bugün

Sadece islamın değil herhangi bir dogmanın hakim olduğu hiçbir ülke gelişemez.
Bir zaman arabista'nın cidde şehrinde, filipinli bir şoför ile kısa bir yolculuk yapmış idim. Laf açıldı, hangi dine mesup olduğunu sordum? Ciddi ciddi "yüzde elli müslüman, yüzde elli hıristiyan!" Olduğunu söyledi. Bende mukabelen; "müslümanlığın hangi yüzde ellisi, hıristiyanlığın hangi yüzde ellisi?" Sualini yöneltince apışıp kaldı idi garibim. Yeryüzünde "islam ülkesi - vatanı, sadece türkiye cumhûriyeti" topraklarıdır. Çünkü, "islamın bir bütün olduğuna, Allah indin'deki tek ve makbul din olduğuna iMAN eden" AZIZ Türk milletinin vatanıdır. islam cumhuriyeti olarak doğmuştur.
7, ve 13.yüzyıllarda islamın en parlak dönemiydi.bilimde felsefede, tıpta, tarih coğrafya gibi birçok konuda icat, eser ve öncülük yaptı, inanmayanlar için aklıma gelen isimleri verim, harezmi, ali kuşçu, ibn Sina, Farabi, ibn rüşt gibi. Şimdi noldu birkaç etken var, kalitemiz ahlakımız, dürüstlüğümüz, insanlığımız, yerlerde sahtekar üç kağıtçı, paragöz, hırsız arsız olmuşuz buda işimize hayatımıza yansımış. Helal haram demeden çok kazanim hırsına düşmüşüz. Otip adamlar vardır şimdi, malı mülküyle yerin dibini boylayan. Birde emperyal boyutu var o uzun sürer.
islama özel birṣey degil. dinle, özellikle de amacından saptırılmıṣ hurafelere dönüṣtürülmüṣ kurallara mahkum edilmiṣ, akıl mantık bilime aykırı yönetilen ülkeler geliṣemez.
mesela bazı güney asya ülkeleri fanatik budist yönetimlerin mahkumudur ve geri kalmıṣlardır. hristiyanlığın egemen olduğu bazı afrika ülkeleri, bazı güney amerika ülkeleri gibi.
esas olan akıla, mantığa uygun, metodik ve disiplinli olan, hak yememeye özen gösteren yönetimdir.
Aslında orta çağa bakıldığında islam'ın olduğu abbasi toprakları, ispanya'nın güneyindeki endülüsler gayet iyi aşama kaydettiler bilim, teknoloji, sosyal anlamda. Sonra müslümanlar abbasi zihniyetini bıraktı emevi zihniyetine geçti. Müslüman bilim insanlarının yazdığı bilimsel eserler avrupa'ya taşındı avrupalılar aydınlanma yaşarken müslümanlar yerinde saymaya devam etti halifelik için birbirlerinin kanını akıttılar (bkz: ridaniye savaşı). Birbirlerini şii - sünni diye kesmeye başladılar (Safevi vs Osmanlı) bu sırada Katolik kilisesinin prangalarından kurtulan batı coğrafya keşifler yapıyor, sömürge imparatorluklari kuruyor, bilimi hayatının merkezine koyuyordu. Papaya sağlam bir siktir cekilmisti. Müslümanlar ise bunu yapamadı şeyhlerin, sofuların yetkisini kısıtlamadı tam tersine onlara daha çok bağlandılar bu yüzden hep avrupa'nın gerisinde kaldılar. Rönesans ve reform kaçırıldı, sömürge yarışı kaçırıldı, sanayi devrimi kaçırıldı yani sonraki nesillere hiçbir şey bırakmadılar. Sonraki nesiller bir aydınlanma yaşasalar da bu yarım yamalak oldu. Bugün ortadoğunun bu kadar karışık olmasının nedeni bilimin rehber edinilmemesi, dini inançların gereksiz abartılması ve aynı hataların tekrar edilmesidir.
Bu görüşe katılmıyorum. Bireysel olarak benim kendimi geliştirmeme dinim engel değildir. Ben yazılım öğrenmek istiyorum diyorsanız öğrenebilirsiniz. Bütün bireysel yükselişler toplumsal yükseliştir ve islam buna engel değildir. Asıl sorun kendimizi geliştirmemiz çalışmamız merak etmememizdir. Kahvehanelere bakın , islam bütün gün orada oturun mu diyor?
Protestanım.

Malezya gördüm!

Ülkenin %60ı malay/müslüman kalanı çinli+hintli.
Ancak herkes malezyalı! Kendini de öyle görüyor. Kimi şeriatımsı kurallar boşanma vs gibi sadece malaylar için için var.

