bugün

izmir'den hiç hazetmem, bütün hayatımı geçirdim izmir'de ama hiç hazetmem. yolları iğrençtir, belediyecilik namına bir bok yoktur, halkı aydın geçinen birer cahildir, metrosu yoktur, otobüsleri balık istifidir, gecekondu kentidir ve daha sayabileceğim milyonlarca sebep vardır.

ama ankarayla karşılaştırılacak kadar boktan bir şehir değildir. denize kıyısı olan hiçbir şehri, taşranın ortasındaki bir şehirle karşılaştırmam. hatta vegasla izmiri bile karşılaştırmam, ayıptır.

istanbul siker ikisini de o ayrı. hatta antalya, muğla falan da siker karıştırmıyorum şimdi.
izmir olmak istenilendir, rüyadır. Ankara ise olunandır, kabus değil gerçektir.
izmir sevecendir, sadece şehri dışında herşeyde mütevazidir. Ankaralı mütevazi midir bilmiyorum. Her gittiğimde kimin suratına güldüysem başını çevirdi.
Başka şehirde Ankaralı olduğunuz anlaşılmaz. Ama Kuğulu parkta gülüşerek otururken birisi gelip size "izmirli misiniz" diye sorar. (yaşanmıştır)
Evet, şehrimin girişinde gecekondular vardır. Ankara'da da gecekondular vardır. Ama şehrin girişinde değildir. Şöyle düşünmek lazım: Biz onları gizlemek için çaba sarfetmeyiz, maskemiz yoktur, neysek oyuzdur.
izmir'de belediye başkanı öldüğünde arkasından gözyaşları dökülür ve şarkılar söylenir yine bir izmir'linin yazdığı "Gitme kal bu şehirde" gibi.
Ankara için söylenen şarkı ise "Ankara'da aşık olmak zor iki gözüm" dür. Yalan da değildir.
izmir : emekli şehri
ankara : memur şehri.*
izmir aysun kayacı ise ankara yıldız tilbedir.
izmir üniversiteleri genelde bahar döneminde yüksek lisans öğrencisi almaz, ankara üniversiteleri alır.
izmir rumdur, ankara türk...
izmir taylandır, ankara namık...
izmir devlet bütçesi ayrılma sıralamasında 76.dır. Ankara 2.dir
izmire yağmurlu havada su vermezler, ankaranın alt geçitleri baraj olur taşar
izmirin hazineye tek kuruş borcu yoktur, ankara 6 milyar dolar borçla zirveyi zorlamaktadır.

Özetle izmir direnmektir, Ankara teslimiyet.
izmir ankaraya göre daha batıdadır. ankara ise izmire göre daha doğudadır.
izmir'den gecekonduları çıkarırsan denizden başka fazlaca bir şey kalmaz. ankara'dan gecekonduları çıkarırsan ne olacağını melih başkanım deneyerek görmeyi tercih etti ve artık sona yaklaşıyor.
izmir de yaşayanlar havasından etkilenmiştir herhalde, sıcakkanlıdır.* ankara da yaşayanlar, yine havasından olsa gerek, soğukturlar efendim.
izmir klas. ankara kalas.
ankara candır, kendince bir havası vardır, cooldur ankara.ankara sakarya caddesidir, tunalı hilmidir, cinnahtır, kızılaydır.

ankara resmidir ve bir duruşu vardır.ülkemizin kuruluşunu, o yıllarda nice emekler harcanarak oluşturulmuş devlet yapılanmasını ve bu yapılanmanın binalarını görürsünüz.insanın içi bir acayip olur aklına çankaya'DA dolaşırken 1920li yıllar geldiğinde.

izmir de kendince ayrıdır.kızı bi ayrı güzeldir, çeşme marinası ve barlar sokağı gezilmeye değerdir ve bir büyükşehire göre fazlasıyla sakindir.denize kıyısı vardır ege denizinde yüzmek marmara da yüzmekten daha çok sarar*.

sonuç:ikisi de iyi lan işte.güzel ülkemin iki güzel şehri.
izmir'in tokatlayacağı karşılaşmadır.
izmir 2 kez üst üste expo projesine aday olmuşken, ankara ya henüz bu şans tanınmamıştır.
izmir her turlu maci alir.
ikisininde kazanamıyacağı karşılaştırmadır. birinin eksiği hep diğerinde vardır çünkü. mesela ankara düzen ve yerleşim olarak izmir' den daha iyidir. izmir dağınıktır (coğrafyasından dolayı tabi birazda) , ankara derli topludur ve ulaşımı izmir'e göre daha iyidir. izmir'de ulaşım dediğiniz şey bir yerden bi yere giderken çekilmesi gereken bi zorluk testi gibidir (toplu taşımayı baz alarak konuşuyorum). ancak izmir'in hayatı daha hareketlidir ankara' ya göre . ankara gerek şehrin çoğunluğunu memurların oluşturmasından gerek şehirde az da olsa kendini hissettiren bürokrasinin havasından dolayı daha resmidir . doğal güzelllik olarak karşılaştırmak zaten anlamsız . izmir' i bu durumda ankara'yla kıyaslamak biraz izmir' e ayıp etmek olur. sonuç olarak ben ne yapıyorum . birinde yaşıyorum diğerinde okuyorum. mükemmele ulaşıyorum.
biri doğduğum, diğeri doyduğum şehirdir. ikisinin de özlemi, hüznü, havası bambaşkadır.
al birini vur ötekine..
Kıyas kabul etmez.
bursayı tek geçerim.
bursa -> deniz+avm.
izmir->deniz;
ankara-> avm
bursa > ankara + izmir.
ankara handikaplı alır.
ikisinide görmüş biri olarak; izmir gezilecek, ankara yaşanılacak şehirdir.
güncel Önemli Başlıklar