bugün

Girin çıkın fazla zaman kaybetmeyin öyle bir yer.
sürekli kötülenen, nedense kimsenin beğenmediği otogar.
(bkz: next station coach station)
istanbul'a giriş ve hazırlık simülasyonu gibi olan otogar. Otogarın üstünden çok altı konuşuluyor. Hatta burası ile ilgili belgesel çekilmişti. O derece de karışık ve karmaşık.
istanbul'a esenler otogarında veda edenlerin geri dönüşleri muhteşem olurmuş, böyle bir rivayet var.
Bir zamanlar buradan, haftada iki kere şampiyon hersekli veya nişikli arabalarına binerdim. Rezil bir yerdi ama mekan olarak resmen esenler otogarı ile muhatap olmazdım.

Bir şey yemez, tuvalete girmez, bir şeye dokunmazdım. Belki o kadar pis değildi; kaldı ki, hiç de hanım evladı sayılmam, ama burayı sevemedim. Esenler otogarı’nı sevmemeye, daha otogarı görmeden başlarsın aslında.. abuk subuk semtlerden, pis ara sokaklardan girer-çıkar, yokuşlar çıkar, bilmem neler yapar ve daha mekanın kendisiyle muhatap olmadan bir içsel itki hissedersin.. ya da hissederdim, diyelim.
darbe girişiminden sonra adı "istanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı" olmuştur.
metroyla sıkça içinden geçtiğim yer.

(bkz: next station coach station)
it kopuk yuvası olan esenler'in tehlikeli, iğrenç ve boktan otogarıdır.
Alt katları korku filmi çekimi için idealdir.
sanıldığı gibi esenler'e bağlı olmayan, hatta bir zamanlar girişinde bayrampaşa belediyesinin "bayrampaşa'ya hoşgeldiniz" tabelasının bulunduğu otogar.
okulda belgeselini izlemiştik de 2019'da falan acayip tehlikeliymiş aşağı katları falan ama artık o kadar tehlikeli değilmiş. 140jornos kanalından mı ne izlemiştik.
görsel
bursa' dan yola çıkınca, dudullu' ya oranla iki saat daha yolda olmayı gerektiren otogar. bursa' dan gelen birinin dudullu' da inip servisle kadıköy' e geçerek oradan yol bulması daha çok zaman ve manzara sunacaktır.
her gün en az 2 kere kenarından geçtiğim otogardır. o kaosun yarattığı statik elektrik çevreyolunda yanından geçerken bile geliyor cayır cayır.
evet dudullu'dan esenler otogar çok uzun sūrüyor. 2022'de tecrübe etmiştim. dudullu otogar'da inmek daha mantıklı.
istanbul'un ikonik otogarıdır. bir gün müzeleşmeli.
her türlü icraatın dönebileceği güzide bir mekan. medeniyetler birleşmesi. metronun stres ve savaş alanı.
türkiye'nin en büyük şehirler arası otobüs terminali...
dudullu otogarı'ndan ankara, esenler otogarı'na göre 1 buçuk saat daha kısa sürüyormuş. 1 buçuk saat de iyi zaman.
Acaba biraz abartiliyor mu, Ben 20 Agustos 2005 cumartesi günü alt kata inip banyo yapmıştim ve hala yașiyorum.