bugün

--spoiler--
finalden bir önceki bölümü tamamen saçmalıklar ile dolu olan dizi.

dexter, o kadar uğraşıp, kaçışını erteleyip oliver saxon'ı yakalıyor. hadi diyelim onu orada debra'ya bırakarak miami metro'da yeniden itibar kazanmasını sağlayacaktı, e peki adamı niye uyuşturmadı?

ayrıca reddit'de final bölümü ile ilgili bir spoiler okudum, umarım doğrudur.

dexter'ı tüm bu işlerden kurtaran kişi, joey quinn olacak.
--spoiler--
--spoiler--
s08e11'de Hannah'ı yaprak sararken gördüğüm an dizi benim için bitmiştir. son bölüme gerek yok, ben alacağımı aldım zaten.

ayrıca koskoca federal depüti nasıl bilmez lan oliver saxon'un arandığını. akıl alır gibi değil. zaten züppe bi tipi vardı, gerizekalı herif. bak nası sinirlendim gene. debrayı harcadılar matmazel.
--spoiler--
8x11 ile hayalkırıklığını yüzümüze vuran dizidir. niye mi?

elbette 100 doğruyu 1 yanlış götürmez ama, senaryo döngüleri konusunda bu sezon bir açmaz olduğu kesin. geçen sezonda da hissettiğim birşeydi. dexter ın gelişimi üzerine 6 sezon spotları çevirmişken, son iki sezonda bir karmakarışıklık var ki sormayın gitsin. kanımca, son sezonda bu karmaşanın yarattığı sıkıntıları dexter ın yaşadığı bölümler izlesek daha inandırıcı olurdu. ama hem zeka hem karizma olarak kimler kimlerin hakkından gelmiş olan dexter ın, oliver saxon gibi 8 sezonun en vasat kötüsüyle hesaplaşmasını finale koyunca olmuyor işte be. the code dedin, debra-dexter dedin, vogel dedin, quinn vardı, zach vardı. son bölüme gidiyoruz hepsi ama hepsi havada.

--spoiler--
oliver saxon un yaşaması çok zorlamaya gidildiğinin açık kanıtıdır kanımca.

dexter ın ani gidişleri var ama hannah ve zach i masadan kaldırmasına ikna olmuşken saxon un buradan yırtmasının hiçbir mantığı yok.

--spoiler--

muhteşem dizidir, sıfırdan başlayacaklar izlediklerine asla pişman olmazlar eminim. ama temel ilkelerden ödün verip kavram karmaşasını tamamen ortadan kaldıramadığınız zaman o sezon çöpe gidiyor işte. sonu deli gibi merak ediyorum, ama an itibariyle muhteşem yüzyıl senaryo olarak son sezonda gösterecekleriyle bu diziden fazlasını vaad ediyor. öyle diyeyim de siz anlayın.
kendi adaletini kendi yaratan, etrafındaki pislikleri bir bir ortadan kaldıran en iyi kötü dizi karakteri. Türkiye' ye de lazım böyleleri.
hannah'ı çorapla siken efsanevi seri katil. ayrıca hannah'nın yaprak sardığı sahneyi de üstüne ekleyince iyice türk dizisi olmuştur. trt 1'de yayınlanacaktı devam etseydi.
gelmiş geçmiş en iyi dizidir. ilerde kim tahtını alır bilmem.
--spoiler--

--spoiler--
dexter iyileşti, artık kimseyi öldürmeyecek kıvama gelmişti. hatta hayalet babası bile bu anın geleceğini hiç düşünmüyordum, artık bana ihtiyacın yok diyip ışığa gitti. fakat o salak federal saxon'u serbest burakıp deb vurulunca dexter'ın içindeki canavar tekrar uyanır mı?
--spoiler--

