bugün

entry'ler (459)

eksi oy alınca ilk söylenenler

ya aq çocuu, sevdiğim diziler seni nasıl rahatsız etti de eksiledin. senin annen kaşar mı?

sözlük yazarlarının yabancı dizilerde ilk üçü

rick and morty.
legion.
the last man on earth.

yazım yanlışı için uyarınca eksileyen yazar

cahil insanlar bilmeyenler değil, bildiğini iddia edenlerdir.
hiç okumamış insandan korkmam ben, çeyrek okumuştan korkutuğum kadar.

sözün özü, yanlışınızı düzelten insanlardan nefret etmeyin.

mantı açabilen erkek

hiç bir yemeği zor olarak görmeyen biriyim. börek mantı sarma gibi yemekler kafamı dağıtmak amaçlı yaptıklarım arasındadır.

yani evet ben de bu kitlenin içindeyim.

mavi marmara

gemi demir aldığı ilk gün demiştim, israil o geminin içinden geçer diye. kimse ağzını açamaz dedim.
sonuç haklı çıktım.

ardından protestolar başladı israille bağımız kalmadı sanıyordu halk ama bağzıları ithalata abanmıştı. neyse zaman geçti. içimdeki liboş dedi ki, gün gelecek rte bey mavi marmara gemisini zerre umursamayacak. keza öyle de oldu.

iyi oyunlar sözlük.

sözlükte göndermeli başlıklar

son zamanlarda sıkça meydana gelen durumdur. msn nickleri, facebook yan isimleri, whatsapp durumları, şimdi de sözlük başlıkları mı? durum bu mu?
işleyiş şu şekilde oluyor. siyasi veya sosyal bir mesela hakkında entry giriliyor, ardından laf söylenen yazar cevap verilmesine ifrit oluyor ve hemen.

hebe olunca hebe yapan yazar
hebelere hebe yapan yazar
hebesini hebeleyen yazar
gibi eblek başlıklar açıyor. ha bir de bu arkadaşların elleri lağım gibi. küfürsüz entryleri zor bulunur nitelikte.

yüce ermeni ırkının asilliği

her milletin ve ırkın kendini asil ve yüce görmesiyle aynı durumdur. ailenizden size geçen bilgiler neticesinde kültürünüz, ırkınız ve dininiz belirlenir. neyin kafası bu ya?

kabak bamya kereviz enginar pırasa seven insan

artık brokoli, artı brüksel lahanası, artı karnabahar.

kısacası bütün sebze yemeklerine zaafım var. ama önceliğim buharda pişmeleri.
acıktım ulan.

onuncu nesil yazar

tuhaf bir kitledir. en efsane nesildir gibi eblek laflar etmeyeceğim ancak ufak bir tespitimi dile getirmek isterim.

7. nesil ve öncesi yazarlar sözlüğü terkettti gitti.
8. ve 9. nesiller ise milletle uğraşmaktan bıkmış, agresif, bilimsel konuşmayan çalışan kitledir.

10. nesil yazar ise adeta arabulucudur. yenilere de sövmez, eskilere de yaranmaz. sözlük formatı ve dil bilgisi uyarısı yaparken sıkca görürsünüz onları. bazıları son jedi edasıyla ortada salınıyor ama şuan onlar da pek kalmadı. ben de naçizane troller arasındaydım ben bile düzeldim. son 3 gündür sözlüğe bakmaya başladım şimdilik çıkarımlarım bunlardır.

iyi günler sözlük.

anın görüntüsü

ders çalışmam gerek. ama olmuyor.
görsel

münir özkul un 100 yıl sonrada olacağı gerçegi

çok da gerekmeyen başlık, arkadaş ortamında sadece yapanın güleceği bir espri gibi.

ayrıca;
(bkz: ısrarla dahi anlamındaki de yi bitişik yazan insan)

kedisiz ve köpeksiz sokaklar istiyoruz

hepsini sahiplendirsek tabi ben de isterim. ama barınaklar birer gaz odalarıdır, toplama kampıdır. şahsen ben yolda yürürken, sabah koşuya giderken bana sırnaşan kediyi köpeği hunharca sevmeyi alışkanlık haline getirdim. siz de alışırsınız. onların sizden hiç bir farkı yok azıcık vicdanlı olun.

her fırsatta atatürkçülükle islamı kıyaslayan kişi

avustralya çöllerinde toprağın yarım metre altında yaşayan, dünyanın en zehirli ve anında sinir felci yaşatabilen amfibisidir. insan sınıfından çıkalı yıllar olmasına rağmen sadece benziyor diye aramızda dolaşmalarına izin veriliyor. bu tür atatürkçü ve müslüman olarak ikiye ayrılır, atatürkçüleri kendini zeki ve bilgili olarak lanse ederek karşıdakinin zekasına amansızca söver. müslüman kesim ise atatürkün tanrılaştığını iddia ederek osmanlı ile -kadir mısıroğlu bilgileriyle- övünür.
en kısa zamanda kökü kurumalı, atatürkçülüğün orta doğu zihniyetine batmadan, batıya yalanmadan ülke kültürüne bağlı bir sistemin temeli olduğu anlatılmalı.
aynı zamanda islamın bir din olduğu ve doğrunun yanlışın olamayacağını, inanmanın ve inanmanın olacağını anlatmak gerek. kimse inancıyla veya ideolojisiyle yargılanamaz. hele hele inançla ideoloji asla karşılaştırılamaz.