Endonezya...
Gidip görmedim. Kuzen gitti geldi gelin kız oralı hristiyan vs.
Orası da eski avrupa ve bir dönem arap kolonisi. Ülkede bir kaç dinden insan var. Kimse kimseye şeriat dayatmıyor.

Endonezya ilk 20 de bizle başabaş.. akp den sonra bizi bile geçti.
Malezya nufüsu en son hatırladıgıma göre 8-10 milyon hepi topu, hadi olsun 15... gözünü 20 yıldır ilk 20 ye dikmiş bir ülke.

Ancak "eğitim" eksik kalınca afrikadan onca müslüman ülkeden kilise yoluyla tanıştığım yabancı insan var... ve onca müslüman ülke... bir yere gelip aynı prototipi gördüğün bir "müslüman mindseti/bakış açısı/kafa yapısı" var.
Mesela o kafa yapısı turizmden karnını doyuran ve biz firavunlat zamanı mısır medeniyetinin devamıyız diyen mısır'da da yok. Ki el-ehzer üniversitesi bizim diyanetin 10 gömlek üstü bir fetva verdiğinde tüm müslüman dünyasının kaale aldığı bir yer yerdir ve mısır'da.

Zengin uçuk kaçık petrol zengini ülkeler ha keza!
Ama gel gör bunun haricinde kim varsa hep öyle!

Ortak noktalari da: eğitim, fakirlik, nüfus...

Yani gelişmeyi etkileyen bir zihniyet var! Evet!
Ki bunu bir müslüman bile reddedemez!

Bunu yaratan islam değil o ülkedeki müslümanlar!
(Bu son cümledeki süansı da bir çok davar anlamayacak ama yapacak bir şey yok)
Dinle bilim birbiri ile kavgalı yapıLarDır.
Dinde mucizeler vardır. Bikimde fizik kanunlarına uymayan şey kabul edilmez.
Dinde kardeş çocuklarının evlenmesi caizdir. Bilim yakın genlerin eşleşmesini sakıncalı bulur.
Dinde evlilik yaşı çocukluk çağından başlar. Bilim 21 yaşından önce cinsel ilişkiyI ve gebeliği sakıncalı bulur. ( rahim kanseri)
Din bilim ilişkisini sağlıklı kuramayan toplumlar sıkıntı yaşar. Hristiyanların bizden farkı laiklik kavramını az vyea çok benimsemiş olmaları, hayatlarının bilimle olan ilişkisini doğru kurmuş olmalarıdır. Müslümanlar , hindularda bu konu biraz sıkıntılıdır.
tarih dersinde kafayi siraya vurup horul horul uyumus bir cahilin beyani.

Edit: ama yasadigimiz zamanda islam ulkelerinde gerileme oldugu dogrudur. Bu da sorunun islam’da degil baska seylerde aranmasi gerektigini gosteriyor.
Niye ki la? Siz gelişmemiş ülke görmemişsiniz.
Bakın benim güzel kardeşlerim, Katolik ülkeler bizim en yobazımızdan bile daha beterdir, maalesef biraz klişe olacak ama coğrafya kaderdir, demek zorunda kalacağım, örneğin ingiltereden başlamak istiyorum neden sanayi devrimini bu adamlar başlatmışlardır biliyormusunuz, çünkü işgal edilmesi zor bir ada devletiydi bu avantajı çok iyi bir şekilde diğer devletlere bulaşmadan, yıllarca refah içerisinde Sanayi devrimini başlatmak için güvenli bir ortam buldular, kendilerine anlıyacağınız canı sıkılan birşey icat etti, bizde hani derlerya şimdi icat çıkartma bize diye, işte burada kopuyor kayış işte zihniyet meselesi yani bu bu durumun islamla alakası yoktur, hatta ingiltere sanayi devriminde çoğu Avrupa kara ülkelerini bile geride bırakmıştır, şimdide bize gelelim Osmanlı'dan başlayalım mesela yıllarca balkanlarda varlık mücadelesi vermiş ortadoğuyu zaten gözden çıkartmış, anadolu’ya hapsedilmiş yani hep bir varlık mücadelesi içinde olmuş, gelde bu ülkenin çocuklarından birşey icat etmelerini bekle daha isyanları tehcirleri felan saymadım bak, onun için birşeyler yapabilmek dertsiz bir baş gerekiyormuş değilmi bizim çocuklarımız yıllarca savaştı, hatta durum öyle bir hal aldıki türklerin elinden ticareti bile aldılar o dönemin ticaret adamları hep gayrimüslimlerden oluşuyormuş sonuç coğrafya gerçekten kadermiş değilmi.
Yanlış, az biraz tarih bilgisi olan bir insan şu cümleyi yazamaz zaten. Bu arada ülkenin bu halini de islam'a bağlamazsınız herhalde islam'la yönetilmediğimiz için, burası laik bir ülke. Evet.
gelişmenin islam ile hiçbir alakası yoktur. örnek az gelişmiş ülkelerden kaç tanesi islam ülkesidir.
batı'dan çok daha eski, çok daha asil, çok daha insanca, utanılacak mâzisi olmayan, insanlığa büyük hizmetleri olmuş, çağlar kapatıp çağlar açmış bir daha büyük bir medeniyetin çocuklarıyız. Fakat medeniyetimiz islâmî duruşumuzdaki fetretten dolayı hâkimiyetini kaybetmiş ve Batı medeniyetinin tesiri altına girmiştir. Bu tesir kimilerini kendi medeniyetinden utanan ve reddeden bir mağlubiyet kimliğine sokmuştur. Suç aydınlarındır. (cemil meriç Sosyoloji Notları ve Konferanslar, s. 195)
Söyleyince hakaret etmiş oluyoruz ama kendinizi şöyle bir kıyaslayın Avrupa ve Amerika ile, sonra tekrar düşünün. Hakaret mi gerçek mi?
imandan gariban olan insan iddiası.
ibn Rüşd, kitapları cayır cayır yakılırken ağlayan bir öğrencisine döner ve şöyle der:

