bugün

saf insanların yok olacağını sandığı ülke*. ama bu ülkenin sevilmeme nedeni doğal bir sebeptir. hiçbir zengin sevilmez, hiç bir güçlü sevilmez. azziz yıldırımın da dediği gibi güç insanı yanlızlaştırır düşamanlarını çoğaltır.
sözü fazla uzatmaya gerek yok; dünyanın en güçlü kuklası.
--spoiler--
gazze’ye yardım götüren mavi marmara gemisi’ndeki hadiseyle ilgili iki haftadır çok şey yazıldı çizildi. kimi, israil’in topyekûn ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi, kimi israil’deki aşırı sağcı iktidarın olaylara sebebiyet verdiğini ifade etti; kimileri ise geminin israil makamlarından izin alması gerektiğinin üzerinde durdu. ama tarihte yaşanmış bir trajedi vardı ki kimse bunu dile getirmedi. geçmiş bilinmeden şimdinin yorumu hakkaniyetle yapılmaz.

hatırlara dahi gelmeyen bu olay struma gemisi faciasıydı. tam 770 talihsiz insan hitler’in zulmünden filistin’e kaçıyordu. aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların olduğu bu insanlar dünyanın gözü önünde katledildiler. insanlığın yüz karası bu durum dünya insanlığının tekrar tekrar hatırlaması gereken durumdur.

tarihler 14 aralık 1941’i gösterirken struma gemisi, marmara açıklarında türkiye karasularında arızalandı. gemidekiler arızanın giderilmesini ümitle beklediler. nazi almanya’sı da öbür taraftan gemidekilerle ilgili olumsuz propaganda yürütüyordu. hatta hitleri ziyaret eden dönemin kudüs müftüsü hacı emin hüseyin’in bu ziyareti acaba hitler’in katliamlarına zemin teşkil ettiğini söyleyebilir miyiz? benim zulmüm meşrudur türünden bir manzara yaratan bu acı tablo ileriki yıllarda zulüm kamplarıyla ne yazık ki yüz binlerce, milyonlarca masum insanın hayatına mal olacaktı.

naziler, bir ara bu 770 yahudi insanını türk makamlarından istediler. türkiye yolcuları bir gerekçeyle hitler’e teslim etmedi. ancak, türk makamları prosedürde kaçak görünen bu gemidekileri karaya alsa, yardımcı olsa suçlu konuma düşüp almanya ile savaş tehlikesine girebilirdi.

struma gemisi’ndeki tedirgin bekleyiş sürerken dünyanın hâlâ kılı kıpırdamıyordu. bu zavallı insanlar ne karaya çıkartılıyor ne de gemi motoru tamir edilip gönderiliyordu. yolcuların hepsi sağlıklıydı. fakat günlerce denizin ortasında aç susuz beklemekten ve tuvalet ihtiyaçlarını güverteye yapmaktan dizanteri hastalığına yakalandılar.

istanbul’daki yahudi cemaati lideri rıfat karako ve simon brod’un gemiye çıkmasına izin verildi. yahudi cemaatinin iki lideri gemiye çıkınca gemidekiler ağlamaya başladılar. bu iki insanın etrafına doluştular, kimisi ise onları öpmek istedi. rıfat karako ve simon brod da gördükleri manzara karşısında gözyaşlarını tutamadılar.

türk dışişleri bakanlığı ankara’daki ingiliz büyükelçisine, bu insanların filistin’e ulaştırılması noktasında ilgilenmelerini söyledi. ancak, ingiltere büyükelçisi knatcbull huggesen bunun mümkün olamayacağını bildirdi. avrupa hâlâ suskundu. aynı şekilde arap ülkeleri de.

türkiye, ingiltere’nin red cevabı karşısında harekete geçme kararı aldı. 65 gün boyunca yolcular iyice kırıldılar. gemi kokudan geçilmiyordu. türk makamları 70 günün sonunda sarayburnu’ndaki karantinalı gemiye römorkör yaklaştırıp çekme kararı aldı. arızalı motor tamir edilmek üzere söküldü. gemi karadeniz’e doğru çekildi. bunun üzerine yolcular büyük bir çarşafa şöyle yazdılar:

