1. 1.
  ortalama hayat süresi 45 olan, özellikle aids sebepli, oldukça genç yaşta ölümlerin yaşandığı, 70 milyonluk ülke.
  5 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  insanına habeş denir.
  3 -1 ... patasana
 3. 3.
  etyopya nın yanlış yazımıdır.
  3 -2 ... sehir zorbasi
 4. 4.
  starbucks'ın sırtlarında çok büyük bir kampur oluşturduğu ülke.

  en büyük ürünleri olan kahve yüksek alım güçlerinden dolayı starbucks tarafından resmen hortumlanıyor. iki ülke arasındaki ekonomi farkı burada başrol oynuyor. aslında amerika kendi ekonomisi için çook ucuza alırken o kahveleri bu fiyat etiyopya için gayet astronımik bir fiyat oluyor. aradaki fiyat farkından dolayı köylüler kahve çekirdeklerini hükümet yerine starbucks'a satmayı tercih edince hükümetin de eli kolu bağlanıyor. sonra halkları açlıktan ve hastalıktan kırılınca hükümetin seyretmekten daha fazlasına gücü yetmiyor.

  emperyalizm böyle birşey. tıpkı zamanında* itilaf devletleri'nin bize yaptığı gibi, şu an amerika'nın pençesinde kıvranmakta olan ülke.
  6 ... aria galactica
 5. 5.
  italya nın birliğini tamamlamasının ardından harıl harıl sömürge ararken gözüne ilişen, fakat toplu tüfekli gelen italyanları taş ve sopalarla topraklarından atan ülkedir. italyan ordusunun günümüzde alay konusu olmasının sebebidir.
  4 ... disco inferno
 6. 6.
  kıpti takvimine göre 2000 yılına bu yıl giren ve halen şiddetle milenyum kutlamalarına devam eden ülke.
  ... pinaa
 7. 7.
  olimpiyatlarda atletlerinin iyi başarılar elde ettiği bir ülke.
  2 ... pangea
 8. 8.
  laik devletlerden biri.

  diğerleri icin ;

  (bkz: avustralya), (bkz: kanada), (bkz: fransa), (bkz: almanya), (bkz: irlanda), (bkz: japonya), (bkz: meksika), (bkz: filipinler), (bkz: isveç), (bkz: türkiye) ve (bkz: abd)

  en azından teoride böyledir.
  ... denizgezmis
 9. 9.
  para birimi birr'dir.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Ethiopian_birr
  ... pyndemonium
 10. 10.
  Bünyesinde 120 adet yabancı okulu barındıran ve bunlardan sadece ikisinin Türk okulu olduğu. Baskentinin 2300 rakımda oldugu, sanılanın aksine çöl gibi olmayıp bizim Bolu ilimizi andıran bir bitki örtüsünün olduğu, THY uçak biletinin gidiş dönüş 1400 ytl olduğu, istanbuldan direk uçuşun ortalama 4.45 saat sürdüğü. nufusun 75 mılyon civarı olduğu, istisnalar kaideleri bozmuyorsa eğer bizim ülkedeki orta sınıfın, bizim ülkemizdeki en fakirler kadar ancak bir yaşam standartına sahip olduğu,halkın %60ının günde 1 öğün mısır lapası yediği, iç savaş sonucu ayrılan Eritre ülkesi ile denize olan sınırının kalmadığı, yerküre üzerindeki en fakir ülkelerden birisidir.
  ... mituys