Kitaplara ağlıyorsan bil ki fikirler kanatlıdır ve uçup sahiplerine ulaşırlar.

Yok eğer Müslümanların haline ağlıyorsan, emin ol ki tüm denizler bir araya gelse gözyaşına yetmez…
islamiyete göre toplumsal belirli kural ve kaideler vardır. Mesela komşun aç iken tok yatamazsın, öksüzü yetimi fakir fukarayı gözetmen gerekir, zengin bir insan buna göre vergisini (zekatını) verir, yanında çalıştırdığın işçinin emeğinden çalamazsın, alnının teri kurumadan hakkını verirsin, işi ehline verirsin gibi gibi birçok kural ve kaideyi eksiksiz sekilde uygularsan aksine en gelişmiş ve dünya üzerinde en yaşanılır diyarı inşaa etmiş olursun.
Suudi Arabistanlı biri bana birgün şöyle demişti. Sizin ülkemizde en azından mutlu insan oranı yüzde elli. Bizde yüzde onu geçmez. O yüzden şanslısınız
Önce bizi kör ettiniz, sonra "neden görmüyorsun" diye soruyorsunuz. Malcolm x. Batı yıllarca Müslüman ülkelerin zenginliklerini yağmaladı. Sonra da onları eğitimsiz bıraktı.

islamın altın çağları yaşanmasa idi geçmişte belki önerme doğru olabilirdi.
Sizin gibi gençliğin zihniyetine sokayım. Entrylere bak cehalet fışkırıyor.

Bunlar göğe çıkmaya çalışıyordu da islam engel oldu ( göklerde neler var bakın), silah sanayinde en ileriydiler de islam bunlari eteğinden tutup çekti aşağı ( gücünüz yeten kuvveti hazırlayın). Bunlar ilim için can hirac çalışıyordu peygamber engel oldu bunlara ( ilim Çin'de bile olsa alınız), bunlar adil sistem isletiyordu islam bunu bozdu ( adalet mülkün temelidir), bunlar hırsızlık yapmıyordu islam çaldırdı bunlara ( hırsızın kolunu kesin), tüm işi emanetine veriyordu bunlar da islam engel oldu ( emaneti ehline verin), tüm işleri doğru yapıyordu da islam bunlara hileyi öğretti ( işlerinize hile karıştırmayın, yeryüzünde düzeni bozmayın)

Daha nice ayetler ve hadisler. Ama bu beyni uyuşuk andavallarin anlayacağını sanmadigim için daha fazla ugrasmayacagim.
1400 senedir gelişmiyor zaten.
Keşke siyasi dinciler olmasa, siyasi dincilerin olmadığı bir paralel evrende siyasette dinde ayrı ayrı çok daha güzel olabilirdi.
bir ateist olarak katılmadığım önermedir geri kalmak dinle değil toplumun dine yüklediği anlamla ilgilidir mesela avrupa hristiyanlık yüzünden çok acılar çekti din savaşları katliamlar engizisyon vs. ne zaman ki din hakimiyetini yitirdi ve avrupa'da kişisel özgürlük alanı açıldı o zaman avrupa bildiğimiz avrupaya dönüştü. islama inanılması yanında organize olmasını engellersen kişisel hürriyeti ve düşünce hürriyetini hakim kılarsan islam geri kalmaya sebep olmaz.
olay din değil, kültür yapısıdır, ahlaklı toplum ancak kültürlü toplumların sahip olduğu bir erdemdir.