“yaşasın türkiye cumhuriyeti!... kurtarın bizi!... ”

tarihler 24 şubat 1942’yi gösteriyor. saat sabahın 9’u...

struma, hüzünlü görüntüsüyle karadeniz açıklarında bekliyor. kapkara, paslı, metalik geminin üzerinde çöküntü halinde, bükülmüş insan gölgeleri göze çarpıyor.

ressam salvador dali’ye, hüznün resmini çiz dense, işte çaresiz hüzün. küçücük çocuklar, yaşlı insanlar… kara gölgelere dönüşmüşler. koca dünya üç aydır ağlaşan aç susuz insanlara çare olamıyor… bir caninin elinden kurtulmaya çalışan insanlar dünyanın acımasızlığına terk ediliyor.

bu arada kudüs müftüsü hacı emin hüseyin hitler’le görüşmesini sürdürüyor… resmi iyi okumak lazım. dünya insanlığı ‘benim zulmüm meşrudur’ anlayışından kurtulmadığı sürece tanrı’ya hesap verecektir.

struma gemisi sabah saatlerinde dehşet bir gürültüyle patlıyor. insanların bedeni cesede dönüşüyor. ceset parçaları koca denizi bir anda kırmızıya boğuyor. gemi darmadağın oluyor. dünya rahatlıyor. çünkü artık kendilerinden yardım isteyecek kimsecikler yok. 766 insan denizin soğuk derinliklerinde gözden kayboluyor. bu arada insanlık vicdanı da…

mavi marmara gemisi’ndeki olayları yorumlarken resme iyi bakalım. ben bu yazıyı yazarken israil’de on binlerce cesur israilli mavi marmara gemisi’ne yapılan saldırıyı barış öncüsü ishak rabin meydanı’nda protesto ediyordu… struma gemisi’ndeki çaresiz bekleyişe insanlık tarafından hiçbir protesto olmamıştı. resmi iyi okumak gerekmiyor mu?

mavi marmara gemisi’nde bulunan gazeteci bir arkadaşım anlattı... israil yetkilisi “bu işin sonu ne olacak, şimdi şu olanlar iyi mi oldu, ne düşünüyorsunuz bu konuda” deyince, gemideki aktivistlerden biri israil yetkilisine, “israil haritadan silinmediği sürece bu devam eder, hepiniz ortadoğu’dan sürülmelisiniz” diye bağırmış.

ahmet altan bu durumu şöyle ifade ediyor:

“ben senin kökünü kurutacağım, seni bu topraklardan sileceğim” dersen bu savaş bitmez, bitmediği gibi kendini sürekli tehlikede hisseden israil’de korku büyür ve o korkuyla insanlar ‘budalaların şiddetine’ sığınmak zorunda kalırlar. kendilerini yok etmek isteyen düşmanlarla kuşatıldığına, varlığını savunabilmek için sürekli şiddete başvurmak gerektiğine inanan israilliler, barışı, dostluğu, anlaşmayı savunan diğer israillilere kızıyorlar, onları suçluyorlar.

eğer ‘insani’ değerlere, insan hayatına sahip çıkıyorsak, israilli insanların var olma ve yaşama hakkına da sahip çıkmalıyız.”

ömer faruk reca
--spoiler--
(bkz: struma)
(bkz: peştu ne lan)
(bkz: kabile devletlerini saymıyoruz)
2. dünya savaşında katledilen milletin amerika ve ingiltere yardımıyla filistin topraklarını satın alarak kurdukları ülke
http://gov.il
çok değil bundan 5-6 sene öncesine kadar hergün bir canlı bomba (bkz: hamas)patlayan bir ülke. o zamanlar "bu moosad daha kendi istibaratını yapamıyor önleymiyolar" dediler beğenin eğenmeyin şu anda terörü minimal düzeye indirmişlerdir. türkiye'ye bakrsak 30 yıldır aynı tas aynı hamam 2. dünya savaşına girsek bukadar adam ölmezdi toplamda.
3 bin yıllık tarihlerinde yahudilerin kurdukları ilk devlet. hadislerde yeryüzünde bir yahudi devletinin kurulması kıyamet alameti olarak geçer.
tanım: terörizmin tanımına en son baktığımda bu tanımı örneklendirmek için kullanabileceğim bir politika güden işgalci yönetim.

