bugün

suikasta kurban giden eski mit görevlisi. hayatı soner yalçın ve doğan yurdakul tarafından bay pipo isimli kitapta anlatılmıştır.
Bir rivayete göre Aslan Akbey'dir Kurtlar Vadisi'nde.
Adından anlaşılabileceği üzere mason'dur.

(bkz: Hiram Abif)
(bkz: Hiram Usta)
yüzde 90 hatta yüzde 99 olasıkla kurtlar vadisinde Aslan Akbey adıyla oynanan istihbaratçının ta kendisidir.
Mit'in kovboyudur ve boks hastasıdır. Sima olarak savaş dinçel'e benzer.
Silah konusunda çok büyük bir ustaydı. Kurşunu bilimum deilklerden geçirirdi. Aileside masonun ta kendisiydi.
Mit mensubu denilirken bir açıklama yapmakta fayda var; Mit için çalıştığı doğrudur ama mit mensubu değildir. istihbarat alanında bilgisine başvurulmuştur. Habercidir. Her habercinin ölümleri birbirine benzemektedir.
26 eylül 1990 yılında suikaste kurban giden mit görevlisi. olayın arkasındaki sır perdesi hala aralanamamıştır.
silahlara tutkusu olan ve sık sık poligonlara giden ama cansız hedefleri vurmaktan sıkıldığı için hedeflere tavuk yerleştiren psikopat mit ajanıdır.yükselmesinde en büyük katkı mason olmasıdır.mah'a girdiğinden beri mah başkanları sürekli masondur ve kendisini koruyup kollar.mah isim değiştirip mit olduğunda mit başkanlığına gelen fuat doğu hocası olduğu içinde dört ayağı üstüne düşmüştür.
isminin hiram olmasından mutevellit mason oldugu söylenen sehit eski mit müstesar yardımcısı.
asala terör örgütünün bitirilmesinde bizzat rol oynamıstır.paramiliter yapıdan yana olması meslek yasamında sorunlar yasatmıstır.mit'in kendi kabugunda saklanmasından ziyade daha aktif daha etkili olmasını savunmustur.operasyonel bir istihbarat anlayısını benimsemiştir.teskilata bircok yetenekli insanın kazandırılmasında bas rol oynamıstır.mafya babaları ile cıkar ilişkileri içerisine girdigi dogrudur.abdullah çatlı ve ekibini var ettiği söylenebilir.fakat kendisinin mason olduguna dair hicbir bilgi ve belge bulunmamıstır.sadece söylemden ibarettir.
dönemin siyasetcileri ile iyi ilişkiler kurmustur.özal döneminde mit müstesarı olması planlanırken kurum içindeki çekişmeler sonucunda istifa etmiştir.
her ne kadar tkpml tarafından öldürüldüğü söylensede ölümünün devlet operasyonu oldugu asikardır.devlet bu cocuguna kürtaj yapmıstır.evet.
"...söz ağızdayken sen ona hakimsindir,ağızdan çıktıktan sonra o sana hakim..." cümlesi kendisine öğüt olarak zamanın başbakanlık müsteşarı a.salih korur tarfından verilmiştir. bahsi geçen cümle kurtlar vadisinde doğu bey'in de bir replikidir.
teşkilatın iki silahşöründeki mehmet ali ağabey.
ulaş bardakçı'nın öldürüldüğü operasyonu yönetmiştir. 1 mayıs 1977 katliamını organize edenlerin başındadır. devrimcilere yapılan ve çoğu ölümle biten operasyonlarda hep en öndedir. sağ yakaladığı devrimcilerin sorgusuna bizzat katılmış ve işkence yapmıştır.

