bugün

tofaş otomobil fabrikası tarafından 2007 de üretimine başlanacak olan grande puntonun sedan versiyonu olacak olan binek aracı.arac uretimi planlama hedeflerine göre ilk etapta 60 bin adet olarak uretilecek , fiatın c sınıfına sahip otomobilleri kategorisinde değerlendirilecek olan arac türü.görünüm olarak ford focus ile volkswagen passat tarzı bir kasa modeline sahiptir. *
sadece bursa da üretilecektir.
* bursa'da üretilip avrupaya ihracedilen fiat'ın yeni model otomobili.
d200 kodlu otomobil...
bizi nasıl anlıyor işte onu anlamadığım otomobildir.

+ seviyorum lan o kızı linea, hastayım ulaaaaaaaannnn
- anlıyorum abi
+ neyi anlıyorsun lan
- eee... yani konsept olarak...
+ s.ktir lan.. satacam seni de..
- bunu da anladım..
sesli sms okuyabilme özelliği yurdum insanlarımızın kullandığı sms türkçesi sebebi ile ülkemiz de pek işe yaramayan otomobil markası.
tasarımı türkler tarafından yapılmış olmasına ramen fiat'ın bize italyan stili diye çakmaya çalıştığı güzel otomobil. fiyatı 27000 ile 37000 ytl arasında değişiyor.
Sıfır kilometre araba almak isteyen kullanıcılar için gayet uygun fiyatlara sahip araba. Arabanızı belli fiyata tutturup takas yaptırmak isterseniz burada firmanın bir oyunu ile karşılaşıyorsunuz. Yaklaşık olarak 2.000 ytl takas payı koyuyorlar. Bu şu demek: 8000 ytl değerindeki aracınıza 8000 ytl veriyorlar fakat gerçekte onlara 6000 ytl ye gelmiş oluyor. 2000 ytl lik fark orijinal fiyatın üzerine eklenerek size yutturuluyor. Yani 29.000 ytl değerindeki linea'nın 31.000 ytl fiyat etiketi oluyor. Bazı ciddi satış temsilcileri bu farkı hediye jant,park sensörü vererek kapatmaya çalışıyor. Şunu da söylemeden geçmeyelim bu sadece fiat'a ait bir uygulama değil. yaklaşık olarak sekiz firma gezdim hepsi aynı bok.
standart modelinde:
elektrikli ayna - yok
yüksekliği ayarlanabilir koltuklar - yok
direksiyon kumandası - yok
yol tutuşu - yok

peki kaç para bu? 30.000 ytl civarı satılıyor. bi siktirin gidin ya.
okudugum bölüm itibariyle piyasaya çıkmadan şöför mahalline türkiyedeki bi çok kişiden önce oturabildiğim ve akabinde çok fena hayran kaldığım araçtır. sürmek kısmet olmadı ama o da olacaktır sabırla bekliyorum. güzel bir araba helal olsun fiat'a. *
C sınıfı otomobil çıkartıyoruz deyip active ve dynamic modelinde sadece 2 hava yastığı bulunan otomobil. C sınıfı bir arabada en baz modelinde bile en az 4 hava yastığı bulunmalı. Yine C sınıfı bir aracın en baz modelinde bile 4 camında elektrikli olması lazımken bu arabada sadece ön camlar elektrikli. Blue and me gibi gerekesiz bir özellik koyacaklarına arabaya global kapama özelliği koysalar çok daha iyi olabilirdi.

