bugün

bir afrika ülkesi.

Tam Adı: Togo Cumhuriyeti
Yüzölçümü: 56 785 km²
Başkenti: Lome
Para Birimi: CFA Frankı
Dili: Fransızca (Resmi), Ewe, Kabye ve Dogamba Dilleri
ayakkabı magazası
2006 dünya kupası muhtemel 11 i

- Kossi Agassa

- Dare Nibombe
- Yaovi Dosseh Abalo
- Toure Assimiou
- Karim Guede

- Kaka Aziawonou
- Cherif Toure Mamam
- Thomas Dossevi
- Sheyi Adebayor

- Robert Malm
- Abdel-Kader Cougbadja
portekiz'in 15. yüzyilda ayak bastıktan sonra sömürmeye başladığı, avrupalı devletlerin(portekiz, almanya,ingiltere ve fransa) kakaosundan, kahvesinden, pamuğundan yararlandığı Lome başkentli afrika ülkesi.birinci dünya savaşından sonra ingilizlerin ve fransizlarin insafina terkedilen ülke, ingiliz yanlısı grupların gana'ya bağlanmasıyla sadece fransizlarin insafina kalmış, nihayet 1960 yilinda bağımsızlığını kazanmıştır.Hatırı sayılır fosfat rezerviyle idare etmeye çalışsa da ekonomik durumu pek iç açıcı değildir.(gsmh 1700 dolar)
öte yandan adebayorlu togo; nijerya, kamerun ve senegal gibi ekipleri geride bırakarak 2006 dünya kupasinda sürpriz peşinde koşuyor..
dünya kupası ilk maçında kore'ye 2-1 yenilen futbol takımına sahip ülke. yetenekleri aşırı derecede sınırlı oyunculara sahiptirler.
2006 almanya dünya kupasindan elendikten sonra fifa resmi sitesinde togo to go şeklinde ingilizce gönderme yapılarak hakkında haber yapılan takım
cevahir alışveriş merkezi'nde bulunan, ankara merkezli ayakkabı ve çanta üreticisi firma. galleria da da vardı ama adı erre d oro oldu.
Almanya´nin afrika kitasindaki ilk sömürge ülkesidir. 30 yil kadar Almanlar bu ülkeyi yönetmislerdir fakat sonra yerlerini fransizlara birakmak durumunda kalirlar.
ayakkabıları çok kaliteli olan firma. mağazalarında dexter da satarlar.
bayrağı şu şekildedir;

görsel
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.