bugün

kimilerine göre eski sevgilinin yeni sevgilisi olandır.
eski olmasının mutlaka bi sebebi vardır ama sebep ne olursa olsun özlenendir.
karşılaşılmak istenmeyesi arkadaştır. zira uzun zamandır karşılaşmadığım eski bir arkadaşımsa demekki karşılaşma gereği hissetmemeşim bu güne kadar. karşılaşacağım zaman sevineceğim türden eski bir arkadaş olamaz. hele ki bu devirde asla olmaz. msn var telefon var ne ararsan var uzaktakilerle bile iletişime geçebilmek için. anlayacağınız karşılaşılası bir arkadaşsa eski değildir zaten halen görüşüyorumdur. yolda giderken "aaa n'haber, nasıl gidiyo hayat, kaç sene oldu görüşmeyeli di mi?" gibi sorulara maruz bırakıcak eski bi arkadaş istemiyorum. "gelme ya bi sittir git sen de nerden çıktın şimdi" derdirten arkadaştır. ama bunu içinden dersin çünkü ne olursa olsun anılara saygından ötürü biraz katlamak mecburiyetin olduğunu hissedersin. en fazla 10 dakikanın sonunda telefon numarasını ister "bi işim var sonra ben seni ararım" der ve oradan hızla uzaklaşırsın ve bir daha asla aramazsın.
eski sıfatına layık görülmesi zamandan dolayı değilse, yüzü görülmek istenmeyendir. hayatımdan s.ktirip gidebilir.

-ooo sert konuştun janie
+çok sinirliyim moruk senle uğraşamıycam.
-sol fıreymin hayatımdan kesitler sunmasına dayanamıyorum diyosun
+ben sadece şerefsiz insanlara yıllar boyu arkadaşım dememe dayanamıyorum.
ezginin günlüğü'nün yeni çıkacak albümünün ismidir. sevdalara vesile olması dileğiyle. dinim, amin.
ezginin günlüğü'nün yeni albümü ,dün itibari ile piyasaya çıkmış bulunmaktadır ;

1 - kadıköy
2 - kopan bağ
3 - eski arkadaş
4 - eski günlerimiz
5 - gözüm senden başka
6 - aşk güzel
7 - gün usulca
8 - siyah gözler
9 - aşk iki kişiliktir
10 - ver elini
11 - yetmez mi ?
12 - yağma yağmur*
13 - konuştuk bütün gece .
ezginin günlüğü'nün dün itibariyle çıkmış yepisyeni albümü. daha dinleyemedim fekat çok merak içindeyim, biliyorum ki ezginin günlüğü beni yanıltmaz.
bugün dinleme fırsatı buldum albümü, gerçekten çok güzel olmuş. bir beş sene daha aşklarımızın tanığı olacak, şimdiden çok belli.

ve albüme ismini veren şarkının sözleri:

eski arkadaş eski araba gibi
arıza yapar ama yolda bırakmaz
teker patlatır su kaynatır
yoldan çıkar ama yolda bırakmaz

bittimiydi güzel günlerin
salya sümük koşacak bir kucak
gözyaşlarını dökecek bir yatak
seni eski günlere uçaran bir salıncak
istersen...

eğer bir gün koparsa film
kadere küskün kaçacak biryer
hayattan yorgun yumuşak bir minder
yeni sevdalara açılan bir defter
istersen...
kanımca ezginin günlüğü'nün 1990 sonrası yaptığı belki de en iyi albümüdür ve başta kadıköy olmak üzere birçok şarkısı klasik olmaya adaydır.
ezginin günlüğü'nün beklentileri karşılayan hatta beklentilerden de iyi olan tatlı albümü. böyle akide şekeri gibi. çok güzel olmuş.
gönüllerine sağlık. samimiyet zor bir şey değil işte.
genel anlamda fena olmayan ama kadıköy ve yağma yağmur dışında beklentilerimi karşılayamamış olan albüm. çok güzel şarkısı yok gibi. bir kaç kere daha dinlemek lazım tabi.
insanın içine huzur dolduran, muhteşem albüm. türkiye'de böyle bir grup, böyle bir albüm var ya mutlu olmak için kocaman bir sebeptir nazarımda. gerçi ardından sadece ismail yk, serdar ortaç ve türevlerinin satış barajlarını aştığını düşünürsek mutsuz da olabiliriz biraz. evet.
albüme adını veren şarkı, eğlenceli bir şarkı sanki tekerleme gibi. ancak albümde en az sevdiğim şarkı bu benim, belki de bugüne kadar hiç, su kaynatsa da yolda bırakmayan bir eski arkadaşım olmadığından.
neşeli eğlenceli müziğinin, yüzde tebessüm bırakan sözlerinin yanında yaşanmışlıkları birebir anımsatıyorsa insana içi burkan mutlulukla hüznü bi arada hissettiren pek hoş şarkıdır.
dinledikçe eskiyi anımsatan, eskiyi anımsadıkça dinlenen; hem keyifli, hem hüzün dolu bir şarkı.*
http://fizy.com/s/1gr2r8
ezginin günlüğü'nün son albümü. ezginin günlüğü ile tanışıklığımız uzun yıllara dayanıyor. çeyrek albümü beni benden almıştı. bu albümde gayet olmuş. harika bir uzun yol albümü. albümde vasatın altında şarkı yok diyebilirim. gözüm senden başka şarkısı, giriş kısmı ile sözleri ile dinginliği ile şu ana kadar beni en çok etkileyen şarkı oldu. velhasıl dinleyin, dinletin.

edit: yeterinde dinledim ve şarkıları tek tek yorumlayabilirim artık.

