bugün

(bkz: mümessil aracı)

sanırım az yaktığından mütevellit firmaların filo kiralama olarak tercih ettiği araçtır. sadece bir kere binmişliğim var, uzun uzadıya deneyemedim kendisini.
tofaş'ın her arabası gibi boktandır... yerine çıkam aegen'da bok değil tezektir. şirketlerin vazgeçilmezidir çünkü ciddi filo ve leasing imkanı sunmaktadır.

aslında bir arabanın iyi olup olmadığını taksi'de kullanılıp kullanılmadığına bakmakla anlaşılabileceğini düşünüyorum. koskoca ankara'da o kadar az ki sayıları o fiyata bu kadar az taksi varsa o araba kötüdür hissi doğuyor bünyede...

iç plastiği kötüdür, yalıtımı kötüdür kaportası kötüdür, ulan koltukları bile kötüdür... işe yarayan tek yeri geniş bagaj hacmi ve kötünün iyisi olarak 1.3 multijet motordur
bu arabayı kullananlar net bir şekilde hanzo ve orospu çocuğudur. sadece trafikte yaptıkları tehlikeli manevraları ve arabayı kullanış şekilleri bile potansiyel tehlikedir. bu ülkede ne kadar çomar varsa hepsinin altında şirket arabası sonra gelsin kazalar, trafik canavarları..
türkiye için ideal araba olduğunu düşünüyorum. fiyatı uygun, motoru 1.3 olunca vergi avantajı doğuyor, eh az da yakıyor. bagajı da geniş. zaten türkiye fiyatları ile kaliteli araç almak pek kolay değil. aile arabası olur işte kliması bile var, oh. para olsa buna mı bakarım amk. alırım bi opel insignia. memur maaşıyla anca bu kadar. memur dediysem, düz memur değil. ehe.
Beş para etmez kola kutusu.
klasik şirket arabası, benzinde şirketten olunca ver odunu ver odunu
üstünede kazmanın tekini oturttularsa al sana metro turizm.
iyi arabadır, güvenilir arabadır.
1.3 dizel motoru opel astra motorudur.
kötülendiğine bakılmasın.

bu arabaya 100 bin lira para verip binmiyorsunuz. o yüzden passat ile kıyas edermiş gibi kıyas etmek boşuna.

ki eminim şu arabayı eleştirenlerin çoğu da şu arabaya sahip olacak para yoktur. ''yeaa abi fiat'a binilir mi'' takılan ergen topluluğudur hatta. ancak o parayı zor kazanan memur kesim o arabayı alırken yedek parçasından, servislerine dek her şeyi düşünerek alıyor ki bu bağlamda fiat gayet mantıklı.

ha fiat; ford'dan, toyota'dan iyidir demiyorum. ısrarla yanlış anlaşılmasın.

fiyatına göre gayet iyi donanımlarda ve performansta bir araçtır. ekonomiktir de üstelik.
doğumevinden eve renault 12 ts ile gelmiş, çocukluğunda tofaş, renault, ford envai çeşit yerli arabaya binmiş ve kullanmış bir abiniz olarak şunu diyebilirim ki, şahin bu arabadan çok daha rahat ve sürüş zevki olan bir arabaydı. bakın doğan, flash, taunus demedim "şahin" dedim.

marketin kampanyasından 6 tane linea 1.4 benzinli çekiliş bileti aldım. dizeli dahi olsa bana çıksın marşına basarsam adam değilim. çekiciye bindirip doğru tofaşa götürür satarım.
Şirket ve taksici arabası. Ekonomiktir hızlı kaçar parçası Türkiye'de bol ve ucuzdur. Evet.
megan yada linea 3. bi şirket arabası yok.
kasa değiştirmesine rağmen hala yeni kasasının pek çoğunun içinde eski kasanın konsolu kullanılan otomobil.

iç konsol değişikliği de dış kasa ile birlikte olur. siz neye göre ayarladınız lan bunu?
Özelliklerini, sağlamlığını bilmem ama aracın genel profiline bakınca orta halli memurlar için tam ideal bir araç.
insanların fikri olmadan zikri oluyor. yok peynir tenekesiymiş de bilmem ne. önce aracın euroncap testlerine felan bakın sonra konuşun.

zaten segmenti sebebiyle araç belli bir güvenlik sunuyor. çok daha iyi araç istiyorsan ver parasını git volvo felan al.

neyse bu araçla ilgili başımdan geçen bir kazayı anlatayım.

