bugün

görsel

görsel
görsel
adamlar karikatürdeki renkli, psikopat bir karakterden müthiş bir dram filmi çıkarmışlar, biraz daha zorlasalar sanat filmi çıkaracaklarmış.

güzel film, oyunculuk süper ama nolan'ın joker'i ve diğer jokerler bu jokere göre çok daha zeki.
Manitayla gittiğim film. Amk filmiyle ilgili ne görsem aklıma o geliyor.
görsel
görsel
geçen hafta izledim efenim. bu arada filmlerimi artık kadıköy reks sinemasında izliyorum. tavsiye ederim. avm lerde 2 bilete 70 tl para vermeyin. 2 bilet 2 küçük patlamış mısır 2 de kolaya 180 tl hiç vermeyin.
gelelim filme. film güzel. oyunculuğa tek bir laf edilemez.

bir kere bu film son zamanların sinema anlayışına bir başkaldırıdır... eyy marvel sen kimsin yaa demiyor, direk tokadı yüzünde yapıştırıyor...

filmde ki sistem eleştirisini görmemek olmaz, toplumun yarattığı sistem içerisinde var olmaya çalışan bireyin ne duruma itilebileceğini görüyoruz. ama bu durum film de bir psikopatın varlığının kabul edilebilirliğini mi aşılıyor sorusuna getiriyor bizi ? yani film sistem insanı bu hale getiriyor o zaman birimizin kafasına sıkabilirizi yumuşak bir zemine mi oturtuyor ? evet bunu biraz öyle yapıyor, burada bu eşik biraz geçilmiş.
doğru mudur ? yanlış mıdır ? tartışılır sabaha kadar... çünkü her iki açıdan da ele alınabilir. mesela geçenler de bir kız çocuğumuz evine giderken bıçaklandı. bıçaklayan katil psikopatın önce ki hayatına bakıldı mı ? ben baktım. adam sevgi nedir hiç görmemiz, doğu anadoluda bir yurtda dayak ve tecavüzle büyümüş... dolayısıyla burada katil ile empati yaparken ki doğru ve yanlışların çok iyi ayırt edilmesi lazım. çünkü bu durum aç bir insanın baklava çalmasına benzemez. zengin fakir çatışmasına da benzemez. işte tam bu noktada film bunu ustalıkla bence işleyememiş. diyorum ben. ayrıca gereksiz bir müzik. duygu müziği. mesela tren sahnesinde olacaklar olmadan önce bir çoşku verme... ne gerek var ? bu kısım için panic in needle park filmini tavsiye ederim. sal beni ya ben ne hissedeceksem hissedeyim değil mi ?
daha çok üstüne yazılır... senaryo sert bir senaryo çünkü. neyse gelelim asıl soruya.

hit lager'ın joker mi ? Phoenix abimizin joker mi ? bu soruya cevap vereceğim. ama bu soru hatalı bir soru, şöyle ki futbol da oyuncu karşılaştırmaları çok yapılır, siz bir defans oyuncusu ile forvet oyuncusunu karşılaştıramazsınız. zorlarsanız karşılaştırılır. o yüzden ben bu zorlayarak karşılaştırıyorum ve cevabım hit lager'ın jokeri *

konuyu beğenenler için 2 öneri yapmak istiyorum
mindhunter ve victor hugo'nun bir idam mahkumunun son günü
heath ledger'dan başka bir joker kabul etmediğim için vizyona girdikten ve malum ortamlara düştükten uzun bir süre sonra izlemediğim film. ancak yakın zamanda izledikten sonra 180 derece çark ederek film ve karaktere can veren joaquin phoenix hakkındaki fikirlerim değişti. buradaki jokeri heath ledger'la karşılaştırmıyorum çünkü joaquin phoenix ondan bağımsız bir iş çıkarmış. ne jack nicholson gibi fazla teatral, ne de jared leto gibi zorlamalık yoktu. merdivenlerdeki dans edişi, mimikleri, üzüntüsü, gülmesi vs. hepsi olağanüstüydü. efemine bir tarzı olsa da öfkesini ortaya çıkardığı her sahnede karizmatik ama bir o kadar ürkütücü bir havası var.
cokır diye okunuyor. bizzat joker in ağzından duydum.
Çok duygusal bir film.
Anima'nın sikertici şarkısı.
devrimci ögeler barındıran film. derdini iyi anlatmış, karakteri kendi bakış açısıyla yorumlayıp tanıtmış.

lecır bir, finiks iki.
bomboş bir film. yumruklu kavga dövüş izlemeye gittim dram çıktı.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Dün izlediğim film. Cidden çok beğendim.
Son 5 yılda izlediğim en iyi film. Üstelik içinde 1 saniyelik bile cgi yok.

Muhteşem.
Joker’in başında gösterilen ambulans ile sonunda gösterilen ambulans.
Joker’in evrimine temsilen yapılmış harika bir detay.

görsel
görsel

https://twitter.com/FilmE...tatus/1215067475013824512
11 adaylık almış. ilk 2 kesin. ilk üç yüzde doksan. Uyarlama senaryo da kesin. Kurguyu da yüzde Yüz alır.
görsel
En iyi film oscarını ya 1917 ya da The irishman alır. En iyi erkek oyuncu dalında ise Joaquin Phoenix, Adam Driver ile kapışır ama oscarı kapar, yönetmenliği de alamayacağını düşünüyorum, en iyi saç ve makyaj ve en iyi kostüm de garanti. Bana göre 3 oscarı garanti. Keşke Martin Scorsese'den bu kadar esinlenmeseydi Todd Phillips de bizde rahat rahat övseydik filmi.
Arthur'un Murray'in şovuna nasıl çıkacağını denediği sahnede, şovdaki bardağın bir kopyasını keçeli kalem ile yapmaya çalıştığını görebilirsiniz.
görsel
kendimi hazır hissettiğim bir gün tekrar izleyeceğim.
görsel
Az önce filmi bitirdim. Taze taze yorumumu yapmalıyım dedim. Joaquin Phoenix gerçekten mükemmeldi. bu konuda herkes hemfikirdir. Filmin reklamı çok iyi yapıldığı için fragmanlarını defalarca izledim. Fragmanları insanı havaya sokuyor. Filmde bir isyan var. Aksiyon da olmalı diyorsunuz ama bu konuda hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Filmde psikolojik dram ögeleri yerinde ve başarılı. Ben daha çok aksiyon beklerdim ne yalan söyleyeyim. Sanki yemeğin tuzu biraz eksik gibi geldi ama içindeki oyunculuk, filmin bize sunduğu o kasvetli hava bizi yakalayıp sonuna kadar götürdü. Film hiç bitmesin istedim. Arkasında çok soru işaretleri bırakarak da bitti film. Neyse ki 2. film gelecek. Umarım bizi fazla bekletmezler ve yeni jokerden bizleri mahrum bırakmazlar.
görsel
türkçe dublajın ne kadar iğrenç bişe olduğunu görmek istiyosanız bu filmin dublajlı halini izleyin.
türkçe dublaj normalde dünya standartlarının üstünde bir kaliteye sahiptir. bizim yerli dublaj sanatçılarımız gerçekten fazla profesyonel adamlar ama bu film bi istisna.

hoakin abimiz oyunculuk adına çılgın attığı için bu film dublajlı izlenmez. adam sahnelere göre nefes alıp verme sayısını bile ayarlamış. gülmesi, gülerken nefesinin kesilmesi, gırtlağının acıması, aynı anda ağlamaya geçmesi falan... bunu dünyada yapabilecek bir dublajcı yok. o yüzden bu film altyazılı izlenmeli.