1- kadıköy: çoğu ezginin günlüğü şarkıları gibi dingin bir şarkı. benim gibi kadıköy'ü bazen çok sevip, bazen nefret edenler için geçmem bir daha kadıköy'den derken hislendiriyor insanı. vakalist: hüsnü arkan.
2- kopan bağlar: başlangıcı çok hoş. klasik bir eylem atmaca yorumu ile dinginliğinize dinginlik katan bir şarkı.
3- eski arkadaş: albüme ismini veren şarkı. albümün en hareketli şarkısı ama melodisi belli bir süre dinledikten sonra tüm hareketli parçalar gibi sıkıyor. vokalist: hüsnü arkan.
4- eski günlerimiz: ziya osman saba'nın şiirini, nadir göktürk bestelemiş. çok da güzel yapmış. şiirdeki sözler ile mükemmel uyumlu bir şarkı çıkmış ortaya. bu şarkıyı dinleyipte eski günlere gitmemek imkansız. şiirin ve müziğin gücü...vokalist: hüsnü arkan.
5- gözüm senden başka: daha ilk dinlediğimde vurulduğum enfes şarkı. "ah mikro, benimle gel izmir'e gidelim, çeşme'ye, karaburun'a gidelim. şöyle bir tepeye çıkıp, ege'yi seyredelim, hayat kar edelim". vokalist: hüsnü arkan.(nakaratta eylem ablamız da eşlik etmiş)
6- aşk güzel: buğulu sesi ile eylem atmaca söylemiş, hüsnü abimiz nakaratta eşlik etmiş.
7- gün usulca: oktay rıfat'ın şiirini, hüsnü arkan bestelemiş. sözler az ama çok anlamlı, müzik varla yok arası bazen. hüsnü arkanseslendirmiş. vay benim vay alınyazım, vay benim vay ıssızlığım...
8- siyah gözler: dokunup geçen bir ezginin günlüğü şarkısı daha. fal baktım yollar çıktı...eylem atmacanın buğulu sesine en çok giden şarkı olmuş.
9- aşk iki kişiliktir: bence değildir ama öyle demiş ataol behramoğlu unutulmaz şiirinde: aşk iki kişiliktir. albüme bu isim verilebilirdi diye düşünüyorum, her ne kadar aşk iki kişilik değilsede...vokalist: hüsnü arkan.
10- ver elini: girişi çok klasik ezginin günlüğü melodileri ile başlayan hüsnü arkan yorumlu, görece hareketli şarkı.nakaratta "ver elini güzelim, gidelim buralardan, gidelim başka denizlere" derken eylem ablanın sesini duymak mümkün.
11- yetmez mi: albümün silik parçalarından, dingin, güzel ama diğer şarkılar kadar vurucu değil. vokalist: hüsnü arkan.
12- yağma yağmur: albümün en güzellerinden. sözler harika, albümün ismi bu da olabilirmiş. eylem atmaca'nın sesine müthiş gitmiş bir beste daha. "yağma yağmur şemsiyem yok" kısmı müthiş...
13- konuştuk bütün gece: konuşmayalım bence, siz çalın, siz söyleyin biz dinleyelim be kardeşim. vokalist: hüsnü arkan.

sürç i lisan ettiysek affola...

edit: sürç i lisan etmişiz. vokalist murat kurt değil, hüsnü arkan olacaktı. değiştirdim hepsini...
ben ki fena şekilde eskiyi takılıp kalmış biri olarak sanki içime içime söylenen bir ezginin günlüğü albümüdür.fena halde perişan eder adamı özellikle eski günlerimiz parçası.alınasıdır, dinlenesidir.
eski arkadaş yoktur eskimeyen arkadaş vardır.
Cok ozlenen, degeri bilinmeyen, gorunce insani duygulandiran varlik.
Az once kapinin onunden gectigi icin zile basmis, yuzumu gormek istemis. Canim benim yuzunu gormeyi nasil ozlemisim. Okula giderken her sabah evinden alirdim onu, simdi ise mesajlarina bile cevap verecek zamanim yok. En kisa zamanda evine gidip surpriz yapmayi, beni bu kadar duygulandirdigi icin de kizmayi dusunuyorum.
yıllar geçmiş üstünden...unutulmuştun halbuki. attığın kazıklar aklımdan uçmuş gitmişti hatta. yolda görsem tanımazdım bile. dün rüyamda gördüm onu...yan yanaydık. bir arkadaşım siz niye konuşmuyorsunuz dedi...sanki bütün yaptıkların aklımdan bir bir geçti, meğerse hiçbirini unutmamışım...
eski arkadaş, eski araba gibi,
arıza yapar ama yolda bırakmaz.
teker patlatır,su kaynatır,
yoldan çıkarır ama yolda bırakmaz.

(bkz: ezginin günlüğü)
her karşılaştığında telefon numaramı ister bu piç. peryodik olarak son iki senede her bayram karşılaşıp telefon numaramı aldı. sahtekar göt.
eski arkadaş, aranızda uzak geçmişte arkadaşlık bağı kurduğunuz kişidir. uzun süredir görüşülmeyen eski arkadaşla, facebook ta karşılaştığınız zaman, yakında görüşmek için sözleşirsiniz ama 3 gün sonra konuşmayı kesersiniz ve bu çok göt bir durumdur.
ezginin günlüğü şarkısı.
Eski sıfatına nail olduysa, muhakkak bir boklar yemiş olan arkadaş.