hiram abas, 26 Eylül 1990 yılında devrimci sol tarafından cezalandırıldı.
st. joseph'te okuyup, mülkiye'den mezun rahmetli mit elemanı... öldürüldüğü gün öleceğini hisseden adam...
bay pipo. modada bir suikast sonucu öldürülmüştür...
arkadaşlarına ve göz altına alınan sol görüşlü insanlara "işkence" yapmanın kendisi için çok özel bir duygu olduğunu söyleyebilen faşist kişiliktir. bir diğer özelliği ise; atış talimi yaptığı yerlerde cansız hedeflere kurşun sıkmaktan sıkılırmış ve canlı tavukları hedef alınına koyarak tavuklar üzerinde atışlar yapmıştır. *
kafası kadar bilekleri de iyi çalışan eski istihbaratçı.anlatılanlara göre her iki eliyle de iki tabancayı ustalıkla kullanırmış.
rahmetli mit müstesarı, emekli korgeneral ve eski lizbon büyükelçisi mehmet fuat doğu'nun* ögrencisidir.
bay pipo'da yazıldığına göre, 7.65 mm'lik bir tabancayla öldürülmüştür.
mehmet eymür ün ustasıydı. kendisi hakkında en doğru bilgileri de kitaplarında o vermiştir. zırhlı jipten kurşun geçirebilen, keskin gözlü bir istihbaratçımızdı.
kızıldere katliamının en öndeki faillerinden , mitten dönem dönem çıkarılmış ve parti-cephe tarafından cezalandırılarak öldürülmüş eski mit görevlisi.
parti/cephe tarafından öldürüldüğü söylenmektedir ama mossad tarafından öldürülmüştür. söylentilere göre yahudi kimliğini sözde ırkçı sıfatıyla örtmüş ve meşhur yedi savaşlarından sonra türkiye'yi israil ile müttefik olması yolunda ivmelendirmeye çalışmıştır.
Her kontrgeriila, mitci, iskenceci bir polis sefi ...vb cezalandirildiginda ilk verilen tepkiler : "Karanlik gucler yapti" , "CIA, mossad isin icinde"..vb. Ancak, her ne kadar bu yapilar ulkemizi etkilemis olsa da her isin icinde de onlar yoktur. aslinda kendi gucsuzluklerini gizlemek icin insanlarin kafasinda "muallak bir olay" imaji yaratmaya calisirlar. cunku onlar gucludur, derindir ve isin icinde hep bizim omur boyu ugrassak da anlayamayacagimiz seyler vardir(!).

Bircok olay o kadar karmasik degildir. sizin benim gibi insanlar, herhangi ekstra bir niteligi olmayanlar, birazcik kafalarini calistirip bu tarz suikastler duzenleyebilirler(yapin diye demiyorum, sadece ornek * . cunku her ne olursa olsun karsidaki de insan onun da aciklari var. zaten yapilan suikastlerin (Nihat erim, hiram abas..vb) ayrintilari onlari cezalandiran orgutun kitabinda ayrintili bir sekilde aciklanmaktadir. hic de oyle acayip organizasyonlar degildir, biraz dusununce bir cok kisinin aklina gelebilecek planlarla oldurulmuslerdir.sadece iyi organizasyon ve zamanlama meselesi..

emekli olmus bir kontrgerillacinin mossad ya da benzeri orgutler tarafindan oldurulmesinin bir mantigi yoktur. cesitli komplo teorilerine de gerek yoktur. Devrimcilerin en belirgin hedeflerinden biriydi hiram abas.ayni Deniz gezmislerin idamina onay veren nihat erim gibi.

orgut propogandasi yapmak gibi bir amacim yok yalnizca cok aptal her seyden bihaber oldugumuz dusunmeyelim. olaylar cok karmasik gibi gorunse de aslinda temelde cok basittir.bir cikar catismasi vardir. sistemin devamliligini saglamak icin bu tarz insanlar kullanilir, sistemin devamliligi halkin zararinadir ve dolaysiyla objektif bakildiginda bunlar halk dusmanidir. olay bu kadar net ve sadedir.
kimilerine göre mason, kimilerine gore hem sebetaycı hem mason, kimilerine gore sadece antikomunist olan gizli servislerde çalışan ajan.
mit'in amerikancı kanadının atası.
(bkz: hirama bas)
Ulaş Bardakçı'nın bedenine sıktığı onlarca kurşunun hesabını canıyla ödemiş mitçi katil.