bugün

Marcus Aurelius için en büyük intikam Düşmana benzememektir kesinlikle şüphesiz..
" Bu adam o adam gelip gider
Senin ellerinde rüyam gelip gider
Her affın içinde bir intikam gelip gider
Bu şiirimi anlayınca beni anlayacaksın "
(Sezai Karakoç - Kar Şiiri)
Soğuk yenen yemektir diyenlerin beklete beklete "yemeği" ve biraz da kendisini, kimi zaman bozabildiği olaydır.

intikam alınırken yalnızca karşı taraf zarar görmez ve bu yüzden, bunun bilincinde olunmalıdır.
Soğuk yeneni güzel olur. Uzun zaman, sessizlik, sabır gerektirir. iyi bir intikam aceleye gelmez ama zamanı gelince düşmanı çaresiz bırakır.
kötüdür fakat rahatlatır ve bağımlılık yapar.
kendisine karşı yapılmış olan kötü bir davranışı ya da söylenmiş olan kötü bir sözü cezalandırmak için içten içe taşınan, aynı biçimde bir kötülükle karşılık verme isteği.
bir yemek.
(bkz: either ballot or gun our day will come)
öç, hınç almak.

"şunu bil ki insanların intikam isteği bir adamın üzerine yüklenmiş bir alacak gibidir,
sahip olduğun tüm güçle yapabildiğin kadar iyilik yap."

sanki bir alacağın peşinden koşuyormuş gibi intikamın peşinden koşulur, o zaman başkalarına yapabileceğin kadar iyilik yaparak ondan korun.

kâşgarî, dîvânü lugâti't türk, kabalcı 2007, s 368.
Bunun için harcayacağım vakti uyuyarak değerlendiririm.
insanı yoran bir meseledir. Çok uç durumlar hariç affetmek insanı rahatlatır.
düşmanı önemsememek ve ciddiye almayıp görmezden gelmektir. intikam sessiz ve derinden gelir.
Soğuk olanı makbuldür. Ama affetmek daha büyük erdemdir.
sakin, kolay öfkelenmeyen bir insanım, bir kavgada silahla yaralandıktan sonra öfke kontrolünde epey bir aşama kaydettiğimi düşünüyorum. kin tutmam, silahla beni vuran lavuğa bile düşmanlık gütmüyorum, şımarmayacağını bilsem “merhaba” seviyesinde de olsa barışmak için gider konuşurum. hiç mi kin beslediğim, düşmanlık yaptığım insanlar olmadı, elbette oldu. 2 kadın ve bir erkek olmak üzere, 3 adet insanoğlundan intikam aldım. kadınlardan birine hem maddi, hem de manevi ömrü boyu unutamayacağı hasarlar verdim. çünkü her iki durum da canımı haddiden fazla yakacak kadar acı vermişti. işin maddi boyutu için bir kaç ay sonra daha fazla düşünmeme gerek kalmayacak bir fırsat çıktı ben de bunu es geçmedim, biraz vicdansızca olmuştu ama bu beni zerre rahatsız etmedi, neden bunları yaptım demedim hiç. diğer kadından intikam almak için 1.5-2 sene bekledim. bir şeylerin normale dönmesi, hafiflemesi, hatta üstüne sünger çekilmiş gibi davranılması için süre gerekiyordu. insanlar sular durgunken, ortalık süt limanken, hazırlıksız ve savunmasızdır. herkes bilir ki sert sarsıntıların daha da yıkıcı olması için en ummadığınız anda gelmesi gerekir. son olarak erkek aday için 4-5 sene beklemem ve bir plan dahilinde fakat bu plandan kimseye bahsetmeden, öyle bir şey yokmuş gibi davranmam gerekiyordu. bu iki yüzlü durumdan nefret etsem de, hiçbir şey yapmasam ya da anlık bir tepki versem konu kapanmış gibi olacak ve fakat benim için ömrümün sonuna kadar aklımda kalacak, zaman zaman öfkelendirecek ve bunu dile getirmediğim için dengemi bozacaktı dolayısla 4-5 sene daha makul geldi.
bazı şeyleri aşmış, hayatının ritmini bozmayacak detayları sorun etmeyen, daha pozitif bir yaşam için küçük problemleri görmezden gelmeyi öğrenmiş, umursamaz, sabretmekte çizgiyi arşa çıkarmış insanları büyük bir çoğunluğu söz konusu intikam olduğunda daha yaratıcıdır. ayrıca böyle insanların öfkesini haketmeniniz gerekir ve öfkesini hakedecek kadar büyük bir sorununuz varsa çoğunlukla hakettiğinizden büyük bir intikama maruz kalırsınız.
Soğuğu da tatsızdır diye düşünüyorum. Sıcak soğuk farketmeksizin yenmemesi gerek ya. Bilemedim.
Affetmek sadece karşı tarafa yarar sağlamaz, kişinin geçmişe takılıp kalmamasını ve önüne daha rahat bakıp, asıl yaşantısının fırsatlarını görebilmesini sağlar. Geçmişte yaşanılan olumsuz durumun üstesinden karşıdaki kişiyi ve kendimizi affetmekle gelebiliriz ancak. Gün içerisinde şefkat gösterdiğimiz bir çok kişi/hayvan/tv karakteri olabilirken kendimize şefkat göstermek çok mu zor?
genellikle boş beleş insanların işidir.
bir insana size yaptıklarından dolayı sürekli bir biçimde öfke duyuyor ve kin güdüyorsanız bir bardak zehir içip karşı tarafın ölmesini bekliyorsunuz demektir. öfke halinden kurtulun.
türk dizilerinin birçoğunun konusunu oluşturur.
"Senin dalını kıranın ağacını kökünden sökeceksin" felsefesiyle yetişmiş biri olarak acımam, intikamımı alırım her kim olursa olsun
Sonucu nereye giderse gitsin umrumda olmaz, ama 1 sene ama 5 senr beklerim hiç önemli degil, sonra da kahvemi sigaramı alır karşıdan izlerim yanışını batışını çöküşünü
chacki chan in başrolde oynadığı güzel bir film filmin konusu çinli yaşlı ve eski askeri geçmişi olan adamın kızı öldürülür. ve bunu yapan kişileri bulmaya and içer yaşına rağmen oldukça iyi dövüşen chacki chan filmin sonunda

--spoiler--
intikamını alır.
--spoiler--
Bundan duyguğum zevkin tarifi yok.O düşmanımın saf bakışlarını görmek... Özellikle sinsice sokmak.Offf offf
Burada eriyorum. Bu bir ihtiras değil öyle bir intikam alırım ki dünya yıkılır! Ama bu seferki çifte telli oldu. Lann çok mutluyum. Özellikle sevmedigim tipten intikam almak... Hele bir de hınç varsa daha zevkli oluyor. Evet arkadaşlar maksat zulüme karşılık vermek. Amacım bu. Biliyor musunuz? Öyle birisinden intikam aldım ki beni sonunda mağlup etse de unutamayacak. Aaaa
Benden korkuyor tırsıyor da. Çünkü benim kadar zeki ve sinsi değil.
Benimkini esenler'e yazmışlardı, pasif diye. Çok arayan oldu. Paralarını alıp engelledim. Tevbe ettim sonra.
intikam peşinde koşuyorsan, iki kişilik mezar kaz.
soğuk yenen bir yemektir.
güncel Önemli Başlıklar