bugün

şöyle bir anektodda geçen cümle:

Çocuk evlerindeki kediyi pataklamaya başlamış. Baba: "oğlum" demiş
"kediyi niçin dövüyorsun?". Çocuk: "Babacığım, hepimiz oruç tutarken
kedi demin oruç yiyordu, o sebeple cezalandırıyorum" demiş. Baba çocuğun
başını okşayarak hoşnutluğunu belli etmiş, çocuğun hassasiyetini ve
dikkatini tebrik etmiş ve şunları söylemiş: " Yavrum kediyi bırak, zira
hayvanlar oruç tutmaz".
Tutmayanlara laf sokma çabasıdır. Hayvanlar ikiz kulelere dalmazlar din uğruna.

not: bir müslüman nasıl olur da bir canlıya zarar veren oğluna kızmaz? Nasıl müslümansın ki sen Allah ın yarattığına zulmetmeyi kendinde hak görüyorsun?
ince zeka ürünü bir laf sokma zanneden dar dünyalı yazar esprisidir efendim. dostum o tür laf sokmaları çağımızda 4-5 yaşında çocuklar yapıyorlar.
kedi döven çocuğunun hassasiyetini tebrik eden bi baba barındıran akıl almaz hikaye. * nasıl da hassas bir çocuk gözlerim yaşardı.
hatta şu an ağlıyorum biliyor musun

--spoiler--
baba çocuğun başını okşayarak hoşnutluğunu belli etmiş, çocuğun hassasiyetini ve
dikkatini tebrik etmiş
--spoiler--
tutmazlar. tutmayanları döverler genelde.
imamı azamın dediği söze benzer;

"namaz kılmayana kafir denemez, ama kafirler namaz kılmaz denebilir"
eğer islami kaynaklarda hayvanlar oruç tutmaz diyorsa insanların'da hayvan olduğu göz önüne alınırsa dinde çelişki olduğu ve oruç tutma zorunluluğunun ortadan kalktığı görülebilir. lan ?
Yukarıda da anlatıldığı üzere necip fazıl ve nazım hikmet arasında geçen diyalogtur.
hayvanların düşünemediği, aptal olduğu, bilmediği kanısını edinmiş, doğa bilimlerinden zerre anlamayan şakirt'in temelsizce geliştirdiği söylem.
lakin hayvanlar düşünebildiği gibi bazı insanlardan da iyi düşünürler. ondandır belki.
hayvanlarla insanların ortak noktaları vardır. mesela; hayvanlar üzülebilir insanlar da üzülebilir, hayvanlar acıkır insanlar da acıkır, hayvanlar üşür insanlar da üşür, hayvanlar seks yapar insanlar da yapar ve hayvanlar oruç tutmaz insanlar da tutmayabilir. ortak noktaların olmasında bir sakınca yoktur yani. ama bir de güdülmek diye birşey vardır ki, neredeyse sadece koyunlarda vardır. bu da bazı insanlarla koyunların ortak noktalarıdır. bu daha vahim gözükmektedir!
ince ayarlardan biridir.
bu sebeple bu sıcak yaz günlerinde kapımıza bir kap soğuk su bırakalım gerekirse 2 saatte bir yenileyelim yada içine buz atalım.
kul dini yaratılmasından ötürü çoğu kişinin oruç tutmayanlara laf sokabileceğini sandığı söylemlerdir, hikayedir. müslümanların bir bölümünün kul ile allah arasındaki kişiyi ilgilendirir söylemlerini unutmaları ve diğer kullarında kendi yaptıklarını yapması gerektiğini düşündüğü mantıksız kişilik göstergesidir.
evrim teorisini çürüten hadis dinine mensup şahsa ait bir söz.
(bkz: oruçlu olduğu için ciğeri kabul etmeyen kedi)
çünkü düşünmez.

(bkz: hayvanlar düşünmez)
derin ironi taşımaktadır. evet.
güncel Önemli Başlıklar