1. 1.
  nazi olmayan, alman general. wehrmachtin pek cok kurdu gibi nazi degildi. nitekim hitlerden hicbir zaman hazzetmemistir ve hitlere 44 de duzenlenen sabotajdan sonra suclanmis ve intihari istenmis, o da ailesine bir zarar gelmemesi icin bunu yapmistir. sanli, serefli ve cok da zeki bir askerdir. tabiri caizse modern savas konseptinin dehalarindan biridir.

  ozellikle blitzkrieg yonteminde cok basarili olmus, parisin bir haftada dusmesinde cok buyuk paya sahip olmustur. 2. dunya savasinda fransa saldirisinda komuta ettigi tumene hayalet tumen denilmistir zira kendisi telsiz suskunlugu uygulayarak konumunu birakin dusmandan kendi karargahindan bile gizlemis, gunduz vurmus gece durmus, butun fransiz hatlarini allak bullak etmis ve ingilizlere en buyuk kaybi verdiren komutanlardan birisi olmustur. liddell hart kendisinden sozederken tanklarini ardenler ormanlarindan yuruterek kendisini bile saskinlik icinde biraktigini itiraf eder.

  kuzey afrikada ise tamamen ikmalsizlik sonucu cekilmek zorunda kalmistir. 2. dunya savasinda onunla boy olsusebilecek bir komutan gostermek cok zordur. tarihciler onu daha cok pattonla karsilastirirlar zira stilleri birbirine cok benzer. ama kesindir ki onun prusya gelenegi onu pattondan cok daha mantikli ve makul bir lider yapar. elindeki olanaklari pattondan daha akillica degerlendirebilir. cunku patton savas boyunca her savasinda avantaj kendi elindeyken savasmistir.

  rommelin askeri dehasi 88likleri antitank silahi olarak kullanmasindan ve 4-5 saatte gecilebilecek mayin tarlalarini konserve kutulariyla zenginlestirerek dusmani 2-3 gun bu mayin tarlalarini gecmekle ugrastirmasindan anlasilabilir.

  ayrica panzers on the march diye de bir kitap yazmistir.
  30 ... westphalia
 2. 2.
  lakabı çöl tilkisidr.*
  9 -1 ... balsikeste baysungur
 3. 3.
  savaş sonrası adına müzesi olan tek nazidir (ideolojik olarak değilde, 3. reich savaş makinesinin en büyük generallerinden olduğu için nazi diye adlandırdım.) Bu olay bile ne kadar büyük bir general olduğunu, düşmanlarından bile saygı gördüğünü gösterir. Değerini anlayamayan nazi faşistleri savaşı kaybederek bunun bedelini ödemişlerdir. (bkz: oh olsun size)
  10 ... cettox
 4. 4.
  (bkz: blitzkrieg)
  5 ... expert16
 5. 5.
  harp geleneklerini kökünden değiştiren 20. yüzyılın en büyük askerlerinden biri.kuzey afrika çöllerinde ingiliz ordularının korkunç lojistik üstünlüğüne rağmen yaptığı dahice fakelerle dayanabileceğinin çok ötesinde direniş göstermiştir.
  7 ... abaru
 6. 6.
  nazi almanyasının orduları içinde saygı duyulabilecek tek generaldir.
  6 -1 ... kisil
 7. 7.
  bir anlamda anti napolyondur. nasıl ki napolyon akdeniz tipi savaşlarda yeteneklerini sergilemişse * * erwin rommel de geniş ve zorlu arazilerdeki * * savaş taktiklerinin ustasıdır. geniş arazileri sever. şaşırtmaca ustasıdır. askeri anlamda tabuları yıkmıştır. hava savunma bataryalarını * tanklara karşı kullanmıştır.
  nasıl ki napolyon geniş rus bozkırında kaybolmuşsa rommel de dar ve manevra alanı olarak kısıtlı olan ayrupa'daki savaşlarında başarısız olmuştur. savaşın ilk yıllarındaki fransa kampanyası bu duruma istisnadır.
  6 -1 ... andodos yamandidis
 8. 8.
  bir kez karısının bir kez de kendisinin hastalanması üzerine 2 kez berlin'e dönmek zorunda kalmıştır. bu dönüşlerin birinde ingilizler saldırı düzenlemiş birinde de normandiya çıkartması gerçekleşmiştir.
  3 ... tyrael
 9. 9.
  Birinci dünya savaşına piyade, ikinci dünya savaşına sıradan bir tank subayı olarak katılmıştır. Ancak Fransa'nın işgalinde kendini göstermiş daha sonra da Hitler tarafından Mısır'a ingilizlerle savaşmak üzere gönderilmiştir. Çöl tilkisi lakabını burada Müttefik kuvvetlerine karşı gösterdiği amansız mücadele ve zaferlerde elde etmiştir.
  Kendi kuvvetleri 1 e 2, 1 e 3 hatta bazen 1 e 5 kuvvetinde güçsüz olduğu durumlarda dahi ingiliz kuvvetlerini bozguna uğratmış hatta Süveyş kanalının istila edilmesi ve ikinci dünya savaşının kaderinin değiştirilmesine ramak kala ingilizler tarafından durdurulmuş, Tamamen kaynaklarının yetersiz olmasından kaynaklı olarak nihai zaferi avucundan kaçırmıştır. Afrikadaki savaşlarda müttefik ordusundan her zaman sayıca az silah ve insan gücüyle savaşmak zorunda kalmıştır.Tüm bunlara rağmen ingilizlere inanılmaz kayıplar verdirmiştir. Bir süre sonra Almanların Afrika'da tutunmasına imkan kalmayında Hitler'in emriyle Avrupa'nın savunmasına geçirilmiştir. Normandiya çıkarmasının yerini doğru tahmin etmiş ancak çıkarma yapıldığı bilgisinin kendisine ulaşmasındaki gecikmeden dolayı emrindeki askerleri doğru zamanda sevk etme şansını kaçırmıştır. Alman panzer tümenleri daha erken sevk edilebilseydi Normandiya çıkarması tarihe başarısız çıkarmalardan biri olarak geçebilirdi. Avrupadaki savaş sürerken Hitler'e düzenlenen suikasta katılmış fakat durum ortaya çıkınca hitler tarafından ailesinin korunacağı sözüne karşılık intihara zorlanmış ve bu yolla intihar ederek ölmüştür.
  3 ... blakkheim
 10. 10.
  savaşın sonlarına doğru akıl almaz kararları ile almanya'yı felakete sürükleyen adolf hitler'e darbe girişimde bulunmuş general. başarısız olduktan sonra intihar etmeye zorlanmıştır ancak onunla beraber darbe girişiminde bulunanlar hain olarak öldürüp atılırken, rommel'e askeri tören düzenlenmiştir. o derece kıymetlidir.
  4 ... regulus