--spoiler--
Pazartesi son bölümünü de izleyeceğimiz 4. sezondan itibaren hafta hafta takip ettiğim eşi benzeri olmayan dizi. Her sezon daha bir "wooow" havasında geçen dizinin son bölümünde sıçıp batırmamalarını rica ediyorum yapımcılardan.
bu gün başladım izlemeye. suits bitti, house bitti californication da öyle.. revenge hak getire derken ne yapsam diyordum, hazır yeni dönem de başlıyor. 8 sezon vaad ediyor. ilk 3 bölüm olağandı. morgan karakteri aşırı değil. hafif psikopat fakat ailevi bir geleneğin devamı niteliğinde; hem katil hem adli tıpta ileri düzey cinayetlerin çözümlerine yardımcı oluyor. hafif mentalist havasında ki hepsinin esin kaynağının sharlock olduğu kanısındaydım. o yüzden olsa gerek, ciddi anlamda zayıf kalıyorlar. yine de garip bir karakter. dışa vurumsal olarak insancıl bir izlenimi var. çift yönlü oluşunun yanında, 6 aydır birlikte olduğu ve eski kocası tarafından tecavüze uğramış kadınla bir türlü sevişemiyor oluşunun karşısındaki tutumu ilginç. kendimi kadınlara karşı tavır ve düşünceleri ile garip biri olarak betimleyebilecekken morgan benden daha garip bir mütevazılıkla devam ediyor ilişkisine.

philips karakteri canlandı az önce gözümün önünde, kendisini; tanımadığı kadınlarla yaşadığı tek gecelik ilişkiler sonucu tedavi ettiğini öne süren, bu tedavi şeklinin hastalık olmadığını varsayarak zihnimde ilginçlikler silsilesi oluşturan kahraman.

özetle: '' öldürmek için kaç kere ölmeli insani ''
tonight is the -last- night.
Finali beni yakip yikmistir. Dexter ölseydi keske, artik odun keser.
bu ne lan lan ne lan bu?

senaristlerine "bu final olmamış yeniden çekin amk" demek istediğim dizidir.

oldu mu şimdi, oldu mu yar? böyle efsanevi dizileri gözümüzde, gönlümüzde yüceleştirip, finaliyle içine ettiğiniz her durumda size dava açsak milyarder olmuştuk hamuğuza goyduğum senaristler!

izleyici kitlesi bile daha soluk kesici bir final bölümü çekerdi.

masuka'nın kızını süs olsun diye koymuşsunuz diziye. sizin aklınıza sıçayım çok sinirlendim.
hala daha detaylı incelemesini yazma hakkımı saklı tuttuğum, ama bugün öğle tatilimden feragat edip izlediğim son bölümünden sonra birşeyler yazmazsam çatlayacağım, sonunda biten, iz bırakan, çok sık hakkında konuşacağım ama tekrar dönüp izleyeceğimden emin olmadığım dizi. spoiler vermeyeceğim, son bölümü izlememiş olup da ipucu almak isteyenler entry i sonuna kadar okuyabilirler.

tekrar dönmem dememin nedeni tabii daha çok bugün itibariyle yeni şeyler görmeyi tercih edecek olmamdır. bir de nasıl biteceğini bilmenin getirdiği buruk bir tat.

son sezonun geneline baktığımız zaman, bana demleme meyve çaylarını anımsattı. hani kokusu süper olur, ilk bir iki bardağı da lezzetlidir, ama daha fazla içmek isteyip dip suyunu da eklediğinizde acı ve hiç içilmeyecek birşeyin fincanda olduğunu anlarsınız ya? işte benim surat ifadem de böyle kaldı.

ofisteki masamda zaman kavramını kaybettim, doğru. heyecanlandım, o da doğru. ama dizi sonunu bağlamak konusunda bu senarist ekibin dahi bu kadar beceriksiz olabileceğini hiç aklımdan geçirmemiştim. öncelikle çemberimde gül oya benzeri bir final beklemeyin. olsa olsa beren ve kıvanç lı aşk-ı memnu olur, aslında çok da benziyor bazı açılardan.

neyse, dexter ın tutarlı ve sistematik bir psikopat olduğu konusunda finalde ciddi çelişkiler yaşamakla birlikte, dünyaya iki taraflı oynayıp dünyayı dize getiren kahramanın son adımda ciddi tutarsızlıklarını görünce insan hayal kırıklığına uğruyor.

deb'in kendisini rahat bırakmasını istemesi ve buna kasmasına rağmen dexter ın onun istediği gibi davranmaması, sevdiklerinin hayatını nasıl etkilediği noktasında kendiyle ilgili verdiği hükmü ve buna bağlı yaptıklarını görünce de öyle.

