bugün

2569 yıllık geçmişe sahip ülke.
son 40 yılın en büyük çekirge istilası ile mücadele eden ülke. Yaklaşık 6 şehirde görülen çekirgelerin, tarlalara zarar vermeye başladığı belirtildi.
parası aşırı değer kaybeden ülke.
Asgari Ücret 4 eylül 2018 de 279 dolara denk idi, şimdi 26.39 dolara denk gelmekte.
3-5 tane iranli arkadasim var. erkekleri tek tip evlilik düsmani. sanirim ülkeden cikinca evliliktende yirtiyorlar.
diktatörlükle yönetilen bir ülke.
Abd nin vurmak için hazırlandığı ülke. Umarım farkındadırlar.
suriye'den sonra sırası gelecek olan ülkedir. ya iran'dan sonra!?
Milli içkileri ay randır.
amerika bize saldırırsa israil'in yarım saatlik ömrü kalır demişler.
ve iyi bir strateji izlemektedirler.

amerika'nın iran'a saldırmamasının nedenlerinden biri de bu; yavrusu israili tehlikeye atmak istemiyor.
evet iran uçak olarak silah olarak çok geride ama balistik füzelerini tüm dünya biliyor, eğer bir savaş olursa büyük ihtimal amerika kazanır ama aldığı bu zafer pirus zaferi olur. iranın büyük direnişi ile karşılaşır.
iran suriye'ye benzemez. Savaş Uzun vadede amerikan ekonomisini sarsar.
su elektrik doğalgaz ve petrolün neredeyse bedavaya satıldığı kimsenin beğenmediği gerçekte dünyanın süpür güçlü ülkeleri arasında ilk beşe giren şeriatla yönetilen ülkedir. teşekkürler..
nükleer test yaptığı iddia edilen ve teyitli bilgiye göre balistik füzelere Uranyum yani nükleer başlık koyabileceğini duyuran ülke idi.

bugünkü acil kodlu toplantıların asıl sebebi kendileri.

türk medyası es geçse de bugün tüm Dünya bu gelişmeye en üst düzeyde tepki gösterdi.

iran'ın bu hareketi abd ve ab'nin kırmızı çizgisiydi ve rusya ilk kez iran'ı net bir şekilde uyarmıştı.

iddiaya göre ise ABD’nin başkanlık yetkisi dahilinde olan Önleyici Nükleer Saldırı Konsepti devreye girdi.
Soğuk Savaş’tan bu yana bu konsept tüm NATO ve batı müttefikleri için KIRMIZI ALARM seviyesidir.

Kısacası başta ABD ve batılı müttefikler saatler içinde iran’dan tatmin edici bir cevap almazsa ise iran’a saldırı 44 saat içinde gerçekleşmesi beklenmekte.

hürriyet gazetesi new york ve washington muhabirine dayandırdığı haberinde abd'nin ilerleyen saatlerde iran'a saldırı düzenleyebileceğini iddia etti.
şeriatla yönetildiği sanılan. kapalı kapılar arkasında nelerin döndüğü meçhul. islam a kara bir leke olan. ülkemize muhalefet ve düşman statüsünde. pkk vb. terörist destekçisi. abd nin bir türlü diş geçiremediği, ülke güvenliğimizin dış tehdit için sigortası olan. türk nüfusun çok olduğu güney azerbaycan ve en büyük türk taraflı tractor futbol takımına sahip, türk düşmanı ,eşcinselleriyle ünlü, bana göre rus,ukrayna dan sonra seksy taş esmer hatunları olan ülke.
Karanlık güçlerin, cehaletin, kinin, öfkenin, virana çevirdiği, bir zamanların ilim, bilim, sanat, edebiyat mozaiğiyi ülke.

Baktıkça iç acıtan...
Ne kadar sevmesem de bu ülkeye saldırılmasını türkiye’nin çıkarları açısından istemiyorum.

Nedenine gelirsek Toplum olarak suriye ve ırak’tan gelen arap ve kürt mültecilerden, afganlardan, pakistanlılardan dolayı devlete yük binmişken üstüne fars mülteci istilasına uğramak türkiye’ye tehdittir.
ingiltere ve batı'ya hürmüz benim çöplüğüm demiş ülke.

meydan okuduğu ülkelere üstünlük kurabileceğini veya olası bir çatışma sonunda -bir süre direnecektir- hürmüz'ü veya sınırlarını bu devletlere karşı koruyabileceğini düşünmüyorum.

ancak iran'ı burada ön plana çıkaran cesaret ve kararlılığıdır.

aslında onca laf atışmasına karşın yapılan çok cesurca bir eylem sayılmasa da, müdahale avrupa'nın en elit çocuğu ve abd'nin küçük kardeşine karşı gerçekleştirilmiş olması batıya topyekün bir mesaj olarak önemlidir.

ancak bundan sonra bir iki daha fazla kararlı adım, karşı tarafın bütün halde cesaretini toplamasını sağlayabilir.

rehavete kapılırsa sonucu işgalle sonuçlanacaktır.
almış arkasına rusya'yı babalanıyor. hadi bakalım.
Kadim bir geçmişe sahip ülke.
görsel
halkının büyük bir çoğunluğunun ateist olduğu ülkedir.

ayrıca kızları cinsel açıdan son derece rahattır.
Sanıldığının aksine gençlerin evlerde toplanıp rahatça alem yapabildiği komşu ülke. Her izm ile yönetilen ülkede olduğu gibi iran'da da zenginler toplumu şekillendiren kurallardan aylıklar.
Şu sıralar ABD ile laf yarışı yapan ve savaşın eşiğinden dönen devlet. Ayrıca bu kadar uğraşmalarına rağmen nükleer'i bulamamasıda ayrı bir ilginçtir
Dünyanın en iyi askerî savunmasina sahip. Abd nin birtürlü cesaret edememesi
amerika ya karşı adam akıllı duran ülke. tabi içinde bulunduğu ekonomik durum gerçeği var ama en azından dik durabiliyorlar. bunu biz yapamıyoruz işte. acaba neden?
Neden mi..

iranın gazı VAr petrolü var senin neyin var...