israilin kuvvetli olduğunu kabul etmek başka şey, onu överek yere göğe sığdıramazken orgazm olmak başka şey. maalesef bu başlıktaki yazıları okurken her ikisini de görüyorum.
kendine terörist diyen türk vatandaşlarının 20 ülkede resmen soykırımcı olarak anılması garip bir ironidir. bir artı daha tarih boyunca israilden ayrı kim yahudilere zulüm etmişse bedelini ödemiştir. kaldiki aynısı israil içinde geçerlidir.

not: asil devlet terörünü bu millet olağan üstü hal bölgelerindeki faili mechul cinayetlerle çok güzel görmüştür.
doğru yazılışı ve okunuşu (bkz: israel)
(bkz: zalimin zulmü varsa mazlumun allah ı var)
geçenlerde obama bu ülkeye "ulusal çıkarları için" desteğini yineledi. tuhaf yani, binlerce kilometre öteden gelip ortadoğu'da ulusal çıkar hesabı yapmak. israil'in güvenliğini amerikalıların güvenliği kabul ediyorlar.

bizim ulusal çıkar algımızın daha çok yol gitmesi lazım.

+ amerika'nın ve israil'in arkasındaki asıl güç için...

(bkz: rockefeller ailesi)
"Boyu değil işlevi önemli" lafının canlı örneği ülke. Müslümanlar bu ülkeyi protesto ederken protesto ettikleri sebeplerin 100 katını kendilerinin uyguladığını unuturlar.

Sen git, 5000 sene önce mısırdan sürül, arabistana yerleş, git babile yenil ve sürül, ordaki zerdüşt dininin temellerini arakla, öyle bir din yap ki her ataerkilci kopyalasın.

Herifçioğulları sırf kültürlerini şiddetle koruyarak tüm gezegenin tarihini etkiledi.

ha çok kötü etkiledi o ayrı.
(bkz: iron dome)
israil a.ş: çok uluslu anonim şirreti.*
(bkz: aziz kedi)
sike sike orda sonsuza dek kalacaktır bu gidişle. Adam olun da lazerli tüfek yapın kovun.
amerikanın ortadoğu şubesidir. al birini vur ötekinedir. adamlar ekonomi ve sosyal statü anlamında dünyanın hakimi. isterse filistine atom bombası atsın, ya da oradaki ölülerin hepsini tecavüz etsin vs. aklınıza gelen bütün pislikleri yapsın, bir devlet adamı bile fiili bir hareket edemez. anca kınar. * bu gidişle de daha bi 400- 500 yıl hüküm sürebilecek potansiyele sahip zalim bir ülkedir kendileri.
millet olarak çok çabuk unutuyoruz bazı şeyleri. belki de bu acı olayları çabuk unutmak meselesi bulamadığımız mutluluğu sonsuz derecede arzulamamızdan kaynaklanıyor olabilir ama yine de israil devleti'nin yaptıklarını unutmak olacak iş değil.

bu devlet yıllardır filistin halkına zulüm ediyor ama biz sadece büyük bir saldırı yapıp gündeme geldiklerinde hatırlıyoruz bu zulmü.

büyükelçi krizi patlak verdiğinde halk olarak sadece küfretmekle yetindik, devlet olarak da sadece "kınıyoruz!" dedik.

son yardım konvoyu saldırısında;

bir kısmımız "sen öyle hiç kimseye haber vermeden gidersen olacağı buydu" dedi.

bir kısmımız,

"bir gün öldürmediğim her yahudi için bana küfredeceksiniz" ya da

"-savaşta 5 milyon yahudi ve bir de bisiklet tamircisi öldüreceğiz.
-bisiklet tamircisi mi?
-ben demiştim zaten yahudiler kimsenin umrunda değil diye."

gibi sikindirik hitler sözleri ya da fıkralarıyla ucuz facebook milliyetçiliği yaptı.

bir kısmımız da, -ki bu dışişleri bakanlığımız olur- sadece kınadı.