her ne kadar bir yere bağlanıp kapanmış gibi dursa da, sonunun tam anlamıyla bağlanmamasının mı tercih edildiği; yoksa bu kadar mı bağlanabildiği noktasında insan iki ihtimalde de hayal kırıklığına uğruyor.

genel olarak, dexter'ın yediği haltları artık taşıyamıyor olmasının çevredeki bir sürü kişi tarafından fark edilir hale gelmesi ve hatta dexter'ı tepeden izleyen birilerinin var olduğu gibi bir final beklerken olayların farklı sonlanması ancak bu sonun bağlamının havada kalması aşamasında da hayalkırıklığı bitmiyor, bitmiyor.

ve en son, dizi içerisinde bazılarıyla özdeşleşecek kadar tanıdığımız yan karaterlerin, finalde adamakıllı bir etkisini görememek; son sezonda katılanları anlık bile görememek kötü olup, dexter a odaklı bir noktada dexter ın kendi yaptıkları da tuhaf gelince insanlar hayalkırıklıklarını belirtmekten geri kalmıyorlar. aynı benim yaptığım gibi.

sonuç hayat ağacı gibi olmuştur. kendisini iyi hatırlayacağımız ancak sonunu değil geneliyle ilgili ya da ara bölümlerle ilgili anılarımızı daha taze tutacağımız dizidir.
--final--

yo yo yo o kadar övdük ettik güzel dedik bu final ne gidin bi daha çekin bu olmamış.

koskocaaa dexter finalde behlüle bağladı lan çüş.

--final--
--The end of the series--

güzel bi diziden nasıl soğuturumun bir örneğini sergiledikleri için burdan tüm senaristlere kobramı göndermek istiyorum.
teeee türkiye ankara yenimahalle'den amerika florida miami ye. kasırga öldürmedi benim kobraya ölmeyin amk.

--The end of the series--
Final bölümü yayımlanarak bitmiş olan dizi. Bir efsaneydi gerçekten kendisi. Çoğu kişi finali ve 8.sezonu beğenmemiş gördüğüm kadarıyla. Bu sezonda anlatılan aslında bir psikopatın değişmeye çalışmasıydı. ilk kez normal bir insan gibi hayaller kurup aile olarak yaşamak istedi. Bunu gerçekleştirmek içinde bir plan yapıp uygulamaya çalıştı. Fakat ve lakin final bölümünün sonunda bir psikopat olduğunu ve asla normal bir insan gibi yaşayamayacağını tamamen kabullendi. Yani bu herif istese gidemez miydi çocuğunun ve manitasının yanına ? Ama o bunu tercih etmedi çünkü normal bir insan olamayacağını, olmaması gerektiğini anladı. Dark passangerin onu hiç terk etmeyeceğini ve ailesi ile kalırsa yine onları kaybedebileceğini anladı. Finalin son sahnesinde bize attığı o bakış zaten hala öldürmeye devam edeceğini belirtiyordu. Dexter cinayetlerine kaldığı yerden devam edecek sonsuza kadar...
finaliyle bana karmaşık duyguları tattıran dizi. yıllardır alışmıştım dexter'a. eğer sezon finali olsaydı, "9 ay şimdi kim bekleyecek aq?" nidalarıyla bekleyecektim. ama bitti.. diziyle aramda duygusal bağ kurmuşum.

--spoiler--

dexter oğlunu, aşkını bırakıp gitti. ölseydi eyvallah. zaten kendin de kanlar içinde doğmuşun dex. keza harrison da öyle. bir yeni seri katil mi büyüyecek? harrison da dexter'la aynı kaderi yaşıyor.

--spoiler--

--spoiler--
“I destroy everyone I love. And I can’t let that happen to Hannah. To Harrison. I have to protect them. From me.”
--spoiler--
final bölümü yayınlamış olan dizi.

