1. 1.
  sosyalistlerin yeni umudu. lübnan-israil savaşında bazı lübnan evlerine chavez posteri asılmış olması da sadece sosyalistler için değil tüm dünya halkları için bir umut gibi görünmeye başlandığını düşündürtüyor.
  11 ... aha ben de geldim
 2. 2.
  sosyalist olduğunu söyleyen venezuella devlet başkanıdır.
  3 -3 ... crysania
 3. 3.
  kasinan sahis. yakinda kasintisini giderirler ama o'nun. surda amerika'nin irak'tan tamamiyla cekilmesine 2 bilemedin 3 sene kaldi. ondan sonra sira bu ve benzeri boceklere gelir.
  4 -68 ... migfer
 4. 4.
  türkiye'deki küçük ırkçıları dahi ürkütmüş, paçalarını tutuşturmuş venezüella devlet başkanı. çok güzel hareketler bunlar.
  14 -3 ... zedx
 5. 5.
  şair, yazar Hakan ALBAYRAK'ın hakkında şu satırları yazdığı anti-emperyalist.

  En son, ABD Başkanı Bush'a "şeytan" diyerek ve islam'a hakaret eden Papa 16. Benedikt'i yangının üstüne körükle gitmekle suçlayarak Haçlı / Siyonist koalisyonunu çileden çıkaran, Müslümanların ise takdirini kazanan- Venezüela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, bunu öteden beri yapıyor.

  Hatırlayalım:

  New York'taki ikiz Kuleler'e düzenlenen saldırı üzerine bütün dünyada sıkı yönetim ilan eden Amerika Birleşik Devletleri, Ortaçağ'daki "cadı avı"na benzeyen bir Müslüman avı başlattı.

  Bütün hükümetler, ülkelerindeki "terör potansiyeli"ni Washington'a bildirmek ve Washington'un talimatı doğrultusunda bu potansiyele karşı mücadele etmekle "görevlendirildi".

  ilan edilen Haçlı Seferi ve engizisyon çerçevesinde, Hugo Chavez'den, ilk iş olarak, ülkesinde yaşayan Müslümanların kimlik bilgilerini Washington'a iletmesi istendi.

  Chavez Venezüela'nın haysiyet ve şerefine bir kasıt olarak gördüğü bu talebi hiç düşünmeden geri çevirdi.

  Dahası, ABD'nin Afganistan ve Irak'ı işgalini "katliam" olarak niteledi.

  "Latin Amerika ve Arap dünyasındaki medeniyetlerin (Endülüs mirasına dayanan) akrabalığını ihya etmek" için Arap-Latin Amerika Zirvesi'nin toplanmasına önayak oldu.

  ABD'nin 1 numaralı düşman ilan ettiği iran'la stratejik öneme sahip 20'den fazla anlaşma imzaladı ve "iran ve Venezüela emperyalizmden kurtulma azminde iki kardeş ülkedir" dedi.

  Hizbullah-israil savaşı sırasında israil'deki Venezüela elçisini geri çekerek, Hizbullah ve Lübnan halkına sembolik değeri fevkalade yüksek bir destek verdi.

  Bir El-Cezire yorumcusu geçen Ağustos ayında şöyle diyordu:

  "Harcanan milyonlarca dolar, hayatlarını kaybeden onbinlerce insan, yüzlerce saat televizyon konuşması ve basın toplantısı, olağanüstü diplomatik çabalar, siyasi ve askeri planlar, Irak'ta geçen yıllar vs, vs, vs. Hiçbiri, ABD Başkanı'nın ilan ettiği "Arapların kalplerini ve beyinlerini kazanmak" amacının gerçekleşmesini temin edemedi. George Bush, geçmişte ABD'nin Ortadoğu ile ilgili planlarına sıcak bakan pek çok Arap'ın kalplerini ve beyinlerini de kaybetti. Görünüşe bakılırsa mezkûr amaca ulaşmanın gizli formülü Amerika kıtasında bir başkasının elinde. Üstelik bu formülle çok daha hızlı sonuç alınıyor ve maliyeti de çok daha düşük. Venezüela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, israil'deki en yüksek diplomatını geri çektiğini duyurduğunda, kendini birdenbire Ortadoğu siyasetinin göbeğinde buluverdi. Chavez'in bu hareketi, israil'in Venezüela'ya yaptığı bir fenalıktan değil, israil'in Venezüela'ya binlerce mil uzaklıktaki Filistinlilere ve Lübnanlılara yaptığı fenalıklardan kaynaklanıyordu. Chavez, bu hareketinden önce, israil'i, defaatle, Lübnan topraklarına "saldırmak" ve Lübnan halkını "soykırım"dan geçirmekle suçlamıştı. israil-Lübnan sınırında geçen ay yükselen şiddet üzerine israil'e karşı bu kadar sert kelimeler kullanan ilk devlet başkanı, Chavez oldu. Chavez, bu konuda Arap ve Müslüman ülkelerin bile önüne geçti."

  Ve ?

  Bugün Hugo Chavez, Arap dünyasında (rejimler hariç) milli kahraman muamelesi görüyor.

  Filistin'de Arafat, Şeyh Yasin ve Che Guevara posterleri basan matbaacılar, artan talep üzerine, bol miktarda Chavez posteri de basıyor.

  internetteki Arap sohbet odalarında "Ben Filistinliyim, ama başkanım Ebu Mazen (Mahmud Abbas) değil, CHAVEZ!", "Araplıktan istifa ediyorum. Bundan böyle Venezüelalıyım!", "Halife seçimi yapılsa oyumu Chavez'e veririm.", "Emret, ey Chavez!" gibi cümleler kuruluyor.

  Bir gayrimüslimi halife seçmeyi hiç kimse ciddi olarak düşünmez, fakat islam ülkelerinin kahir ekseriyetinde hüküm süren basiretsiz liderlerle dalga geçmek için Chavez'i halife adayı ilan edenlerin öfkesi çok ciddi.

  Hayal kırıklığı ve öfke...

  Gayrimüslim Venezüela Cumhurbaşkanı'nın Müslümanlarla dayanışma adına sergilediği asil duruşun Müslüman ülkelerin başkanları ve başbakanları tarafından sergilenmeyişine isyan...

  "Bu ne yaman çelişki anne!" feryadı...

  Budur hadise.

  Hugo Chavez'e buradan hayali karanfiller gönderiyorum.

  Keşke Caracas'a gidip, Ümmet-i Muhammed'in bu esaslı müttefikine gerçek karanfiller sunabilseydim.
  34 ... mykalkan
 6. 6.
  sadece venezuela'nın fakir kısmının umudu iken dünya'nın umudu haline gelen liderdir.
  venezuela'da bir ulusal kahraman olması 1992 yılında başkan perez'i düşürmek için yaptığı darbe denemesi sonrasındadır. o zamanlar sadece bolivarcı* bir albaydır. ancak chavez birçok dostu tarafından yalnız bırakılmıştır ve sonuç olarak teslim olmuştur.
  iki yıllık hapisten sonra affedilmiştir ve siyasete atılmıştır. 1998 seçimlerinde yarıdan fazla oy alarak iktidara gelmiştir. anayasayı değiştirmiş ve bütün vatandaşların anayasa'yı okumasını sağlamıştır. bu dönemde ulusalcı bir liderdir ancak zamanla küba ile yakınlaşması ve fidel ile dost olması onu sola çekmiştir ve kendisini sosyalist bir lider olarak tanımlamaya başlamıştır.

  2000'de daha da büyük bir oranla tekrar başkan seçilmiştir. bu dönemde sağlık sistemine büyük yatırım yapmıştır ve eğitimin bütün kademelerini olması gerektiği gibi ücretsiz hale getirmiştir. yavaş yavaş toprak reformu için adımlar atmaya başlamıştır.