Edit:Bu kadar eleştirdikten sonra gidip satın aldığım otomobildir. Ne yapayım 5.000 YTl indirimi yaptılar.
USB girişi olan otomobildir.
Aldıktan 20 gün sonra kapıları gıcırdayan, tamponu yerinden çıkan araba. Tofaş'ı tebrik ediyoruz.
her fiat marka otomobil gibi kalitesizdir.
eger ki caniniz malinizdan kiymetli degilse,
fiyat + performansin ters orantisindan hosnutsaniz;
viraji yuksek surat seviyesinde olmasa bile; normal bir suratle aldiginizda adrenalin seviyesinin artmasini istiyorsaniz;
140 km den sonra allaha emanet gittigini bilmiyorsaniz;
kadrajda yazilan max hiz limitinin sizin yapacaginiz max hiz limiti arasinda farkin buyuk oldugunu bilmiyorsaniz;
arabayi alin. *
arkadan bakildiginda sasirtacak kadar guzel ama onden de -olmus mu simdi bu?- dedirten arac.
active donanım seviyesinde sigara için çakmak bulunan ama kültablası olmayan araçtır, ayrıca çekişine bakarsak 1300cc multijet dizel motoru söylendiği gibi doksan beygir değil kanımca noksan beygirdir.
fiat ın diğer markaların aynı sınıftaki * araçlarına göre zayıf kalan modeli.

fiat durumun farkında olsa gerek,satış sorununu aşmak için aracın toplu olarak * çok uygun fiyata filo kiralama firmasına satılmasını yoluna gitmeye başlamıştır. bu da aracın 2. el değerinin düşmesine direkt yansıyacaktır.
aracın tipi dizaynı güzel fakat parçaları ucuz olduğundan genellikle kiralama şirketleri kullanmaktadır.
yeni nesil şahin.
aynen, bu kadar abartıldığına bakmayın. alın bir dacia logan şerefsizim bu arabadan aldığınız keyfin, performansın on mislini alırsınız.
tofaş ve koç grubunun yıllrdır yaptığı şey bu. dünyanın en dandik mallarını türk milletine kullandırmak...
(bkz: bebekli fiat linea reklamı)
bugün kontrol menüsünde yolcu airbaginin on/off konumu olduğunu görüp ne mantıkla yapıldığını anlamadığım yerli üretim araçtır.

kuddusi;yav nadir abi bunda airbag varmı?
nadir; var len tabi *içinden;ulen şu pezevenge gıcığım airbagini kapatayımda kaza yaparsak gebersin it

şerafettin;yaw nadir rahmetli kuddusinin airbagi niye açılmadı sizin kazada?
nadir;amcaoğlu aramızda kalsın airbagi kapayınca %10 az yakıyo bu alet.
annemin şunun müziğini bul diye başımın etini yediği reklama sahip araba.

müzik bu, (bkz: http://www.fiatlinea.com.tr) *
kontrol menüsünde airbag'in on off menüsü bulunan araçtır, fakat bu bir çok araçta olan bir özelliktir. Çünkü ana kucağı denilen, küçük bebekler için imal edilmiş olan oto koltuklarını zaman zaman ön koltuğa ters konumda bağlamak gerekebilir, böyle durumlarda airbagi kapatmak gerekir ki bir kaza anında bebek zarar görmesin.
Linea'yı 2 yıldır kullanıyorum, özellikleri bizim milletimize lüks olan otomobildir. nokiadan başka telefonu kullanamayan orta yaş grubuna blue&me konuşma kiti güzel bir lüks örneğidir. 90hp motoru kalkışta 75hp grande puntoyu aratır ancak chip tuning yapıldığında neredeyse motor gücü 2 katına çıkan ve yakıt tüketimi de bunun aksine ortalama 1 litre düşen bir otomobildir.
boyu uzun olmaıs sebebiyle usta şöfere bile acemilik çektirebilir ancak frenleme konusunda en rakipsiz otomobildir. ABS ve klima tüm modellerde standarttır. ayağınızı frene koyduğunuzda araba kendi segmentindeki rakiplerine göre çok daha fazla güven verir.
Aynı özellikleri taşıyan rakip otomobillere göre ortalama 8-12 bin TL daha ucuzdur.
motoru biraz gürültülüdür.
Güneşlik içindeki makyaj aynasında bile aydınlatma ışığı bulunur ama ne hikmetse torpidosunda unutulmuştur *
kalite oalrak burada yazılanlarla alakası olmayacak kadar beklentileri karşılar, motor sesi dışında trim yada kapı sesine 2 yıldır ben rastlamadım.
bu arada 90HP 1.3 motorun son sürati otobanda 195 km.