bugün

Kanka Bu kadında çift bilinç var.

Birisi siyahi kurbanın hapsedilen bilinci. Ağlıyor ya oradan anladım.

Diğeri ise kaçık tarikatın üyesi olan beyaz tenli yaşlı teyzenin bilinci.

2 bilinç tek bedende olayı.

Ürperdim yeminlen hee..
Bu filmi izlerken şu karıya acayip çakasım gelmişti.

görsel
görsel

görsel

görsel

görsel

Jordan PeelE'nin 'us' (biz) dan sonra sevdiğim ikinci filmi.

Klişelerle dolu olmayan farklı bir korku-gerilim-gizem filmi.

Bayıldım. Müthiş geriyor...

Siyahi bir adamın, beyaz tenli sevgilisinin ailesiyle tanışmaya gidip, aileden ziyade siyahileri kandırıp bedenlerini ele geçiren kaçık bir tarikatla yüzleşmesini konu edinen şahane film.

Siyahilerin bedenini ele geçirmesi aklınıza şeytanvari varlıkları getirmesin.

Önce seçtiği kişiyi aşk meşk ayağına kafesliyor sürtük kız, sonra annem babamla tanışacaksın ayağına şehirden uzak aile evine getiriyor. Kızın annesi psikiyatrist olduğu için kurbanın tüm psikolojik bilgilerini kızdan alıyor. Kurbanı yıkıcı bir travmasını kullanarak hipnotize ediyor. Ve onu beyninin karanlık bir dehlizine hapsediyor.

Sonra kızın babası beyin cerrahı olduğu için kurbanın kafatasını yarıp tarikat üyelerinden birinin beyninden alınan 'bellek' denilen et parçası kurbanın beynine naklediliyor. Ve tarikat üyesi o siyahi kurbanın bedeninde yaşamaya devam ediyor...

Tabi filmde telefon flaşı çok önemli detay olmuş. Çünki hapsedilen kişiyi gerçek aleme uyandırıyor... Hipnotizede Parmak şıklatması olayı var ya hani. işte telefon flaşı o görevi görüyor...

Müthiş konusu var cidden ya. Sevdim.

izleyin. Pişman olmazsınız...
Uzun zamandir boyle dehset film izlememistim. Heyecanli bir film tam benim kalemim. Biraz sinir bozar.
alternatif korku filmi denebilir. özgün bir fikir, şaşırtmaçlı hikayeler tecrübe etmek isteyenlere tavsiye edilebilir.
Fena bir film değildir. sinir bozma konusunda gayet iyidir. 6/10.
gece gece size kıyağım olsun, 10 numara bir jordan peele korku filmidir. yeni izledim, imdb 7,9, hakediyor. oldukça orijinal, eğlenceli. yapacak birşey arayıp da bulumayanlara.
Konusu klişe gibi olsa da, izleyiciyi merak içerisinde bırakan, geren ve şaşırtan bir film. Kendinizi başrol oyuncusunun yerine koyduğunuz nadir filmlerden.
Şöyle bir alternatif sonu bulunmaktadır.

https://youtu.be/A3JS7_OcPWQ
bazı zayıflıkları olmakla birlikte yine de enteresan bir film. Zihin transferi kısmı filmin en zayıf tarafı ama ırkçılık konusuna farklı bir bakış getirmesi alkışa değer. izlemeye değer.
çok güzel bi film ama ırkçı sanki biraz. geyiğe çarptılar geyik öldü.. filmden çıkardığım ders dağlık alanda araba kullanımına dikkat geyik çıkabilir. hayvan ırkçılığı bu.
son zamanlarda izlediğim en eğlenceli filmlerden biri.
sadece psikolojik şiddet içerdigi halde film boyunca yüksek gerilimi muhafaza edebilmesini takdir ettim.
genel kanının aksine bence ırkçılık eleştirisi değil ırkçılık övgüsü bu film.

--spoiler--
ezik beyaz adam zenci hayranlığını aşırıya vardırınca olaylar korkutucu bir boyut almış.
zenciler çok atletik, çok zeki, cok yetenekli olunca herkes onlar gibi olmak istiyor diyor sanki.
--spoiler--
gethere zıttımsı.
1933'te kurulan british film industry her yıl o yılın en iyi filmlerini yönetmen ve senarşstlerden oluşan komiteye sorar. 2017 yılı için 37 seçici üye yılın en iyi filmi diye get out 'u seçmişler.

benim için film izleme adına önemli bi referans bu sıralama. öyle yapıp sene içerisinde hiç duymadığım bu filmi izlemek istedim.

gerilme konusunda başarılı olsa da, açıkçası konusu, diyaloglarında pek de başarılı bulmadığım film.

spoiler

1: arkadaş koltukta kıpırdamanın imkanı yokkken o pamukları kulağına nasıl taktın?

