bugün

Yaşadığımız günlere benzeyen günlerin yaşandığı okunası distopya kitabı.
Ayrıca kağıdın yandığı sıcaklık.
normalde kağıdın tutuşma derecesiyle bir alakası yoktur. yazarımız itfaiyeci bir arkadaşına sorduğu soru üzerine bu cevabı almıştır ve hoşuna giden bu sayıyı kitap ismi olarak kullanmaya karar vermiştir.(bundan eminim bir yerde okudum.)

ithaki yayınlarından çıkan baskısının berbat bir çevirisi vardır. cümleler akıcı bir dille yazılmamıştır ve kitap içerisinde bir çok anlatım bozukluğu yapılmıştır.

1984ten sonra en çok bilinen distopya örneklerinden biridir. kısa ve özdür. ithaki çevirisi başarılı değildir.
Kitabını okuyun ama çekilmiş filmlerine bakmayın.
artık insanlar o itfaiyecilerin yaptığı işi yapmaya başladı.
ilginçtir komünizm paranoyası ve mc carthycilik yüzünden kimsenin yayınlamaya götü yemediği bir dönemde şu hepimizin bildiği playboy dergisinde (ehehe ben play men ciydim ama olsun) yayınlanarak kitlelerle tanışmış ütopik eser..
(bkz: ray bradbury)'ye ait utopik bir roman. Hayatimda okudugum en etkileyici bir kac kitaptan biridir. Betimleme sevenler icin cok zevkli saatler vaad eder.
okumaya gerek yok türkiye de yaşıyoruz şu anda...
ray bradbury'nin okunması gereken nacizane distopik eseri. Konusu ise biraz spoiler olacak ama şöyle : “Guy Montag işini seven bir itfaiyeciydi. On yıldır kitap yakıyordu. Gecenin bir yarısında yola çıkışlarını, alevlerin kitapları yutuşunu hiç sorgulamamıştı… Hiç sorgulamamıştı, insanların korkusuzca yaşadıkları bir geçmişi anlatan o 17 yaşındaki genç kızla karşılaşana dek… Montag’ın hayatındaki bütün yanlışlar doğrularla yer değiştirir o andan sonra… işini, eşini, yaşayışını yeni bir gözle değerlendirir. Önünü alamadığı duyguları onu, asla tahmin edemeyeceği şeyler yapmaya itiyor. Sansüre, totaliter yönetimlere, kültür endüstrisine ve uzunca bir süredir sürdürdüğümüz yaşam tarzına yönelik en keskin eleştirilerden biri. ”

Geç kalmadan göz atın
Ithaki Cevirisi mi cok kotu, yoksa o basi sonu belli olmayan, savruk cumleler okumayan bir toplulugun yansimasi mi anlamadigim kitap.
kimin yazdığı şimdi aklıma gelmiyor.

84 toplumsal bir seslenişse bu kitap ailede başlar ailede biter. biraz daha fantastik ama biraz daha küçük bir dünyanın sesi. sadece kendisi enteresan yapan şey adının kağıdın yanma sıcaklığı olduğu.
Absürt bir kitap. Bilim kurgudan çok masal sınıfına girer.
O kadar övgüye rağmen bu kitabı defalarca sonunu getirmek üzere elime alsam da bir türlü bitiremedim.

Olmuyor, akmıyor.

Dili ağır desem değil, fazla sayfalı desem tam tersi azıcık sayfası var.

Sanırım yazarın romanı sanatlı bir dille anlatma isteği beni baydı.

Yani sanırım sorun bende olmalı.
her an anımsanacak sahnelerle doludur.
Berbat bir Türkçe çeviriye sahip kitaptır.
erdal beşikçioğlu nun tatbikat sahnesi tiyatro grubuyla bu sene sahneye koyacağı bilimkurgu roman.
Ben bu kitabı okumayı niye bu kadar ertelemişim.

Kendime çok kızdım.

Uzun zamandır bir kitabı bu derece sevmemiştim.
distopyadan çok ütopyaya yakın bir kitaptır. süreç ahlaki ve insani olarak doğru ya da yanlış, nihayetinde halkın büyük çoğunluğunun isteği gerçekleşmiş ve sonucunda oldukça mutlular.
Türkçe çevirisinden endişem olsa da kitap bana günümüzü de anımsattı.
Günümüzde de kitaplar yakılmıyor fakat kitaplar, düşünceler ücralara atılıyor.
Distopyaya başlangıç için iyi olabilecek seçimlerden biri. Ben ki bu tarzdan pek hoşlanmam, ben bile sevdim şahsen. Okuması zor veya ağır bir kitap değil, ince de zaten. Tavsiye olunur.
türkiye'de (bkz: değişen dünyanın insanları) ismiyle gösterime girmiş filmin kitabıdır. 60lı yıllara ait bir film olduğu için izlerken gülebilirsiniz çünkü bazı geçişler oldukça amatör, tabi şimdiki teknoloji ile. ancak o zaman kim bilir ne tepkiler verilmiştir " vay bee" filan diye *

mutlaka okunması gereken kitaplardan biri kanaatimce.
Bilim kurgu olamayacak kadar absürd. Fantastik kategorisine girebilir.
kağıdın tutuştuğu ısının fahrenheit cinsinden değeri.
Ray bradburynin 1950lerde yazdığı romanı. Kitabın anlattığı dısında ne zaman, nicin yazıldığı nerden ilham aldıgı ve adının ortaya çıkma hikayesi de çok güzel.
Kitabı da oyunu güzel.
Fahrenheit in en güzeli dior fahrenheit...