bugün

Ankara bilene izmirdir, izmir bilmeyene ankaradır.
deniziyle izmir alır, gezmek için.

yaşamak içinse bilmiyorum daha uzun süreli yaşadım 2sinde de denemez.
fikrimce izmir bir öğrenci için daha uygundur. iklimi ankara'ya göre yaşamaya daha elverişlidir. sıcağı, denizi, kumu seviyorsanız her türlü izmir'i seçersiniz.
her iki şehirde de yaşamış biri olarak, izmir'in bu karşılaştırmada daha ön planda olacağını söyleyebilirim.
Ankara insanı izmir insanı gibi sabit fikirli değildir. Ankaralılar şımarık olmaz, izmirliler Türkiye'nin en şımarık insanlarıdır. Kaç tane izmirli tanıdıysam hepsi öyle...

Ankara yapay güzeldir, izmir doğal güzel...

Ancak Ankara daha yaşanılabilirdir.

Ankaralılar saftır, izmirliler çok gıcık.

izmir sevilir izmirliler sevilmez; Ankara sevilir, Ankaralılar da sevilir.

Ankara'nın göçmeni iyidir, izmir'in de göçmeni iyidir.

izmir Türkiye'nin 3. büyük şehridir, Ankara ikinci.

Sonuç olarak, Ankara...
izmir seksi bir feminenlik içerir, ankara ise kıro bir maskülenlik.
izmir'in tek övünç kaynağı doğasıdır. Ankara'nın eksiği doğasıdır.
ankarada soğuk binalar izmirde renkli caddeler vardır. mekan olarak izmir ankarayı geçer. ankara insanı izmir insanıyla karşılaştırılmaz bile. delikanlıdır, kolpa atmaz. izmirli arkadaşlar kızmasın ama ankaralı izmire gelir postasını koyar gider izmirli ankaraya gelir posta yer gider. 2şehirdede yaşamış biri olarak yorumlamam bu gaddar.
Dardır sokakları, serseridir bu şehrin çocukları izmir kardeşliktir bize gidelimdir, bizde yiyelimdir, bizde kalalımdır... Sevgidir izmir... sebepsiz yere seversin izmir'i. Ankara gibi her yeri taşlarla çevrili soğuk yer değildir izmir... içindeki Anadolu hamurunu kaybetmeyen tek büyük şehirdir... işte bu yüzdendir ki; sizin orada dost dediklerinize, biz izmir'de sadıç deriz... Çoğu şarkı Ankara'yı anlatır . . . Çünkü ; izmir anlatılmaz yaşanır...
ikisi de şehirdir en nihayetinde. çok gezip tozmayan biriyseniz, kedi siki kadar bile fark etmez.
deniz mevzusu olmasa izmir ankaranın yanına yaklaşamaz.
çiğdemle "g"nin, gevrekle bebenin, klorakla da "-gil" in kıyasıya yarışacağı kıyaslama.
(bkz: şive şive üstüne)
bu tarz bi kıyaslamada 'ankara' cevabını ankaralıdan başkası vermez. taş yığını amına koyim. izmir her pozisyonda çıkarmadan 3 gider.
her türlü izmir alır götürür, tur bile bindirir.
göztepe vs ankaragücü'nü akla getiren durumdur.
Ankara'da dostluk başkadır param yok deyince bende var amına koyuyum gel demektir kavgacı olmamak ama dostu iÇin dunyayı yıkmaktır. Deniz'i olmayan soğuk sokaklarda simiti paylaşmaktır. Tunalı hilmi değil sadece tunalı demektir. O yüzden sahte yüzlerin amına koyuyum Ankara siker.
ankara'ya kaç kere geldin de soğuk binalar insanlar diye konuşuyorsun diye insanlara çemkirmemek için zor tutuyorum kendimi. yok efendim gece hayatıymış. senin ankara'da bildiğin tek yer kızılay olduğu için gece hayatına laf atamazsın arkadaş. denizi görmeden yapamazmış, al o zaman pis yosunlu tuz kokusunu biz bozkırdaki kömür kokusuyla seviyoruz ankara'yı diye tanım yaptığım karşılaştırma.
izmir yağmurundan gına getirir, ankara dengesiz havasından!
izmir yeşil ve turuncu ağırlıklıdır, ankara kahverengi!
izmir rahat şehirdir, ankara kasıntı!
izmir bakımsızdır, ankara bakımlı!
izmir yaşanacak şehirdir, ankara işiniz bitince arkanıza bakmadan gideceğiniz şehirdir!
ankara her alanda izmir'e koyar.

başkent amk bırak gerisi boş. ankara elit ve kaliteli.
bu versus izmir'e hakarettir. (bkz: maserati vs tofaş)*
ankara ile izmir kıyaslanamaz, izmirin dibi bataklı bir denizi var başka? ankarada bir o yok, varsın bataklıksız olalım.
insanları sulaktır. cıvık cıvık.
izmir neresi lan? belediyecilikte dipte olan bir şehir, bok kokusundan geçilmeyen bir şehir, her yerin çöplük olduğu bir şehir. bunlar benim bildiklerim. başkalarının demelerine göre namusta arka cepte geziyorlarmış. onun içindir ki ankara ile asla mukayese edilemez tırık izmir.
Ankara tabiki.
Valla bence ankara alir. Ama bu benim icin boyle tabi, seviyorum burayi naaabim yani.
Ankaranın gelişmişliği ve medeniyetiyle gavur christ bir şehri karşılaştırmak baştan hatadır.