sürekli tarafımdan piyasa koşullarından dolayı gerçekleştirilin eylem...
Arada bir yaşanılası olay.
Ayrıca babanızdan kalan bir iş yoksa ,sık sık gerçekleştireceğiniz eylem. *
oldukça sıkıntılı bir süreçtir. (bkz: gitsem mi kalsam mı) (bkz: gidiyorum ama iyi mi yapıyorum)
maaşın artması için gereklidir genelde.
kişilere ve şartlara göre büyük değişiklik gösterebilen eylem. bazen lanet ettirir bazen çok işinize gelir. ama dikiş tutturmak önemlidir. zira vasfınızı oradan değerlendiriyor çoğu kurum ve kuruluş.
Güzeldir. Ev değiştirmek gibi hissettirir.
her dört yılda bir yaptığım şey. geldik 4 yılın sonuna.
-Daha yüksek maaş
-Daha iyi pozisyon
-Tecrübe
için yapıldığında makul görünen eylemdir.

Benim için ise,
her 4-5 ayda bir yapmak istediğim eylem oluyor.
hatta şu anki, görünüşte yeni ama bana hiç yeni gelmeyen, iş yerimde 3. ayım doldu. Ve iş değiştirmek istiyorum..

3 ayda oryantasyon denen zımbırtının anca tamamlanması gerekirken, bende öyle olmuyor. zaman geçtikçe şirketin bana bir şeyler katacağı süre daralıyor. öğrenciyken gece gündüz çalıştığım, okuduğum bölümü benim için meslek yapan, 2 yıl var. sonrasında 7 ay, sonra 5 ay, sonra emekli olurum ben buradan dediğim yerde 1 yıl 3 ay, şimdi de 3 ay!

iş değiştirme isteği geldiyse gitmek de bilmiyor. akla düşüyor bir kere..

sorun bende mi diye sorguluyorum ama sonra
şirkette olan haksızlıklar geliyor gözüme..
yapılan ahlaksızlıklar,
tecrübesiz yöneticiler,
yalakalıklar
ve daha saymakla bitmeyecek şeyler...

sadece maaş için çalışmak da mantıklı gelmiyor. zaten iş değiştirildiğinde daha iyi bir maaşla* başlıyorsun. iş görüşmelerinde maddi şartlar konuşulup netleşiyor. mesai saatleri, şirketin az çok senden beklentileri anlaşılıyor da varsa şirketin politikaları, yönetim anlayışı, olan/olmayan değerleri anlaşılmıyor. işe başladıktan sonra ortaya çıkınca da iş değiştirme isteği beliriveriyor.

bu kadar şikayet edip bir yandan da mesai saatimde bunları yazmam hiç doğru değilya neyse..
iş değiştirmek her zaman iyidir tabi ki bulunan konumdan daha iyi bir yere geçilecekse.
fakat girilen yeni işte ilk bir kaç hafta işkence gibi geçiyor. ortama, insanlara adapte olmak kişileri, işi davranışları her şeyi analiz etmeye çalışıyorsun yanlış bir şey yapıp rezil olmaktan çekiniyorsun falan. sırf bu yüzden iş değiştiresim gelmiyor.
patronunuzu ve şirketinizi seviyorsanız, ama daha iyi bir gelecek, kariyer için de gideceğiniz yerin iyi olduğunu düşünüyorsanız çok sıkıntılı bir olay.
Allah pişman etmesin, hepimizin hakkında hayırlısı olsun.
bazen tazminattan vazgeçmektir.

zaten o haddeye geldiyseniz beklemeyin, mutsuz çalışıp kendinize de çevrenize de eziyet etmeyin.
şartlar daha iyiyse ilk maaşınızla beni mangala çağırın.
6 ay sonra yapacağım eylem.
Bunun için 2 senedir hazırlık yapıyorum.
Hemen hemen her şey hazır.
Lakin bir de cart diye istifayı basanlar var, hayret ediyorum.
Ben işini şansa bırakanlardan olamadım hiç.
Bazen yılanların kabuk değiştirmesi gibi acılı, bazen Balıkların akvaryum değiştirmesi gibi eğlencelidir. Bazen de biraz biraz her ikisi de.

Sıfırdan başlamak belli yaştan sonra zor oluyor azizim. daha önce çözülmüş bir sürü sorun yeniden önünüzde çözülmek üzere sıraya diziliyorlar.. ev bul, banka ödemelerini ayarla, iş yerine alış falan filan..
Hakettiğini vermeyen şirkette çalışıyorsan ve gelen iş teklifleri cezbediyorsa yapılması gerekendir.
deveye hendek atlatmaktan daha zor.ülkenin bu koşullarında canım çıktı resmen birde işe girecek noktaya geliyorsun birde torpilli önüne geçiyor ya gelde delirme..
hocalarım ve sektörde tecrübe kazanmış bilinçli herkesin önerdiği yegane şeydir iş değiştirmek. bir firmada özellikle kariyerinizin başındaysanız 2-3 senede bir yapmanız gerekirmiş.
eyer aunı bıranş da yapacaksanız işi o kadar zorluk çekmezsiniz.
hayattaki en zor ama gerektiğinde de en gerekli ve kolay bir durum.
Süpersonik ehonomimiz sayesinde mecbur kalıp icra ettiğim eylem. Yaklaşık 5 yıldır yani açıldığı günden beri çalıştığım optimumdaki malum Gözlükçüden ayrıldım. Artık daha iyi bir ücret karşılığında, yürüyerek gidip geldiğim bir işe başladım.

Yeni ortam, yeni dükkan, yeni insanlar... Alışmak zor ama titreşimli damat sağolsun. Mecburuz.
içinde bulunduğum durum,

iyi bir okuldan mühendislik mezunuyum, ancak durum öyle bir yere geldi ki artık mutfak şefiyim.
bazen ihtiyaç.
Şu sıra düşündüğüm ama üşendiğimdir.

Evden çalışıyorum, çocuğun sorumluluğu tamamen bende ve işimi çocuğun okuluna, acil durumlarına göre ayarlayabiliyorum. Çalıştığım firma global bir firma ve yıllardan beri kendimce kurduğum bir düzenim var.
Dışarıda maaşlar yeni başlayanlara daha yüksek, belki şimdi yeni bir yere gitsem %30 civarı yüksek bir paraya geçeceğim. Ama düzeni bozmaya, evden çıkmaya değer mi, bilemiyorum.
Diğer bir yandan da, bir yerlere başvuru yapacak, kendimi anlatacak, 5 yıl sonra kendimi nerede gördüğümü tarif edecek gücüm yok.
En iyisi oturayım oturduğum yerde.
Gençken yapılması gerekendir. Belli bir yaştan sonra macera aramaya gerek yok bence. Bir sürprizle karşılaşmazsam şu an çalıştığım firma son çalıştığım yer olacak. Maaşı da Türkiye şartlarında iyi. Yaptığım hesaplara göre 2025 yılında iş hayatını komple bırakıyorum. Çünkü çalışmaktan bıktım. Yatırımlarımı ona göre yapıyorum. Ondan sonra ver elini iki seksen yatmak. Düşünmesi bile mutlu ediyor beni. *
ileride yapacağım şey. Bakalım sosyal hizmet sektörü nasıl bir mecraymış. Coming soon.
Bende değiştirmeyi düşünüyorum çiftçi olcam köye yerleşcem.