bugün

kultur yelpazesidir. hirlisinin, hirsizinin, akillisinin, cahilinin, orospusunun vesairesinin ayni anda hemde gunun 24 saati ayni ortamda oldugu belki de yeryuzundeki tek mekandir.
avrupanın en büyük otobüs terminalidir, övünç (!) kaynağımızdır. çünkü başka en büyüğümüz yok avrupa ülkeleri içerisinde. elin oğlu zamanında gördüğü her yere ray döşerken, dağları delip 580 km saat hızla yolcu taşırken biz sürekli yol ve otogar yapmışız.

ardından da trafik kazaları olur, yılda bilmem kaç kişi ölür. sen hızlı tren projesini ta 2005 yılına bırakırsan, zamanında demiryollarını sırf otobüs firmalarının rant sağlaması için geliştirmezsen, hala 10. yıl marşında bahsedilen rayları kullanıp (şimdi yiğidi öldür hakkını verme her sene 3-5 km ray döşüyoruz * ) otobüslere mahkum olursan olacağı budur.

ayrıca son zamanlarda haremi aratan otogar olmuştur. içeriye özel aracınızla 25 dakikaya kadar giriş ücretsizdir ama sadece giriş çıkışınız 1 saati geçer. bayrampaşa viyadğünden bakıldığında çok kötü bir görünüm vermektedir.

yahu bir aşti kadar düzenli yapamaz mıydınız bunu...
acilen yıkılması ve istanbul'un asya yakasına yenisinin inşa edilmesi gereken otogar. 2 kez işlerim yüzünden ankara'ya gittim. ankara'daki otogar muhteşem. hemencecik, otoyola çıkabiliyorsunuz.
tuvaletlerinin pisliği beni bütün seyahat boyunca çişimi tutmak zorunda bırakan otogar.
her yöne 5 dakikada bir otobüs kaldıran öz***** tarzı işletmelere sahiptir; girdiğiniz gibi topraam nereye ve beş dakkaya kalkıyo tarzı laflarla yeminbillah edip bavullarınıza saldıran tiplere dert anlatmak zorunda kalabilirsiniz. türkiye nin her yanına koç bile ancak yarım saatte bir otobüs koyabilirken her yöne nasıl 5 dakikada bir araba koyabildiklerini anlamak güçtür, bu tiplere eşşeğin s**ine gidiyorum da deseniz 5 dakika içinde kendinizi bir otobüste bulabilirsiniz, dikkat ediniz, etmeyenleri de uyarınız.
sadece resimlerinden tanidigim otobüs terminali, buldugum resimler ve youtube´dan gözlemledigim kadariyla cok büyüktür.

esenler garajinin resmi sayfasina göre, oraya ;
-)günde 15000 yaziyla onbes bin, otobüs giris cikis yapabilir.
-)diger araclardan günde 26bin giris cikis yapilir.
-)günde resmi verilere göre 53bin kadar bilet satilir.
-)garajlardaki günlük insan sirkulasyonu 120bin kisi kadardir.
-)günde 2 trilyon ytl sicak paranin el degistirdigi bir mekandir
-)324 otobüs firmasinin yazihanesi mevcuttur.
-)gelen-giden yolcu sirkulasyonu günlük 90bin kisidir.

avrupanin en büyük sehirlerarasi otobüs garajidir.
aşırı derecede çiş kokan labirentli otobüs istasyonu.o kokuyu aldıktan sonra kendi çiş kokunuz parfümdür size.
bok gibidir. hele otobüslerin yukarıya çıktığı yerler leş gibidir. bir de kuru temizlemeci var her yerde.
Zamanında sebze hali olarak planlanan, ancak Topkapı çilesi sürmesin diye otogara dönüştürülen ve yerini işgal ettiği sebze halinin 500 metre öteye yapıldığı yapıdır. Hiç bir şeye benzemez. Trilyonluk araçlar tamirhaneler arasından geçer. Yolcular için toplu bir bekleme-dinlenme ve dolayısıyla şöyle otobüse kadar 2 saat kestireyim veya sabahı edeyim diyeceğiniz alanı yoktur. Altından raylı sistem geçer. Dere yatağına inşa edilmiş ve sonbahar yağışlarında alt katları su altında kalmıştır.
bir günde 100 bin insanın girip çıktığı bu otogarda 324 otobüs firması, 20 berber, 2 otel, 1 noter ve 168 yazıhane var.

kaynak:national geographic nisan 2006
ne olursa olsun ürkütücüdür,hele ki o karanlık,tünel gibi yerleri.
çok büyük karmakarışık ve istanbula kesinlikle yakışmadığını düşündüğüm otogardır.
istanbul'un son dönemlerdeki halinin gerçek yüzüdür..
beni gerim gerim geren otogar. arkadaş orda kendimi resident evil filminde gibi hissediyorum. zombiler çıkıcak onlarla savaşacağım tam yenilmek üzere iken milla jovovich ablamız çıkıp zombileri yenecek falan.. oğlum adam gibi otogar yapsanıza.
Mezar gibi mekan.Bok götürür.Tam bir fransız kültürü gibidir.Girişler çıkışlar ayrı bir sıkıntıdır. Koskoca istanbula böyle bir yer yakışmamaktadır.
metrekareye düşen apaçi sayısının en çok olduğu yer.
esenler gibi beter bir semtte kira fiyatlarının falan artmasının sebebidir. hayır bir de bir şeye benzese içim yanmayacak.
bir hafta icerisinde once kardesimin, daha sonra iki arkadasimin yedikleri tavuk doner sebebiyle gida zehirlenmesi olmalarina sebebiyet veren les otogar.
bu otogarda değil bi milyona tavuk döner yemek su bile alıp içmeyeceksin , o derecede leş bir otogar nedenini şimdi söylemeyeyim.
bir arkadaşınız için bilet alıcaksınız diyelim, emin olun o biletten size de aldırıp hiç aklınızda yokken sizi balıkesire boluya angaraya gönderebilecek kadar sağlam ve ikna kabilyeti yüksek simsarlarla doludur bu otogarı.mümkün olduğunca metroya yakın kısımda misafirlerinizi beklemeniz önemle rica olunur.
buranın bir de minaresini neye benzettiklerini anlayamadığım bir camisi var.

http://img261.imageshack.us/img261/4896/04cx0.jpg

hah buldum ghekrin buildingden esinlenmiş olabilir.

http://cinemaelectronica....009/07/ghurkin-foster.jpg
Bakıma ihtiyacı olduğunu düşündüğüm otogardır. Öyle zannediyorum ki bir çok insanın, bir çok anısı geçmiştir o otogarda.
birkaç yıla kadar yıkılacağı ve yerine toki konutları yapılacağı, kendisinin de halkalı tarafına taşınacağı bilgisini aldığım mekan.
tüm değnekçilerin siirtli olduğu bir garip mekan.
istanbul'a dönüşü simgeler.

sırf bu yüzden çok sevdiğimdir..
güncel Önemli Başlıklar