bugün

--spoiler--
o son sahnede dexterın teknede debranın yüzünü tutması ölüm ölüm öldürmüştür. sanki uyanıp tekrar gülümseyecek gibi gelir ama uyanmayacağını hatırlayınca...
ölümü, ölmeyi çok güzel anlatmıştır. boğazım düğüm düğüm oldu lan.
--spoiler--
kendisiyle tanışıklığımın 2007 mayısına denk geldiği, jeneriğindeki gibi bir kahvaltı yapamadan biten, finaliyle lostu bile aratan hatta hadi lostu geçtim arka sokakları bile aratan ve bana unutamayacağım bir de aşk yaşatan fakat bütün bunlara rağmen ne sikim bi finalle bittiği belli olmayan dizi. ulan şu güzel ortamın içine ne sağlam sıçtınız be ibneler. ne güzel geçen sezon bitiricektiniz. bak onca adamın ahını aldınız bir daha o kadroyla sikseler adam gibi bir dizi yapamazsınız. aşağıda yer alan naçizane sorularımın ve yorumlarımın da birileri tarafından cevaplanmasını umut ediyorum. belki benim gözümden kaçmıştır 8 senedir.

--spoiler--

1. kontesi kim sikti gibi olacak ama rita'yı kim öldürdü arkadaş? trinity reyiz öldürmedi bence orası hala muallakta.
2. masukanın son sezonda enbi gereksiz şekilde casta ve hatta mayemi metroya giren kızı ne ayak, ne katma değeri oldu diziye?
3. dexter herkesin hayatını sikip attı afedersin kendisi sakallı tavernacı edasıyla ne sikime oduncu oldu, o kasırgadan nasıl kurtuldu, harrison'ı hannah'a nasıl emaet edebildi?
4. bari kasırgada cesetler ortaya çıksaydı da bir ekşınla bitseydi. yemin ediyorum 8 sene olmuş ben izlemeye başlayalı ilk kez bu kadar sıkıldım bi bölümü izlerken hatta ayıp olmasa ileri alıp hızlı hızlı geçip izleyecektim de onca yaşanmışlık, yaşatmışlık var hemen geçemedim.
5. sen ki 8 sezondur ne katillerle uğraşmış adamsın 8 sezonun en zayıf halkası olan katil gelsin vursun debra reyizi midesinden sonra kızın fişini çek öldür, bi de okyanusa at böyle final mi olur amk ya. arka sokaklar mısın sen?
6. kimse dexter'ın olayından haberdar olamadan da bitti ya bence esas ters köşe oydu.
7. Tamam debra reyizi attın suya da ulan godoş sen niye atlamıyorsun madem hannahla harrisonı kendimden korumam lazım diye geziyorsun ortada yemedi mi la göt.
8. ama bence bütün dizinin en önemli sorusu şudur;

geçen bölüme istinaden hannah böyle sarma yapmasını nerden öğrendi?

--spoiler--
et yemekten soğutan filim.
eğer son sezonu izlediyseniz hemen hemen bunun gibi bir sonla biteceğini tahmin etmişsinizdir. buna rağmen ütopik finaller beklemek niye? yok harrison büyüyüp dexter'ı öldürecekmiş, yok efendim debra dexter'ı masaya yatıracakmış bilmem ne. tamam eyvallah o kadar sene izlemişsiniz ekşınlı bir final beklemenize hak veriyorum ama adamlar öyle yapmamış daha anlam yüklü bir final yapmak istemiş. beklediğim gibi bitmedi demek yerine niye hala bok atıyosunuz diziye? öyle yorumlar gördüm ki çıldırmamak elde değil. lan o kadar sene ekmeğini yediniz adamın, her pazartesi 1 saat de olsa kafa dağıttınız, gününüze renk geldi. yaptığınız iş mi şimdi?

--spoiler--

o okyanus sahnesi var ya? heh işte ben o sahneyi siksen hafızamdan atamam artık. debra'yı öyle görünce resmen nutkum tutuldu. kim ne derse desin benim için o sahne bile finali güzel yapmaya yetti.

