bugün

Tarihin müsveddesidir efendim.
memleketin günlüğüdür.
kanat atkaya nin dedigine gore ayakkabi icine yerlestirildiginde sogugun cok az hissedilmesinde yardimci olan sey.
(bkz: gazete 5)
kitleleri, olaylardan haberdar etme amacı ağır tutulmaya çalışan; yer yer de popüler kültür öğelerinin kenar süsü olarak verildiği yazılı yayın organı.
türkiyede yazıdan çok resimin yer aldığı dolayısı ile okumaktan çok bakıldığı bir mecmua.
mazot vari bir koku gelir koklanınca.
yayımlanma sıklıklarına göre günlük, haftalık, aylık şeklinde de isimlendirilen haber içerikli yayınlardır.
Ana sayfaya baktiğinizda kocaman bir Tayyip Erdoğan resmi varsa, bilinki bu bir gazetedir.
bir togo cumhuriyeti vatandaşı için motor taksi duraklarında ancak duvarlara yaprak yaprak asıldığında okunabilen seyirlik.. *
son zamanlarda şu tür haberlerin "haber niteliği" taşıdğına inandığı şeyleri yayınlayan haber organları.

yok efendim, bilmem kim ne süper frikik verdi, yok efendim bilmem kim plajda bikini ile yakalandı, yok efendim kimin eteği açıldı, yok efendim bilmem kim aynı elbiseyi 5 yıl içinde tam 2 kere giyicek kadar fakirr!

inanmıyorum yaa. iğrenç. her hangi bir şarkıcı mayo giyip plaja gidiyor diyelim ki, derhal foto'larını çekip manşet yapıyorsunuz.
"bilmem kim denize mayo ile girdi!!!"

ne giyip girsin arkadaşım? denize girerken ne giyilir? hayır, denize girerken donla mı girelim? bunu mu istiyorsunuz?
yahu atatürk bile mayo giymiş zamanında. mayo bu kadar seksomanyetik ve mahrem bir giysi mi? milyonlarca kişi giyiyor abi. habercilik anlayışınızı s*kiyim.

mesela atıyorum ben magazinsel (futbolcu sevgilisi, herhangi bir sanatçının bilmem neyi olunca magazinsel olursunuz: mesela helin avşar!) hah. diyelim yanlışlıkla eteğim açıldı. bunu neden manşet yapıyorsun arkadaşım? namussuzluk bence.

not: artık diğerlerine değinmiyorum bile.
(bkz: uzun entrylerin okunmadığı gerçeği)
geçen hafta sonu başbakanın annesinin vefatıyla haber aktivitesine son vermiş olan yazılı basın aparatı. 7 sayfasını taziyeye, 5 sayfasını konut reklamlarına ve 3-4 sayfasını diğer ilan ve reklamlara ayırırken kalan kısımlara da üç beş habercik yerleştirmişler.
mikrop albümünden ayar ayar üstüne bir gökhan semiz şarkısı.

"sabah koru gittim aldim bakkaldan bir gaste
benim gonlum gazetenin rengine hasta
kuponlari biriktirdim buyuk bir hevesle
bayiden aldim bir tane eve geldim bin tane

cibillar ellerde haber kismi nerde
kaybediyorum kendimi bulmacalarda
cumartesi zart eki pazar gunu zurt eki
gunde alti ek veriyor gastenin teki

tokmak gibi diyorlar hep beni mi yiyorlar
sekiz sutuna reklama gaste diyorlar
yeter artik sen de hal kalmadi ben de
kabahat seni gazete diye basanda

bulmacayi cozdum adresine yazdim
mersedesi kazanacam bu sefer azdim
inanmam artik hic sen ne desen de

yine haber atilmis burcum yanlis yazilmis
fiyatin yanina da bir sifir katilmis
bir daha alirsam tovbeler olsun
o kadar kupon topladim yaziklar olsun

matkalede ben varim sen ne yazsan yutarim
sabah okumaya baslar gece yatarim
ekonomide ridvan sporda hulya
siz mi ters bastiniz ben de mi hata

kimi siyah-beyaz ic karartiyor
kimi ise pembe renkli ashap bozuyor
bol kalca geliyor akla gaste deyince
ben guzele guzel demem gastede gormeyince

okunacak yeri hic yok desen de
resimleri yeter okuma bilsen de
turlu turlu hatunlar turlu bicimde
yakinda tum gazeteler poset icinde

kabahat seni gazete diye basanda."
bir iletişim aracıdır. genelde günlük olarak yayımlanırlar.
toplumları yönlendirmek, istenilen duyarlılığı yaratmak, bilinci yönlendirmek için kullanılan araçlar. Hatta gazete okumayan insanlar eleştirilir, gazete okumak hoş bir şey olarak gösterilir, entelektüelite belirtisi sayılır falan. Zaman zaman farklı şekillerde propagandası yapılır bu işin.

