1. 1.
  hz ali den önceki üçüncü halifedir.Kendisi bir düşmanı tarafından kuran okurken şehit edilmiştir.
  4 -2 ... say
 2. 2.
  nedendir bilinmez, hakkında en az konuşulan halifedir. Hz Ebubekir'in Hz Muhammed'in en yakın arkadaşı oluşu, Hz Ömer'in adaleti ve Hz Ali ise malumunuz. fakat Hz Osman hakkında fazla hikayeler ve olaylar anlatılmaz. Nicin zihinlerde arka planda kalır anlamış değilim.
  7 ... maksat muhabbet
 3. 3.
  kuran'ı kerim'in ayetlerini biraraya getiren halife...
  koyu emevi davranışları ile döneminde tepki çeken şahisyet...
  4 -3 ... ferrole
 4. 4.
  hz.muhammedin'in *önce kızı rukiye ile onu vefatından sonra da ümmü gülsüm ile evlendiğinden kendisine 'zinnureyn' yani iki nur sahibi denilen kişidir.
  3 ... ebegume cici
 5. 5.
  inceliği ve hassas kişiliği ile bilinen, bir rivayete göre burnu yukarıda görünme korkusuyla gökyüzüne bakmamış halife.
  2 -2 ... koko
 6. 6.
  son derece edepli, islamin 3. halifesi. zamaninda kurani-i kerim i cogalttirip kufe, basra gibi islam sehirlerine gondermistir. simdi basilan kuran- i kerimlerde en son olarak peygamber efendimizden once ona atif yapilir. malesef sehit olarak vefat etmistir. uzerinde kaninin bulundugu mushaf-i serif topkapi sarayinda bugun sergilenmektedir. peygamberimizin damatidir. asere-i mubesseredendir yani hayattayken cennetle mujdelenmistir. hakkinda "onun hayasindan melekler utanirdi" diye hadis-i serif vardir..
  3 -1 ... cooldiver
 7. 7.
  gökteki meleklerin bile haya ettiği halife...
  7 -4 ... desiree
 8. 8.
  kuran okurken şehit edilmiştir.
  2 -1 ... bohemian rhapsody
 9. 9.
  Hz. Muhammet bir gün evinde yatak kıyafetiyle oturmuş, az önce kendisini ziyarete gelen Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer'le konuşuyordu. Bir süre sonra kapı çalınmış ve kendisine Hz. Osman'ın geldiği bildirilmişti,

  Hz. Osman'ın geldiğini öğrenen Hz. Muhammet, hemen başka bir odaya geçerek, üzerindeki geceliği çıkarmış elbiselerini giymişti. Hz. Muhammet'in bu davranışını gören Hz. Ayşe, elbiselerini neden giydiğini sormuş ve şu karşılığı atmıştı:

  "Osman'dan melekler utanır, ben nasıl utanmam!.."

  (bkz: entry girmek icin google i kullanmak)*
  6 -2 ... black magic woman
 10. 10.
  ayaklarını bile göstermekten çekinen, edep denince akla gelen ilk isimlerden. sanıldığı gibi akrabalarını kollamamıştır ama sadece akrabalarına güvenebilmiştir. bu yüzden bir çok göreve de akrabalarını getirmiştir.
  6 -1 ... crocodile