  Chavez'in sinirlendirdiği zengin venezuelalılar ve Carlos Ortega'nın lideri olduğu liberal muhalefet 2002 yılında 2 günlük genel grev çağrısı yapmıştır ve büyük bir yürüyüş ilanında bulunmuşlardır. büyük bir kalabalık toplamışlardır. sonrasında bu yürüyüş başkanlık sarayına yönlenmiştir ve ordu'yu da yanlarına alıp chavez'e karşı bir darbe denemesinde bulunmuşlardır. devlet televizyonları kapatılmıştır ve sadece muhalefet yanlısı televizyon kanalı yayın yapmaktadır. darbe denemesini duyan "chavez'in halkı" hiçbir merkezi organizasyon yapılmadan sokaklara akın etmiştir. başkanlık sarayını korumak için ablukaya almışlardır ve non pasaran sloganları eşliğine chavez'i bırakmayacaklarını haykırmışlardır. sokaklarda üstlerine ateş açılmıştır. birkaç kişi ölmüştür. muhalefet yanlısı televizyon kanalı bu arada chavez karşıtı yayınını devam ettirmekte ve sanki darbe başarıya ulaşmışçasına bir hava estirmektedir. sonrasında chavez'i bir ordu helikopteri saraydan almış ve tutuklamıştır. ancak bu chavez'in anayasayı ve okuma-yazma'yı öğrettiği halk tarafından şiddetle tepki almıştır ve artık caracas hep bir ağızdan chavez diye bağırmaktadır. halk sinirlenmiş ve bu sefer onlar muhalefetin üstüne yürümeye başlamıştır. olayların büyüyeceğini sezen muhalefer chavez'i serbest bırakmak zorunda kalmıştır ve halk liderini kurtarmıştır.

  darbe denemesinden sonra chavez muhalefet liderlerine, "cadı avına çıkmayacağız" demiştir ve halen aynı muhalefet venezuela'da aktiftir. bu olaylar sonrasında chavez kamulaştırma hareketine devam etmiştir ve "sosyalist venezuela'yı kuracağız" gibi laflar etmeye başlamıştır. bütün latin amerika liderleriyle görüşmeye başlamıştır ve neredeyse bir "kıta ittifakı" kurmayı başarmıştır. chavez'in etkisiyle çevre ülkelerde sosyalist liderler iktidare gelip bu ittifakı güçlendirmeye devam etmiştir, etmektedir.
  7 -1 ... kerkaporta
 7. 7.
  rus savaş gemileri ve uçaklarına venezuela hava sahası ve karasularını kullanma izni veren lider. şımarık abd'ye gerekli ayarı verebilen dünyadaki 2 liderden biri. * *
  5 -1 ... protest sanayici
 8. 7.
  "zenginler kaçtı kurtuldu yoksullar boğuldu, işte abd'nin bize satmaya çalıştığı sistem budur"

  hugo chavez

  (bkz: katrina kasırgası)
  15 -1 ... yardimci kadin oyuncu
 9. 8.
  (bkz: nasyonal sosyalist)
  2 -5 ... malcolmriver
 10. 9.
  kendisine karşı düşmanca açıklamalar yapan rice'a "beni sinirlendirme küçük hanım, bak sana öpücük yolluyorum" demişti bir ara.
  amerika da hiçbir şey yapamaz bu adama, herif petrolu kapadı mı, amerikan ordusu gelecek de, orayı işgal edecek, güney amerikada sivil direniş başlayacak -ki burada halklar yakındır-, amerika bu arada rusya'yı çin'i karşısına alacak, binbir zorlukla boğuşacak, zaten krizdeki ekonomisi tamamen çökecek de, sonunda belki 4-5 yıl sonra petrol göndermeye başlayacak tekrar birleşik devletlere, o arada ne olacak allah bilir. ölme eşeğim ölme.
  4 ... regulus