bugün

suikasta kurban giden eski mit görevlisi. hayatı soner yalçın ve doğan yurdakul tarafından bay pipo isimli kitapta anlatılmıştır.
Bir rivayete göre Aslan Akbey'dir Kurtlar Vadisi'nde.
Adından anlaşılabileceği üzere mason'dur.

(bkz: Hiram Abif)
(bkz: Hiram Usta)
yüzde 90 hatta yüzde 99 olasıkla kurtlar vadisinde Aslan Akbey adıyla oynanan istihbaratçının ta kendisidir.
Mit'in kovboyudur ve boks hastasıdır. Sima olarak savaş dinçel'e benzer.
Silah konusunda çok büyük bir ustaydı. Kurşunu bilimum deilklerden geçirirdi. Aileside masonun ta kendisiydi.
Mit mensubu denilirken bir açıklama yapmakta fayda var; Mit için çalıştığı doğrudur ama mit mensubu değildir. istihbarat alanında bilgisine başvurulmuştur. Habercidir. Her habercinin ölümleri birbirine benzemektedir.
26 eylül 1990 yılında suikaste kurban giden mit görevlisi. olayın arkasındaki sır perdesi hala aralanamamıştır.
silahlara tutkusu olan ve sık sık poligonlara giden ama cansız hedefleri vurmaktan sıkıldığı için hedeflere tavuk yerleştiren psikopat mit ajanıdır.yükselmesinde en büyük katkı mason olmasıdır.mah'a girdiğinden beri mah başkanları sürekli masondur ve kendisini koruyup kollar.mah isim değiştirip mit olduğunda mit başkanlığına gelen fuat doğu hocası olduğu içinde dört ayağı üstüne düşmüştür.
isminin hiram olmasından mutevellit mason oldugu söylenen sehit eski mit müstesar yardımcısı.
asala terör örgütünün bitirilmesinde bizzat rol oynamıstır.paramiliter yapıdan yana olması meslek yasamında sorunlar yasatmıstır.mit'in kendi kabugunda saklanmasından ziyade daha aktif daha etkili olmasını savunmustur.operasyonel bir istihbarat anlayısını benimsemiştir.teskilata bircok yetenekli insanın kazandırılmasında bas rol oynamıstır.mafya babaları ile cıkar ilişkileri içerisine girdigi dogrudur.abdullah çatlı ve ekibini var ettiği söylenebilir.fakat kendisinin mason olduguna dair hicbir bilgi ve belge bulunmamıstır.sadece söylemden ibarettir.
dönemin siyasetcileri ile iyi ilişkiler kurmustur.özal döneminde mit müstesarı olması planlanırken kurum içindeki çekişmeler sonucunda istifa etmiştir.
her ne kadar tkpml tarafından öldürüldüğü söylensede ölümünün devlet operasyonu oldugu asikardır.devlet bu cocuguna kürtaj yapmıstır.evet.
"...söz ağızdayken sen ona hakimsindir,ağızdan çıktıktan sonra o sana hakim..." cümlesi kendisine öğüt olarak zamanın başbakanlık müsteşarı a.salih korur tarfından verilmiştir. bahsi geçen cümle kurtlar vadisinde doğu bey'in de bir replikidir.
teşkilatın iki silahşöründeki mehmet ali ağabey.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.