--spoiler--

elveda dark passenger...
(bkz: behlül kaçar)

aşkı memnu finalini anımsatmıştır.
latincede sağ demektir.
Bana gayet yerinde gelen bir final oldu. ama şu var, benim istediğim final dexter' ın halk kahramanı ilan edilip elektirikli sandalyeye sevilerek gönderilmesiydi. zaten 8. sezonda giren kişilerle birlikte bu finalin yadırganmamasını düşünüyorum. öldürmeleri dışında gayet normal, sade ve bir seri katile yakışır yaşantı 8. sezonda yoktu, bitirişin aşağı yukarı böyle olacağı da belliydi bana göre. deb' in yaşamasını isterdim ama öyle bir durum olsaydı da sonu mutlu olan ama tadsız tuzsuz bir final olurdu. dexter için sezonun gidişine göre yapabileceklerinin en iyisi bu bence
iyide ben simdi dexter in biraktigi boslugu neyle doldurucam.
senaristlerin düşünüp taşınıp en boktan finali nasıl yazabiliriz diye bir karar aldığını düşünüyorum. zira bunun başka açıklaması olamaz, olmamalı.
koruma iç güdüsü mü bencillik mi diye beni düşündüren bir finalle bizlere buruk bir şekilde veda eden dizi.
hiç final yorumu okuyup kendimi yıpratmayacağım ama şu var ki;

--spoiler--
finale kötü diyen siktirsin gitsin fox'daki töre dizilerini izlesin.

dünyanın canavar olarak baktığı adam en büyük insanlığı yapıp hayatından tekrar ve tekrar hatta en sonunda yürek burkarak vazgeçti ve diziye ve karaktere en uygun son budur. deb gitmeliydi ki bu acı dexter'ın o özenilesi kalbinin kaldıramayacağı bir şey değil. tekne sahnesi dexter'ı ağlatamadı ama şerefsizim 10 saniye daha sürse gözümden yaş gelirdi. ve o son bakış; dexter may die but the dark passenger is still alive.
--spoiler--

elveda sahanda yumurtaya ketçap sıkan adam, elveda hannah. harrison, aman evladım dikkat et kendine oku oku.
olmez olmez dedik bak noldu. sonunda kizin basini yediniz be helal yani. dag gibi kiz gitti. ne cektin be debra.
evet kötü bir final. evet dexter behlül'e dönmeseydi iyiydi.
ama arkadaş ciğerimi söktü attı be akşam akşam. uzun zamandır izlediğim bir şeye böyle ağladığımı bilmiyorum.
ah be debram, sikindirik bu ölüm hiç yakışmadı.

ps: çakır öldü diye cenaze namazı kılanları anladım lan. debra öldü diye depresyona gireceğim nerdeyse.
final bölümü hüsrana uğratmıştır. house m.d. izleyenler bilirler, gayet normal bi finaldi. keşke ona benzer olsaydı en azından. ölü ayağına yatıp kaçsalardı ve bi tek komiser anlasaydı. milyon tane daha iyi final hazırlanabilirdi. önceki
sezon finalleri on numaraydı oysa. senaristler bunu hep yapıyor, şaşırtıcaz diye mahvediyolar. hiç değilse harrison mutlu olmayı hak etmişti. dexter reyiz kalbimizdesin.
Bildiğin 8 sezonu boku bokuna izlediğim dizi affedersin yarraktan öte kötü bir sonla bitmiş.
final değil fiyasko, adamı keresteci yaptınız ya laa allah belanızı versin, ben yazsam daha iyi yazardım.
(bkz: yaptığınız finali sikeyim)
(bkz: çok sinirliyim sözlük)
dexterı kerestici olarak gösterdikleri ana kadar gayet iyi giden bir finali vardı.
Showtime kanalında oynadığı 8 yıl boyunca, 135 kere ödüllere aday olmuş bunların 34 tanesini kazanmıştır. Bunun yanı sıra 2 altın küre ödülü vardır.
Sezon finallerinden daha vasat bir bölümle veda eden dizi. Final ağlattı, ancak heyecanlandırmadı.
bütün final boyunca boğazımızda bir düğümlenme yaratmış, sonunda ağlatmıştır. bölüm içinde ice truck killer'a da selam göndererek ekranara veda etmiştir.

finale dair spoiler içermeyen çok güzel bir dexter videosu: http://www.youtube.com/watch?v=ZzSq9GJ3FPw
en masum seri katil.
Çoğu insan begenmesede ben oldukça beğendim finali, tabii kı eksikleri vardı ama bolüm bu eksıkklerı bertaraf etti. Dexterın etrafına zarar verdiğini. Anlayarak sevdiği insanı ve çocuğunu terk etmesi gerçekten büyük bir hareketti ve yakışanı yaptı. Tamam benim de beklentim vardı dexterın kimliğinin deşifre olacağına dair ama olmadı.
ismini çok sık duyduğum, izleyici kitlesi oldukça fazla olan fakat bir türlü beni çekmeyen dizidir.
(bkz: goodbye my lover)
Supernatural'i bitirdikten sonra başlamayı düşündüğüm dizi. Çok tavsiye ediyorlar bakmak lazım.