"sen kimseye haber vermeden gidersen olacağı buydu" diyen insanlar israil'in uyguladığı devlet terörünü meşrulaştırmıştır, farkında olsunlar, olmasınlar.

hitler'in yahudilerle ilgili sözlerini birbirlerine gönderenler, hala devlet ve halk arasındaki farkı anlamamışlardır ve dünyanın bir çok yerindeki yahudilerin de saldırıyı protesto ettiklerinden haberdar değillerdir.

"kınıyoruz!" diyenler hugo chavez ve -her ne kadar sevmesem de- mahmud ahmedinejad kadar olamamamışlardır. üstelik bu son saldırı bizi, diğer iki liderin ülkelerinden çok çok daha fazla ilgilendirmesine rağmen.

ve şimdi soruyorum: "bu üç kesim şu anda neredeler?"

olaylara biraz da kendi açınızdan değil de "insanlık" açısından bakabilseniz keşke.

gerçekten çok çabuk gaza geliyor ve çok çabuk unutuyoruz.

ek olarak: yardım konvoyu saldırısını atv ana haber, "israil'den büyük çılgınlık" diye duyurmuştu. gerçekten de çok büyük bir tepki. *

oldu olacak "israil sen kocaman bir çılgınsın" deseydiniz bari amına koyim.
israelde yaşayan arap vatandaşlarında tık yoken bügün türkiyede yaşayan kürtler aleviler terörün zulmün allahını görüyor ama büyük pişkinlikle israle törerist felan denebiliyor. entresan gerçekten. ama normaldir kıskançlık olması. arkadaş bu araplarla yahudiler eşit değilmiydi israil kurumadan önce ? eşitti şimdi filistin zayıfsa kendi saldırgan politikalarındandır. "israilin arkasında ameirka var" ee filistinin arkasında niye patrol katrliyoneri araplar yok aslında varda demek ki arkasında durmakla irşey olmuyor bak filistinin arkasında koca arap kıtası ki zenginlikte çığır açmış artı iran türkiye var ama yine adam olamıyorlar gelip füze felan atıyolar kimseden ses yok israil vkarşılık verincede yok efendim onlar daha küçük vur ama az vur. oldu canım hatta gözlerim doldu . bu kafayla daha siz çok zikilirsiniz arkadaş ben bunu bilirim.
görsel

Google'la israil yazdım, Filistin'e yaptıkları çıktı..

Filistin'e uyguladığı ambargo..

görsel

Onlarca aldığı can..

görsel

Ne çocuk görür ne kadın. Orada Filistinli olman yeterli..

görsel
ortadoğu'nun en gelişmiş ülkesidir. araplar ve beynini araplara peşkeş çekenler bu durumu kabullenemese de gerçekler değişmemektedir.
araplar ve şimdide islami terör örügtleri tarafından terör uygulanan devlet

bir hamas bombası halk otobüsü http://yfrog.com/jwterrdj

buda bir başkası http://www.embajada-israe...ocs/politica/imageF33.JPG

bir başkası http://www.embajada-israe...ocs/politica/imageRI9.JPG

http://www.embajada-israe...ocs/politica/imageEIV.JPG bir başkası daha

http://www.embajada-israe...ocs/politica/image417.JPG
http://www.embajada-israe...ocs/politica/image2RC.JPG yatağında kesilerek öldürülen israililer yine hamas üstlendi

http://www.embajada-israe...ocs/politica/imageT0T.JPG bir başka hamas saldırısı

http://www.embajada-israe...ocs/politica/imageV0A.JPG hamasın başka bir terör saldırısı.

http://www.embajada-israe...ocs/politica/imageFQD.JPG
silah yapımıyla ve katliamlarıyla anılan ülke.
güncel Önemli Başlıklar