2: hipnoz dediğimiz şeyin esası pavlov'un köpeği gibi sese karşı duyarlı olmak değildir, yani kahve fincanını iki tıngırdatmakla hipnoza girmezsiniz. yani kulapında pamuk olmasa da hipnoza dalması anlamsızdı.

3: daha önceki kurbanlardan hiç mi kayıp araması yapılmaz. telefon kaydından adamın nerde olacağını bulmak bu kadar mı zor.

4: açıkçası siyah beyaz ırkçılığından kaynaklı bir liste başı olma durumu var gibi geliyor bana sanki.

spoiler
Jordan Peele'nin yazıp yönettiği, yılın en iyi filmlerden biri. Her yıl çekilen ırkçılık temalı filmlerden çok ama çok farklı. Ağlak değil film romantiklik kasmıyor, ırkçılık üzerine önemli sözler söylemiyor onun yerine gizem ve gerilimi katarak eğlenceli ve zekice bir film çıkıyor ortaya. Klişelerden arınmış, zekice yazılmış, her sahnede, replikte, göndermeleri olan izlemesi çok keyifli bir film. izlenmeli mutlaka.

--spoiler--

chris son sahnede eski sevgilisini öldürmek üzeredir klişe bir film olsaydı gereksiz yere
aşk kasarlardı ama burada yok tıpkı annesi gibi kızı ölüme bırakıyor.
kötü adamların dakikalar süren yaptım ama neden bi sor ? olayı yok chris kurtulunca çatır çatır öldürüyor hepsini ohhhh.

siyahilere özenen beyazlar temalı izlediğim ilk film. Sinema tarihinde bu tarz film var mı emin değilim. Chris in badisi şak diye olayı çözüyor alengir falan yok ve onu kurtarıyor klişelik yok.

başka bir yönetmen yazıp çekse ku klux klan tarzı bir örgüt çıkıp onu ayin yapıp falan öldürürdü ama bu film o filmlerden değil. Siyahilere özenen beyazlar onların bedenini istiyor.
--spoiler--
Bugünün filmi get out. Filmi başarılı buldum. Aşama aşama gerilim katmislar. Klişe konulardan biri farklı işlenmiş. Filmi başarılı yapan da bu bence. Sonunu merak ettiren türden. Son sahnelerde tahmin etmediğiniz şeyler oluyor ve son sahneler birden gerilimi arttırdığı için izlerken gerildim. Güzel bir yapım olmuş. Izlenesidir.
Hiç beğenmedimediğim film. neymiş zihin transferiymiş Yok arkadaşım olmamış ülkemizde yok ama olaya hala ırkçılıktan prim yapmaya çalışanların yaptığı aşikar. Açıkça ezilen siyah puanı basmış... Görsel zaten yoktu. Dini taraf işlenmemiş.. Kurgu basit... Hiç yakıştıramadım rotten tomatoes te en iyi film listesinde 5. Sırada yazık gönül isterdi siyah beyaz aşkı olsun ama ırkçılıktan ve gelecek para hayali kuran bilim kurgu avcılarından öte gidememiş film. iyi yanı yok beeh.
Başarılı bulduğum film 2017 yılı sinema açısından verimli geçtiğinden hak ettiği ilgiyi göremediğini düşünüyorum sadece. Sizi germeyi başarırken bilim kurgu temasından uzaklaşmayan fantastiğe kaçmayan sadece araya serpilen komedi ögelerini gereksiz bulduğum işlenişi kesinlikle ilginizi kaybetmenize izin vermiyor. izleyiniz efenim.
bir psikolojik gerilim filmi. fena bir film değil, izlerken keyif aldığımı söyleyebilirim yalnız esprili kaypak bir yakın arkadaş karakteri koymasalarmış daha da güzel bir film olabilirmiş aslında ama herkes bu aralar biraz marvel esintisi istiyor sanırım filmlerinde.

spoiler

Skeleton Key in aynısını çekmişler açıkçası, yöntem azcık farklı o kadar. biraz daha modern bilim katmışlar işin içine o kadar.

spoiler
kaptanın şafak sezeri gemiden kovarken kurduğu cümle. Hani şu aşıklar canlarıyla oynarken sahnesi vardıya, he işte orda.
Dün iZlediğim ve çok beğendiğim film. Bu yıl split'ten sonra bayıldığım ikinci güzel film. Mistik ve gizem dolu bir film.
Tek eksiği görsel efektli dozu artırılmış şiddet olan, çok çarpıcı hikayeli taze gerilim filmi.

gore sahneler olsaydı imdb en iyiler listesinde olurdu abartısız. Gerçekçiliği kullanmak adına belki kaçındılar klişe şiddetten. bu haliyle de film gerilim tutkunluklarının ihtiyacını fazlasıyla giderecek nitelikte.
Türkçeye 'Kapan' adıyla çevrilen Get Out (2017) Hollywood'un komik adamı Jorden Peele tarafından yazılıp yönetildi. Bu yapım J.Peele'in yazdığı ilk film değil, ama yönettiği ilk film.

