bugün

bilim adamlarıyla meşhur ülke.
ya etrafa bakıyorum da, isviçre'ye giden herkes çikolata falan getiriyor... ama hiç demiyorlar ki bir bilim adamı getireyim de ülkem gelişsin, ülkem ilerlesin... bir dahakine siparişim bu. bana çikolata falan getirmeyin kardeşim. isviçreli bilim adamı getirin.
akp iktidarı devam ettiğinde muhaliflerin asılmaya başlanmasıyla yaşanacak disiplinli bir ülke.

kantonlarla yaşar gideriz artık.
bir ihtimal, çocukların "savaş" kelimesinin anlamını bilmediği ülke.

(bkz: isviçre ye savaş açmanın yasak olması)
Asgari ücretin 3800 frank (yaklaşık 5500 ytl) olduğu, evlerin çoğunluğunun devlete ait olduğu, havasının soğukluğu dışında her yönüyle ilgi çeken ülkedir.

Devlet'in ülkede üretilen bir tarım ürünü tükenmeden ithalat yapmadığını duydum. Ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Önemli bir kısmını Dünya'nın farklı memleketlerinden gelen göçmenler oluşturur. Topu topu istanbul'un nüfusunu bile geçmeyen bu ülkede envayi çeşit dil konuşulur. 4 resmi dile sahiptirler.

Hayat çok pahalıdır. Lakin gelin görün ki insanları oldukça dürüst ve güvenilirdirler. Soru sorduğunuzda her şekilde yardımcı olmaya çalışırlar. Dünya'nın neresinde savaş varsa oradaki insanlara yardım eli uzattıklarına inanıyorlar.

Avrupa Birliği'ne üye olmaktan ısrarla kaçınan bu ülke, schengen midir yengen midir herneyse o vize olayına ortak olmuştur.

Markalarından bir tanesi Migros'tur. Ben çok sahiplenmişim Migros'u. Meğerse bunlarınmış.

Beni şaşırtan özelliklerinden bir tanesi ne birinci ne de ikinci dünya savaşına girmemiş olmaları. Koskoca Hitler bunların dağlara kaçacağını duymuş. "Ben bunları Rusya dönüşünde tatlı niyetine yerim, zaten yarısı Alman bunların." diyerek isviçre'ye saldırmamış. Sonrasında da Rusya mağlubiyeti sayesinde paçayı yırtmışlar.
bilim adamlarıyla meşhur ülke.
isviçre tarafsızlığı ilke olarak benimsemiştir. kendisine tarafsız ülke payesini biçmiştir.

bu nedenledir, hiçbir savaşa, askeri harekata vs. katılmazlar, taraf olmazlar. bu nedenledir ki, tekmil uluslararası örgütün genel merkezi isviçre'dedir. bu nedenledir ki, uluslararası antlaşmaların çoğu isviçre'de yapılır.

öte yandan, ab'ye girmeme sebebi tamamen ekonomiktir. yaygın kanının aksine isviçre frangı euro'dan daha değerli olmamakla birlikte, ab'ye girmeme sebepleri birlik ortalamasının çok üzerinde bir yaşam standardına sahip olmalarıdır. dünyanın en yaşanılır kentlerinde ilk 10'a zürih, bern ve basel girmektedir. kişi başına düşen milli geliri de ab ortalamasının yaklaşık 2.5 katıdır.

adamlar zaten müreffeh durumdalar, bir de ab'ye girip iflas eden yunanistan'ı, gelişmeye çırpınan romanya'yı, baltık ülkelerini mi destekleyecek anasını satıyim, deli mi bu adamlar ? *
isviçrede hayat bayram olmadı ya da her nefes alışımız bayramdı.
(bkz: isviçre edebiyatı)
ensest ilişki'yi serbest bırakmayı planlayan ülke. gerekçe ise; demode olması.

böylelikle, isviçre'de aile kavramı yok olmuştur. insalığımdan utanıyorum şuan.

http://www.hurriyet.com.t...unya/16531742.asp?gid=373
ikinci dünya savaşında tarafsızlığını ilan edip tampon bölge konumuna geçmiş ülkedir.ayrıca polis ülkesi olarakta bilinir.
--spoiler--
isviçre'de 1984'den bu yana sadece 3 ensest ilişki vakası görüldü.
--spoiler--
fazla söze gerek yok. Yasa gereksiz demek oluyor bu.
çakı, saat, çikolata, banka, milli gelir, son olarak hakemleriyle ünlü ülke.

futbolcudan çok hakem çıkaran ülke.

busacca, urs meier...
guguklu saati gerçekte icat etmeyen ülke. Carl reed'in the rhird man (1949) filminde yer alan Orson Welles'in meşhur monoloğuna rağmen, guguklu saat 1738'de almanyada icat edilmiştir. isviçrelilerin suni ipek, selofan, sütlü cukulata ve isviçre çakısı gibi icatları vardır.
2. dünya savaşında bir çok alman uçağı düşürmüş ülkedir.
bankacılık ve finans sektöründe çok güçlü bir ekonomiye sahip olan orta avrupa ülkesi.
vatikan, bu ülkeden seçilen muhafızlar kıtasınca korunur.
bilim adamları ile meşhur dünya ülkesi.

yine yeniden, bıkmadan usanmadan, avrupanın eeen güzel ülkesi.
görsel
vize randevusu almak için bile 23 lira isteyen ülke. dünyanın en pahalı ülkesi olmak kolay değil demek ki.
çükületa.
tarafsızlığıyla, vatandaşlarına sağladığı imkanlarıyla, insanlarının sıcak kanlı oluşuyla gönlüme taht kuran, yirmi yıl yaşadığım ikinci yurdum. çok çaresiz bir şekilde gidip beni ve ailemi devlet güvencesi altında korumaya alan, okutan, her türlü ihtiyaçlarımızı en ince ayrıntısına kadar karşılayan ikinci vatanım.

doğal güzellikleri hafife alınmayacak kadar güzel olan, çikolataları, saatleriyle ünlü ülke. ülkede herşey buraya rağmen çok pahalıdır ancak aldığınız asgari ücret bile insana dudak ısırttırır. bu nedenle yaşadığınız pahalı hayattan hiçbir zaman şikayet etmezsiniz. çok kuralcı ve disiplinli bir ülkedir. kırmızı ışıkta karşıdan karşıya geçerseniz para cezasına çarptırılırsınız. genellikle toplu taşıma kullanılır. sokaklarda her yaştan, her tarz bisiklet kullanan insanlar görebilirsiniz. kısaca keyifli bir ülkedir, sakin sessiz yaşanılası biryerdir..
çikolataları, bankaları ve fifa başkanı sep blatter le ünlü ülke, alplerin arkası.
120,000 sayıda aktif askerin bulunduğu ülke.
yemeyip içmeyip araştırma yapan insanların ülkesi.
güncel Önemli Başlıklar