şirket aracıydı, yokuş aşağı bir yolda ilerlerken önümdeki mercedes vito ani bir fren yaptı ama öyle böyle değil. fren yapılmasının mümkün olmadığı bir nokta neredeyse. her neyse frene bastım ama tabi ki vurdum. arkadan da bi tane honda civic bana vurdu. öncelikle kaza anında arabadan hiç öyle pat küt diye bir ses çıkmıyor, puf gibi enteresan bir ses çıkıyor. sanki sünger yığınına vurmuşsunuz gibi.

neyse indik araçtan arka tampona baktım hiçbir şey yok. öndeki tampona baktım sadece dişleri yerinden çıkmış ama tamponda düşme felan yok, vitoya baktık, şaseye bağlı çeki demiri yamulmuş, düşünün yani vurmanın şiddetini, çeki demiri bildiğin yamulmuş, ama linea da hiç bir şey yoktu. vurduğum adam bile hayret etti.

öyle teneke felan diyenlere pek itimat etmeyin bence.
Bunu beğenen daha önce kağnı kullanmıştır.
2015 modelini 38 e 40 a alabileceğiniz, yakıtı koklayan, Multijet gibi bir motora sahip olan kaç tane araba var ? hani bilip bilmeden konuşanlar için diyorum o arabanın motorunu Opel firması astra, corsa ve Insignia gibi modellerinde de kullanıyor. 1.6 Multijet gayet de keyifli bir motor. yani kısacası parasının arabası.
Default taksici arabasina evrilmektedir.
Kullanmayı bilene Gayet güzel araba frenleri oldukça iyi .
Bmw mercedes gibi yere basan arabalarla bile kaza yapabilen kabiliyetsiz dalyaraklara göre ise elbette değil.
2016 model 1.3 dizeliyle şehir içi/şehirler arası 1500 km yol tepip 100 km'de ortalama 4,6 lt yani km'de 21,5 kuruş yakıt tüketen otomobil.

Dikkatimi çeken fabrika verilerinde ortalama 4,9 lt göstermesi. Bu yönüyle reelde fabrika verilerinden daha düşük yakıt tükettiğini tecrübe ettiğim tek otomobil.

Veya durum benim taksicilik geçmişimden kaynaklanıyor. Bilemedim.
tekerlekleri olan bir teneke modelidir.

sahibi olup lanet ettiğim araç.
şu ana kadar şahsi 17, şirket aracı olarak 15 araç değiştirmiş biri olarak gözlemlerim :
çift kabin kamyonetten lüks suv segmenti de dahil olmak üzere bir çok araç kullandım uzun süreli.
linea için söylediğim tek şey ise ; bineni s.ksinler'den öteye geçmiyordu.
en son aracım olan ford fiestayı sattığımda çok yakın bir arkadaşım aradı beni.
- lan olm, daha 2 yaşında ve gayet iyi. al. binmezsen satarsın. piyasadan çok aşağı satıyor sahibi ..
dedi.
kâr amaçlı aldım. 1 yıl oldu. satmak bir yana düşüncesi bile aklımdan geçmiyor.
o dünya devi markaların arabalarıyla bile sanayi sitesindeki ustalarla akraba olmuşken bu dandik denilen araba ile 40 bini bende olmak üzere toplamda 120 bini devirmişken sanayi sitesini unuttum yahu!
sadece bir kez enjektör bakımı ve bir kez de turbo bakımı yaptık.
bildiğin taş gibi araba.
kimse bok atmasın ama fiat bu motorda çok başarılı bir iş çıkarmış. ki bu modelde kullanılan 1.3 hacimli euro 5 motor opel marka araçlarda da kullanılıyor.
velhasıl ; kendisine belediye otobüsü dediğim için pişman olduğum, ikinci evimdir kendisi.
gayet de sağlamdır.
merak eden olursa ışıklarda arkadan çarpan arabanın halini ve o arabaya bakıp hiç bir şey olmayan bizimkinin halini gönderebilirim.
kelimenin tam anlamıyla seri üretim arabasıdır. o sebepten bütün oto kiralamacılarda ve sahibinden.com ilanlarında bol miktarda bulabilirsiniz. bu da aracın ikinci el satış hızını, ışık hızı yapmak için yeterli olmuştur. bu kadar sirkülasyon olan bir piyasası varken, yedek parça fiyatları oyuncak araba düzeyine inmiştir.
bakım ücretleri ucuzdur hatta fiat üretimi diğer araçlar arasında da en ucuzudur. dilerseniz https://form.fiat.com.tr/periyodik-bakim adresinden kıyaslayabilirsiniz.
işim gereği pek çok araç kullandım, bindiğim linea sayısını hatırlamıyorum bile.
yakıt, bakım ve olağanüstü masraflardan korkuyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. güvenli değildir! hiç güvenli değildir! yalnız linea alacağınız fiyat aralığında hiçbir araba güvenli değildir.
Tofaş serilerindeki ikiye bölünme geleneğini kısmen devam ettiriyor.
Sakın ola ki 1.4 motor 77 beygirlik olanı almayın aksi halde yokuşlarda itelemek için adam çağırmak zorunda kalırsınız.