gerginim sözlük

uludağ sözlüğün inci sözlüğe dönmesi

gözü bağlı şekilde fikirlerini ortaya saçan muhafazakar cahil milliyetçilerin bir anda çoğalmasıyla ortaya çıkan sonuçtur. ben size kalkıp, elit olun, solcu olun, ateist olun, vegan olun demiyorum. ama sen kalkıp cinsiyetçi, cahil, saldırgan, şeriatçı, faşist, küfürbaz olursan kusura bakma fakat önümde senden nefret etmemek için engel kalmaz. şimdi tabi senin için benim senden nefret etmem umursanacak bir şey değil hatta övüneceğin bir şey, sen bunları duyunca belki diyorsun ki -oh aq dinsiz liboşu benden nefret ediyor, demek ki doğru yoldayım-
hayır efendim değilsin. insanların senden nefret etmesi bir sorundur. düşmanlaşmak, nefretten beslenmek bizim şuan ki en büyük sorunlarımızdan. sen nefret edilince kendini sorgulaman gerek dostum, yapma bunu. azıcık kendine ve ülkene bak neden bu haldeyiz objektif şekilde yorumlamaya çalış.

sen baykuşa döndükçe benim sana beyaz güvercinle zeytin dalı göndermemin manası yok.
üzgünüm sözlük.

sözlük kızlarının mal olması

ben en son entry girerken sözlük kızlarına başlıkta yürüme şovlar dönüyordu, ne ara giydirme sopaları başladı.
ama her şey bir yana benim bu konuda söyleyecek bir kaç lafım var.
internette şu ara 4chan ve buzzfeed göbekli otuzbircilerin sosyal medyada gördüğü her kadına laps laps giydirmesi beni oldukça geriyor. kadına sokakta ne yapmasını/yapmamasını söylemekle yetinmeyen nesil şu ara sanal alemde se buna karışır oldu. mini eteğine, dekoltesine, makyajına, türbanına karışmak tatmin etmeyince, ideolojisine, yazılarına, fikirlerine de karışılmaya başlandı. bakın sevgili gerizekalılar, kadını erkekten ayıran tek şey kromozondaki bir çubuk. feminizme giydirmek her ne kadar moda da olsa feminizmin bu kadar vahşileşmesinin sebebi de sizsiniz. erkekler hem maskülen hem feminen ilgi alanlarına yönelirken, kadınlar feminen hobiler bulduğunda "abi bildiğin kız işte makyaj falan" diyen güruh, maskülen hobi bulan kadına da "erkek gibi ya kezban" demekten geri kalmıyor. gece gece beni geren bu olayın maalesef bir çözümü de yok çünkü bu şuan da bir kısır döngü. kadınlar ne kadar vahşileşirse onlara sallayacaklar, kadınlara ne kadar sallarlarsa kadınlar o kadar vahşileşecek.

umarız insanlar düzelir ve cinsiyet sınıflandırması bizi yoketmeden biz onu yokederiz.
iyi geceler sözlük, tanrı bizi onedio feministinin şerrinden, incinin abaza salağından korusun.

vergiler bize ne olarak dönüyor

para vererek kullandığımız kamu hizmetine dönüşüyor, sonra da orayı işleten firmaya ödeme yapılıyor. çünkü nedense bir garanti veriliyor o sayıya ulaşılmayınca da devlet veriyor. e abi hani nerede bu işletmeciliğin riski. adamın riski yok ki. kesin garanti alıyor ve kaybetme ihtimali sıfır.

evlilik dışı cinsel ilişkiye giren kız

sen evlenmeden ilişkiye girmezsin, ilişkiye girmemiş kadınla evlenirsin. kimin ne yaptığı seni ilgilendirmez, senin ne düşündüğün kimseyi ilgilendirmez. bu başlıkta sen kullandığın dili hafifletmiş olsan hakaret etmesen harika kaliteli bir tartışma ortamı çıkar. ama politik yeteneği çürüyen bir nesil olduk, neyi nasıl konuşacağını bilmeyen, hangi kelimenin nereye çıkacağını düşünemeyen mahluklar olduk.
nasıl dertlendiysem buraya patladım, sözlük sözlüklükten çıkmış.

princess chelsea

Ne zaman, ama ne zaman dinlesem kafamda charlie's chocolate factory canlanıyor. acayip hoş yumuşak bir sesi ve tonlaması var. tavırları da kendine aşık ettirecek cinsten. dinleyin dinlettirin. ayrıca bu kadını dinleyen şu kadını da dinlemeli (bkz: the do)

piri reis üniversitesi

*this entry blocked by someone *

sözlük yazarlarına göre en yaşanılası şehir

istanbul olmadığı kesin. işe giderken kat ettiğiniz mesafede aşılan ülkeler var. ne kışı kış, ne yazı yaz. insanı karışık ve uyumsuz. illa türkiye'den seçeceksem antalya derim, aydın derim, edirne derim. ne kalabalık ne boş, ne köy ne şehir.