bugün

toptancı arabasıdır bu...* esnaf kısmısı rağbet eder, birde şu goca dötlü arabayla makasa girmeseler daha iyi olcak...*
tofaş fabrikasının %75 üretimini işgal eden bir tür taşıma aracı.doblonun satılmadığı sene tofaş fabrikasından çıkan süresiz ücretsiz tatilciler dolduracak bursa'yı.
turbo motorlusunun cok guzel cekişi wardır. kullanımı cok zevklidir.gaza basarsınız biraz bekledikten sora hızlanır ama direksiyon hidroliği cok iyidir.
eski tofas sahin ve ya dogan kullananlarin yeni gozdesidir. cogu kullanicisi serseridir. uzak durulasi araclardir.

(bkz: 20 milyarlik arabayi birsey zannetmek)
yeni kasası çok güzel en azından eskisine göre. pedalları ve vitesi çok rahat kullanılıyor. multijet motor az yakıyor ve çok atak. bizde 2007 1.3 multijet combi active modeli var sürekli sorun çıkartıyor. camları açıp kapatırken gacur gucur sesler geliyor, kontak anahtarı çok hassas yavaş çevirecekmişiz yoksa kilitleniyor hasbam. hoparlörü tümsekte yerinden çıkıyor, ön tekerlerden ses geliyor, tamponların rengi beyazlıyor. bunun dışında yüksek bir araç. ama kendime alır mıyım? asla! annem aldı ne yapayım. olan takasa verdiğimiz benim ford ka'ya oldu gitti güzelim arabam. ikinci eli yok satıyor 1 senedir satamıyoruz.
fiat-tofaş ortaklığıyla üretilen ticari araç.1.9 jtd motora sahip olan modeli inanılmaz kaçar.ilk alındığında 185 km hızla yokuş çıktım tavsiye ederim.(5. viteste yokuş çıkmak iyibir performansdır.)
sınıra yakın doğu illerimizde * mazotçu arabasıdır doblo. 60 litrelik deposu 100-110 litreye çıkartılır. ardından iran'dan katırlarla türkiye'ye bir şekilde sokulan * * çok cüzi fiyatlardaki mazot bu arabalara doldurulur ve memlekete dağıtımı yapılmış olurdu.
ayrıca mazot kaçakçılığında kullanılan diğer araba modeli: (bkz: dacia logan)
1 günlük kiralama sonucunda söyleyebilirimki iç hacmi oldukça geniş bir arabadır. neredeyse bir evin eşyasını aldı üstüne yer de arttı.
benim kullandığım 1.4 benzinliydi ve açıkçası fazla yakıyordu. çekişi de beklediğimin altındaydı ama yine de fena değildi.
en büyük dezavantajı yan aynasının ölü bölgesinin çok geniş olması. şerit değiştirmeden önce kafayı arkaya çevirip bakmak gerek nerdeyse aksi takdirde sizin boş sandığınız sol şeritteki arabanın kornası ve küfürleri eşliğinde hoş vakit geçirebilirsiniz.
aile arabası.
fiat'ın 4x4 olmayan cipidir.
sadece ultra mega bagaj hacmi nedeniyle bile tercih edilebilir olan araba. geniş ailelerin kullanmakta ısrar etmeleri gayet mantıklıdır. (hani pikniğe neyim giderler ya. ) dizelleri de gayet az yaktığından, aynı zamanda tasarruflu bir arabadır da kendileri. fiyatı gerçekten de bahsedildiği üzere, gayet uygundur. hem bu hususta sormazlar mı adama; "masserati alacak para vardı da biz mi doblo'ya bindik? " diye.

velhasıl kelam, iyi arabadır, hoş arabadır. kullandığımız 2 sene boyunca gayet memnun kalmamız söyletiyor bunları. o kadar ki, benim bilader, hala nerde bi sarı doblo görse, gözlerinin yaşarmasına hakim olamaz. o derece..
sol şeritte son hızla bile gitsem, her zaman bir yolunu bulup kıçımın dibine girip sellektör yaparak yol isteyen ibnenin arabası.
arka süspansiyon makaslı sistem olduğu için arka koltukta oturanların cılkının çıkmasına neden olan, yurdum insanının çok sevdiği, 1.9 jtd motoru ile de apaçilerin gözdesi olan taşıt.
içerisinde telefon dinleme işlemleri yapılan favori araba markasıdır...

edit : beyaz renk tercih sebebi gibi...
drift yapılabilecek en son araç. . .
park sorunu en çok olan araç.zira bizim okan abi ne zaman binanın önüne park etse, mustafa amca yada berber dallamasının 'arabanı burdan çek' dediği araba. en çok 'gider' olayına maruz kalan araba. ayrıca mevzu yapmaya uygunluğuyla bilinen iç hacmi geniş,varoş arabası.
sınıfında bütün özelliklerine sahip olan ve fiyatı makul olan araç. 1.9 jtd motoru ile 200 kadranlı göstergede teli kırma yolunda çabalıyan araçtır. kendinden bağımsız dingilleri ile hem yük taşındığın da hemde makasa girildiğinde sorun yaratmayan araba. yüksek kasa olduğundan 106 ve sınıfındaki arabalar kadar makasa yatmaz bunu eşek olsa bilir.

varoş yada kıro arabası olarak bilinse de her babayiğidin cebinden 25 lira 33 lira çıkmaz diye düşüyorum
v.i.p modelleri hakkında denemeniz lazım diye not düşerim.
2006 multijet bir fiat doblo ile nisan 2009' da 120 lira mazot ile izmir ve ilçelerinde 3 gün içerisinde 1000 km yol yapmamızı sağlamış ultra ekonomik araç. öndekinin yanmamış gazıyla koklaya koklaya giden cimriliği ile şaşırtan araçtır.
drift yapılmaya çalışıldığında aks yamultan , 100 km\saat ile giderken 70 metrede duramayan , bozuk yollarda giderek böbrek taşı düşürebileceğiniz kullanların büyük çoğunlulunun binek araçı olmadığı ve içlerinde kaldığı için (en azından kendim:D) otomobille yapılacak hareketleri yapmaya çalışarak hayatlarını tehlikeye attıkları , kapalı kasa kamyonet.
1.3 multijeti iyidir. az yakar, az kaçar. dik bir yokuş çıkarken klima açıksa sol şeritte mahsur kalma ihtimaliniz vardır. frene basınca nedense o koca gövde durmamakta direniyor. ama ne olursa olsun kullanımından çok zevk aldığım ticari araç.
son reklamında, reklamın sonunda yılın kombisi denilen araba. * * *
2010 model, eski kasa ile yaptığım uzun yol testinde, 7 kişi ile 30 km kadar 4.9 lt, 100 km kadar 5.0 lt, 50 km kadar da 5.1 lt ortalama yakıt tüketimi ile beni kendine hayran bırakan hafif ticari***...
son reklamında güldürmüştür.
--spoiler--
iş güç çok oluyo, kalabalığız doblo almayalım da ne alalım
--spoiler--
neresi komik diye soracak olursanız,

lan doblo yerine pek ala başka araba da alınabilir, kangoo falan. bu cezbedici bir şey değil ki.
1.3 multıjet serisini genel olarak tavsiye edemeyeceğim götürgeç.
tofaş'ı batmaktan kurtaran modeldir:

(bkz: #9114876)