bugün

vaziyetini çok iyi görmediğim ülke...
eğer iran çok çok kısa bir zamanda adam akıllı alttan alıp, kuyruğunu kıstırıp sadabat paktı gibi bir şey imzalamak için kendisi yalvarmazsa, şu anda türkiye ve iran'ı dengelettiğini düşünüp sevinen rusya bile yakında bundan köpekler gibi pişman olacak ve çok büyük bir nüfuz bölgesi kaybedecektir.. bunun rusya'ya izah edilmesi gerekmekte bence...

bizim alttan almaya ihtiyacımız yok ve ölsek de kalsak da, neticede nato üyesiyiz.. çok sıkıştığımız yerde, zaten 10 yıl içerisinde yerli sistemlerimiz geliyor, yönümüzü batıya kırarız, olur biter... ama rusya umman körfezi ve basra körfezini bir daha rüyalarında görür...
azerbaycan'a saldırır mı.... putin görüşmesi "atlatıldığına" göre bu ara gündemdeki başlıca soru bu sanırım..
hap gibi, şahsi görüşlerimi sıralıyorum:
1. burada esas ısıran aslında bana göre azerbaycan oldu.. israil'le işbirliği yaptığına ve iran'a ağırlıklı olarak hava destekli bir sarma harekatı planladığına inanıyorum. en azından bunun taklidini yapıyor. bana kalırsa azerbaycan'ın bu, "görünüşte bir anlamı olmayan" çıkışının ardında, iran'ın ermenistan'a destek vermesi, zengazur koridorunun iptal noktasına gelmesi, azerbaycan'ın ise bırakın zengazur'u, 30 yıllık işgalin ve kaybedilen savaşın tazminatı olan bütün zengilan bölgesini istemesi yatıyor... "sen bunlara yüz verip koridoru iptal ettik deme cesaretini aşılarsan, ben o koridorun ağababasını tebriz'den kurarım"... bence azerbaycan mottosu bu... taklit dememin sebebi, bunun bir tehdit olduğu yönündeki düşüncem...
2. iran ordu yığıyor ve "bu konuda çok sertim" pozları veriyor.. tatbikatlar yapıyor falan... hatta em. tüma. cihat yaycı'ya göre, bölgeden duyumlar almış, iran saldıracakmış...
3. türkiye, rutin bir iş gibi sınırdaki mayınları temizliyor... safını açıkça belli etmiş gibi.. tehdit de olsa, gerçek de olsa, azerbaycan'a destek atıyor... bence nedeni azerbaycan milliyetçiliğinden ziyade, aslında iran'ı suriye ve ırak'tan, ama özellikle telafer'den uzaklaştırmak... bu iş tehdit de olsa, düşük zamanlı veya yoğunluklu bir çatışma da olsa, iran bizim ya da daha kuvvetli ihtimallerusya'nın arabuluculuğuna ihtiyaç duyacak da olsa, her şekilde kuzey sınırlarında sıklet merkezi oluşturmak zorunda kalacak, yani kuvvet kaydıracak... bu da bizim işimize gelir.. diyalogla suriye ve ırak'tan çıkmaya yanaşmasa dahi, bence buralardan kuvvet kaydırmaya mecbur kalacak.. en fazla gayri nizami saldırılar yapabilir, o da hiçbir şey..
4. iran'ın kuvvetlerine bakalım... 2500 km'ye kadar olan şahap füzeleri hariç, ki biz sadece bundan korkuyoruz, ahı gitmiş vahı kalmış bir hava kuvvetleri ve zayıf hava savunma sistemine bakarsak, ortada kısa ve orta vadeli iki büyük sorun var.. birincisi şu: kendisiyle çatışma yaşamak isteyen tek devlet azerbaycan değil... türkiye değil... israil değil... pakistan değil... lüzumu halinde türkmenistan değil... ezeli düşmanı ırak'ın çanak tutmasını bir kenara bırakalım... bae'nin iran körfezi üzerindeki tarihsel hak iddiasını bırakalım... hatta suriye'deki etkinliğini kırmaktan ve ülkesine defolup gitmesinden hoşlanacak olan rusya'yı da göz ardı edelim.. esas sorun ikinci madde.. 2. sen şu saatten sonra ne yaparsan yap... bir kere komşuların tarafından bu kadar sevilmediğini dünyaya gösterdin ya, hele bir de güçlü komşularınla harp edip zayıflıklarını gösterir, mühimmatını harcar, üstüne de olası biçimde büyük kayıplara da imza atarsan, geride amerika bekliyor.. iran neyine güveip artistleniyor anlamıyorum ama sadece ermenistan'ı kaşımak ve bilmem kaç bin senelik şanlı tarihine güvenerek düşündüğünden çok daha fazla şey kaybedeceğini düşünüyorum.. kendine göre (bana kalırsa güvenilmezlik ve fitneden başka bir özeti olmayan) büyük bir devlet aklı olabilir ama ekonomik anlamda o kadar yıpranmış ve halkı o kadar yorulmuş durumda ki, maksimalist düşünceleri, mezhepsel avantajların ve saha faaliyetlerinin kendisine sağladığı avantajın çok ötesinde bir efor sarf etmesine neden oluyor.. her yerde olmak istiyor, sabit de bir gücü var, ama komşuları da her yerde olmak istiyor ve kendisinden farklı olarak komşuları askeri anlamda kendilerini ve birbirlerini geliştiriyor.
5. iran, türkiye gibi milliyete dayalı bir bölgeyi değil, tarihsel ve coğrafi bir birlikteliği ifade ediyor demek daha doğru, bana göre... içindeki etnik gruplar, biraz da arazinin ulaşılmazlığı nedeniyle, merkezi disiplinden ve birbirlerinden uzak geliyor bana... bu, şu demek... tebriz'i bıraksan yarın sabaha ayrılacak zaten... ama bünyesindeki araplar da, bir çatışma durumunda azerbaycan'a destek vereceklerini açıkladı... ve daha ortada çatışma bile yokken... yani "duruma göre" deme ihtiyacı bile hissetmediler..
6. hadi bütün bunları aştın, ki imkansız... ordunun bünyesinde güney azerbaycanlı her kademeden asker var. bunlar çatışma halinde ne yapacaklarını birbirlerine soruyorlar, eminim azerbaycan'ı işgal edip kendi köylerinde teyze çocuklarına silah sıkma hususunda da bir fikirleri de vardır.. iran bu fikri merak ediyorsa, 2. murat ve fatih döneminde büyük sorun olan, öncesinde enderun'da yetiştirip güvenerek tabur komutanı yaptığımız, aptallık derecesinde bir güvenle kendi köylerine osmanlı askeri olarak gönderdiğimiz arnavut iskender bey'in, isyan ederek kendi topraklarında hükümdarlık kurmak isteyip fatih'i (defalarca) yenen tek adam olduğunu, osmanlı'yı 60 sene kadar uğraştırdığını incelesinler derim..