Şimdi muhakkak çoğu kişi zihin transferiyle alakalı bir şeyler duymuştur. 2045 yılından itibaren bunun mümkün olacağı yazılıp çiziliyor. Mümkün veya değil, ömrümüz yeterse ve yetişirsek o zamanlara mümkün olup olmadığını göreceğiz. Fakat bu zihin transferi insandan insana değil, insandan robotlara yapılacak. Bu işin arkasındaki adam ise Rus milyarder Dmitry Itskov. Projenin adı '2045 Initiative' ve üzerinde çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Daha ilginç olanı ise bu teknolojinin dünyanın en zengin 1266 insanına teklif edilmiş olması. Peki bu hizmetten yararlanmanın fiyatı? Henüz bu konuda bir şey bilinmiyor, ama 'dünyanın en zengin 1266 insanı' şeklinde sınırları çizilen çerçeveden az buçuk ne kadar olduğu tahmin edilebilir: Krallar yaşayacak, halk ise telef olup gidecek.

Zihin transferiyle ilgili daha önce birkaç film izlemiştim: Self/less, Criminal, Transcendence, Avatar...

Self/less ve Criminal filmlerinde zihin insandan insana aktarılıyor; Transcendence'de gelişmiş bir bilgisayara... Avatar'da ise gelişmiş başka bir canlı formuna transfer yapılıyor.

Gelelim Get Out filmine.

Chris ve Rose birbirini seven bir çift. iyi giden bir ilişkileri vardır. Rose, Chris'i ailesiyle tanıştırmak ister. Bu sebeple yola çıkarlar ve Rose'un ailesinin evine gelirler. Annesi psikiyatrist, babası beyin cerrahı ve dengesiz erkek kardeşi ise serseridir.

Filmin asıl konusu bu evde yaşananlardır.

Filmin sonuna kadar türlü garipliklerin yaşandığı o tekinsiz evde tam olarak ne döndüğünü kestiremiyorsunuz.

Hatta bir süre sonra Chris'in en yakın arkadaşı Rod gibi düşünmekten kendini alamıyor insan: Evet, Chris beyazların tahakkümünde bir seks kölesi olacak.

Filmin en etkileyici sekansları hipnozla ilgili olanlarıdır, bence. Özellikle hipnoz sırasında Chris'in uzayı andıran karanlık ve sessiz bir boşluğa gömülmesi ya da savrulması ve yaşananları bir pencerenin ardındaymış gibi çaresizce ve çırpınarak izlemek zorunda kalması çok çarpıcıydı. Yönetmen, sessizliğin ve karanlığın insanı çaresiz hissettiren etkisini çok iyi kullanmış.

Karabasan gibi.

Asıl şok dalgası ise sonlara doğru gelir.

Chris'in kız arkadaşı, bu garip ailenin biricik kızı Rose Armitage aslında baştan çıkarıcı,alımlı, oltanın ucundaki yemdir. Daha evvel Chris gibi nice erkekle arkadaşlık kurmuş, onları tuzağına düşürmüş ve her şeyden habersiz avlarını 'sizleri ailemle tanıştırmak istiyorum' yalanıyla usul usul kapana çekmiştir.

Sonrası ise malum: Psikiyatrist olan anne hipnozla önce kurbanlarını mankurtlaştırıyor. Bilinçlerini kendi zihinlerinden karanlık ve sessiz bir boşluğa doğru bir daha geri dönmemek üzere uzaklaştırmaya çalışıyor. Bu sayede kurbanların zihninde bir boşluk oluşacak, yani ev sahibi kendini güvende hissettiği evinden taşınmak zorunda kalacak ve böylece bu boşluğa başka bir zihin, ev sahibi olmak üzere başka bir bilinç yüklü miktarda para vermek suretiyle gelip yerleşebilecek.

Tabii bunun için kurbanın özel tasarlanmış bir odada bağlı bir şekilde uzunca bir hazırlık aşamasından geçmesi gerekiyor.

Kurban istedikleri kıvama geldiğinde beyin cerrahı olan baba devreye girer. Gayet soğukkanlı olan baba tıbbi cihazlarla donatılmış, ameliyathaneyi andıran evin bir odasında en çok parayı veren yaşlı zenginlerden birinin zihnini gücü kuvveti yerinde olan bu taze, genç zencilere transfer ediyor. Böylece ölmek üzere olan zengin ve yaşlı krallar daha genç bir bedende hayat buluyorlar.

Fakat Chris kaçmayı ve yeniden doğmayı başarıyor.

2045 Initiative mevzusundan bu yüzden söz ettim.

Mutlaka izlenilmesi gereken filmlerden diye düşünüyorum. izleyin, pişman olmazsınız.
görsel
gece gece uykumu açan fragmana sahip film.