne yapacağız peki? ben sevmiyor değilim zaten, o avengers filmlerini ilk gün gidip sinemada izleyenlerdenim. ama anlayın arkadaş, süperkahraman filmi diye marvel formatında gitmesinin alemi yok. gitse şimdi joker orjin filmi değil justice league in ikinci filmini konuşuyor olmalıydık. sahi ne oldu bilen var mı? ya da aklından o filmle ilgili tek sahne kalan?

öncelikle spoiler vermemeye çalışacağım, başka yanıtlarım var var olmasına da, spoiler vermeden yazamam.

izlediğimiz aslında günümüz kapitalist dünyasında hassas büyüyen çocukların hikayesidir. bu çocuklar içerisinde asla umudu olmayan-olamayacak olan, hatta psikolojik problemleri olan bir örnek seçilmiştir ve seyirciden bir noktada ayrışması sağlanacaktır elbette; ama o zamana kadar anlatılanlar makul-mantıklı gelir.

--spoiler--
sıkıntı olan konu şu arkadaşlar; izledikten sonra düşündünüz mü ne izledik biz? gerçek ve tımarhanede sonlanan bir devrim hikayesi mi? hayatı tımarhanede geçmiş psikopat bir adamın kurbanını rahat öldürebilmek için samimi anlattığı bir tuzak hikayeyi mi? hikayenin neresi, ne kadarı gerçek, ne kadarı değil? neden sadece arthur gözünden dinledik biz bunu?

thomas wayne kendini iyiliğe adamış, gönlü cüzdanından daha da zengin bir adam mı? yoksa kendi işine bakan, her çiçekten bal alan, sözde sosyalist özde kapitalist kodamanın teki mi?
--spoiler--

yönetmen senarist todd philips daha sonra açıklamaları olacağını söyledi, o zaman açığa çıkar durum, ama bundan sonra kolay kolay yapılamayacak olan, hiç kuşkusuz yukarıda yazdığım bazı iddialar doğru ise 20 yılda bir olanı makul karşılanacak bir senaryo içinde senaryo filmidir. neyin olumlu etkisini bekliyorum derseniz, bu filmden önce mutlaka izlenmesi gereken, filmin net şekilde esinlendiği, elbette hiçbir şekilde birebir aynısı olmadığı ama esinlendiği filmlerden açık izler ve onlara göndermeler olduğudur. ve bu da farklı bir filmin yeniden çevrilmesi ya da kitap uyarlaması gibi kulağa hiç de özgün gelmeyen işlere alternatif oluşturabilecek farklı bir yaklaşımdır. hangi filmleri net gördüğümü söyleyeyim, birisi taxi driver, diğeri de king of comedy.

filmin kendi içerisinde çok sağlam bir matematiği olduğunu düşünüyorum, örneğin yukarıda yazdığım benim için çok iyi bir özellik, ama olur da çok eleştiri alırsa karşı gerekçe olarak kullanılabilecek etmenler filmde bulunuyor. izleyin, izletin, bok atanlara da kulak asmayın. dün onedio da daha başında 10 kere "bak okuduktan sonra nefret edersiniz aman da dikkatli okuyun" diye uyaran bir yazı vardı. işte joker aslında mafyanın önde gideniymiş de, bu filmdeki tipleme ile ilgisizmiş de falan. sadece yukarıda yazdıklarım yeter zaten çürütmeye; hangi joker diye sorarım, "filmin giriş-gelişme-sonucu tek türlü mü olmalı, emin misin" diye sorarım, biter gider. kimse boşa artistlik yapmasın, hele ki daha vizyona çıkışta dc filmlerine bok atıp marvel filmlerini yükseltme çabasındaki gizli eller uzak dursun. bu ilk joker filmi değil, muhtemelen son da olmayacak, alışılandan farklı da olsa farklı bir film olarak tarihteki yerini alacak; hatta oscar alarak belli noktalarda öncü olabilir.

oscar demişken, joaquin phoenix e de değinelim. rolü yüzünden girdiği ruh halinden çıkamamış olmasının intiharına yol açtığı şüpheleri olan heath ledger, ilk muhteşem film joker i jack nicholson, damaged dövmeli yandan metodik jared leto azıcık aralansın. bence en iyi 3 arasında anılacak bir performans geldi. sadece, benim görüşüm phoenix joker in kendisi gibi değil de arthur fleck idi daha çok. ama ne arthur oynadı, inanılmaz! bu yıl daha iyi başrol performansı göreceğimi hiç ama hiç sanmıyorum, bir şekilde oscar da hakkı verilmezse tarihe geçecek kadar iyi bireysel performans var filmde. bence diğer jokerler ile de karşılaştırmayın çünkü oynadığı tam joker sayılmaz; bir de diğer filmlerde joker hep yan karakterdi ve zaten joker haline gelmişti. buradakipek öyle değil ve phoenix'in kamera karşısında kalma süresi çok uzun.
en çok izlenen 18 yaş üstü filmi olmuştur.
izlerken sıkıldığım bir dram filmidir.