bütün bunları alt alta koyarsak...
ben cihat paşama katılmıyorum, bence saldıramaz... bu işin sonunda, kendisi için hala nüfuz alanı kalmışken (karabağ'da olduğu gibi) rusya araya girer, "durun ya, siz naapıyorsunuz, yapmayın böyle... vallahi amerika gelir, önce bunu harcar, sonra zaten senin batı tarafını komple sarmaladı, sakın ha..." falan der, herkesin elindeki iki yumurtanın yarım tanesini alır, 6 kişiden yarımşar yumurta toplar, üç yumurta ile durduk yere en karlı hale geçer.. iran soçi mutabakatında geri adım atar, ırak'ta geri çekilmez ama musul'u baskı altına almamız için alan açar, yine de her hainliği yapar, yemen'de destek ister ve oraya ağırlık verir, suriye nüfuz bölgelerini daha çok ruslar'a bırakır, azerbaycan israil ile olan ilişkisini frenler, ama iran da ermenistan'ı yalnız bırakır.

aklıma bu geliyor.
yarak gibi bir doğaya, yobaz mollara ve onların sosyal yardımları ile geçinen fakir bir halka sahip,

mezhepçi, boktan bi devlet.
ikinci yurdumuz.
Güvenilmez ve kalleş bir ülke.
Dost ve kardeş ülke.
Üzerinde abd üssü olmayan daha doğrusu abd'nin üs kuramadığı nadir ortadoğu ülkelerinden. Abd çevresindeki müslüman ülkelere şu şekil üsler kurmuştur. Evet.
görsel
basketbol futbol dünya kupası olimpiyat her organizasyona turnuvaya katılıp hepsindede paspas olan tokat manyağı edilip ilk turda elenen ülke. her maç yenilip fark yiyen bir ülke nasıl böyle organizasyonlara katılıyor anlamıyorum.
Hayatımda gördüğüm -yönetim anlayışı olarak- en kaypak, en zehirli, en ş.refsiz üç devletten biri.

ikincisi de yunanistan.. üçüncü acaba hangisidir...
iran ülkesinde her ne kadar milyonlarca iran türkü olsa da iran halkına güvenilmez.
iran halkı ve hükümeti, fitneci fesat iki yüzlüdür. türkiyede faaliyet göstermiş dinci terör örgütlerinin arkasında iranın olduğunu iddia edebilirim ama ispatlayamam.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.