ama farkında olmadan zehirlenirsin, okuduğun her haber, her makale seni bir duygu hissetmeye, bir şekilde düşünmeye yöneltir. işin en kötü yanı, okuduğun şeyin gerçekliğini bilmeden yaparsın bunu. Yani haberde bahsi geçen insanlar yaşamıyor, böyle bir olay olmamış dahi olabilir, diğer bir ihtimalle ölen birisi dahi yokken arşiv görüntüleri, fotoğraflarıyla bir çatışma haberi dahi yapılabilir. Sen hiç bir zaman işin gerçek yüzünü bilemezsin. Gerçek olsa dahi olayın iç yüzünü bilmeden o işten haberin olması hiç bir şey değiştirmez.

bazı muhalifler gazete propagandasını apolitiksin damgalamasıyla yapar, apolitik ne demekse artık. Ama dünyayı değiştirmek, bir şeyleri değiştirmek, siyaset değildir, gündem değildir, politika değildir. Bu iş bireysel bir şeydir. uzun uzadıya konuşmayacağım bu işten : (bkz: #16036648) sefer sayılı entry' de bahsetmiştim.

Gazete dediğin şey, sıradan insanların hayatını ülkenin geneline taşır, toplumsal baskı oluşturur, genel bir ahlak oluşturur. Yani insanlara zararlıdır, gazeteler okunmaya devam ettikçe yönlendirilen kitleler de olmaya devam eder.

i. s. 1613; karayip adaları; akheramosis
hala yayınlanıyor olmasına anlam veremediğim kağıt parçası.
yıl olmuş 2012 hala gazete çıkarıyorlar amk. devir internet devri. her şey dijital ortama geçmiş adam hala 100 yıl öncenin mantığıyla gazete çıkarıyor. yazık lan yazık harcadığınız, çöpe attığınız kağıda yazık.

not: 10 yıldır gazete almıyorum alana direk küfür ediyorum.
"eğer dikkatli olmazsanız, gazeteler sizin mazlumlardan nefret etmenizi, zalimleri ise sevmenizi sağlar."
malcolm x
...
görsel
Kaynaklarını soruşturması gereken medya aracıdır. tabi yeterince güvenilirlikleri kaybolmuşken toparlamaya niyetleri varsa, bu da benim iyi niyetim.
bugün bütün gazetelerin sürmanşetleri ve manşetlerinde seçim sonuçlarının istatistiksel olarak tablosu var. ilk başta dikkat etmedim lakin ayıktığım zaman hepsine tek tek baktım.
star ve taraf gazetelerinin oranları dışında hepsinin partilere verdiği oran başkaydı. Mesela Vatan en fazla oran artışıyla akp'ye yüzde 49'u basmış. Akşam gazetesinin kapağından söz etmek istemiyorum çünkü gazete standartlarını da yıkmış. keşke yaptığı haberlerle de standartları yıksa. Açıkçası bugünkü istatistiklere bakarak gazetelerin kimliğini analiz edebilirsiniz. Daha da ilginç bir şey var, aynı gruba ait gazeteler de birbirinden farklı istatistik vermiş. farklı kaynaklarla ilgili olabilir ama bu gibi toplumun tamamını yakından ilgilendiren bir tercih davasında birbirini tutmayan sonuçlar verilemez. okur hangi partiye mensup olursa olsun, doğru bilgiye ulaşma hakkı önlenemez. önleyenlere rağmen...
(bkz: fogli d avvisi) denen haber bültenlerini dinlemek için ödenen ücrete gazete denirdi. Bildiğimiz gazete adı da burdan gelir.
türkiye'de okunacaksa internetten okunur. diyebilirsiniz ki: ''başka ne amaçla kullanılabilir ki?''. bu soruya cevabım şudur:

-tırnak kesme
-kuş kafesi altlığı
-sofra bezi
-tribün koltuğu vs vs. şeklinde gider bu örnekler.
katlarken orta kısım katlanmaz bazen, kafa atarak düzeltilir.
"Gazeteler, uygarlığın nasıl bir pisliğe ve ölüm tuzağına düştüğünü gösteren çöplüktür."

Kafka
11. Nesil şizofren yazar. Sözlüğe hoşgeldin kardeşim.
Okunan kağıt parçası. Evet.
Ülkemizde maalesef rağbet görmeyendir. Bundan on yıl önce öğle arasında eve yemeğe gelirdim sabah tamamen dolu olan gazete rafları boşalmış tek tük gazete kalmış olurdu evin önündeki bakkalda ama şimdi bakıyorum akşam bile dolu hala gazete rafları dolu sadece tek tük gazete satılmış. Ne kadar kötü bir durum bu gerçekten anlatmak mümkün değil bu halkın basına güvenmediğinin yanında ülke gündemini dünyada olup biteni okuyarak değil kulaktan dolmalarla sosyal medyadan gördükleriyle yetindiklerini gösterir.