--spoiler--
nasıl ya? gayet iyiydi debra, kurtuldu derken ters köşe yaptılar bizi. ama dexter diğer insanlar gibi hissetmek istedim hep şimdi de bu duygu gitsin istiyorum falan edebiyat yapıp debra'ya nasıl kıydın? hadi kıydın neden denize atıyorsun kızı bari adam gibi bi mezarı olsaydı. hem acı çekiyorum moduna giriyorsun hem hadi hannah'yı geçtim harrison'u görmeden nasıl yaşayacaksın? dexter oduncu olduktan sonra da cinayet işlemeye devam ediyor mu? hiç kimse debra nereye kayboldu diye sormadı mı? sonuçta kimsenin öldüğünden haberi yoktu. masuka'nın kızından da bi halt çıkmadı. kızı çeşit olsun diye koymuşlar sanki. yine de özleneceksin dexter.
--spoiler--
final bölümünü izlemeye çekindiğim dizi.
hani küçükken en sevdiğin gofretten 3 tane alırlar da sonuncusunu şöyle yavaş yavaş açıp, kardeşinin kendi gofretlerini bitirmesini bekleyip sonra 15 dk da ballandıra ballandıra yersin ya öyle bir psikolojideyim.
sondan bir önceki bölümü de cumartesi akşamına kadar beklettim zaten.
yapılan yorumları gördüğümde de son gofret bozuk çıkarsa uğranılan hayal kırıklığını yaşayacağımdan korkuyorum.
harry potterın da son filmini izledikten sonra bir garip olmuştum onca yıllık efsane nasıl biter diye
bir yandan da merak içimi kemiriyor.

edit : izledim. haklı çıktım. o son gofreti yemiycektim.
sonuç(debra morgan anısına): fuck . what the hell was that?
okuldan eve geldim, üstümü değiştirdim, cipsimi açtım. * *
benden önce yazılmış entrylere bakmamaya çalışarak yazıyorum şimdi: hadi bakalım dexter, iyi bir dizi finali bekliyorum senden, yüzümü kara çıkarma.
debrayı bembeyaz görünce aşkım kabardı boğazım düğümlendi amk. bence kim ne derse desin ters köşe bir final ile diziye yaraşır bir bitiriş yapmışlar. her şey aksiyon mu lan?? ama bolümün bi 75 80 dakika olmasını isterdim hani...
finalini beğenen kamiller olduğunu göstermiş dizidir. Ulan yıllarca şu diziyi milletin Dexter'ın ne bok olduğunu anlayınca ki yüz ifadelerini görmek için izledim ama nafile bu arada latin komiser tüm zamanların en saf karakteri olmuştur. Son eleştirim ise lan masuka bu kadar önemsiz bir karakter mi insan bari 2-3 damla söylettirirdi.
sezon finali tek kelimeyle olmamıştır.

--spoiler--

debra'nın ölümü çok boktandı, yani ters köşe yapmak için zorlanmış gibiydi.

dexter ordan nasıl sağ çıktı ayrı bir sır, odunculuk falan ne ayak hiç olmamış yani.

saxon'un ölümü de pek olmamış gibi, masada ölmesini isterdim şahsen. ayrıca hala ses kaydetmeyen kamera mı kullanıyorlar o da garibime gitti.

hannah nasıl bir o havaalanına bir buna elini kolunu sallayarak girip çıkıyor o da ilginç.

aklıma gelmişken, dexter nasıl debra'yı milletin gözü önünde hastaneden kaçırdı onu da anlamadım. hiç mi polis neyim yok orda.

en büyük eksiklerden birisi ise dexter'ın gerçek kişiliğinin bilinmeden bitmesi. bana göre en iyi final dexter, hannah ve harrison'ın uçakta gayet mutlu bir şekilde giderlerken, miami'de bütün olayların çözülmüş olması ve polis merkezindeki şaşkınlık falan filan olmalıydı. eskiden yaptığı her şey gizli kaldı, bomboş bitti.

--spoiler--

lost'ta böyle olmuştu, hatta o daha kötüydü. bu kadar sürükleyici dizi yapın yıllarca en sonunda siktiriboktan bir final. senaristlerin amına koyayım diyorum.
göz göre göre bitti lan.
ya harrison' a yazık olacak be, kadına en ufak yamuk yaptı mı yer sakinleştirici iğneyi.
finalini yapmış dizidir.
final heyecanla beklenmiştir günlerce.son bölümü izledikten sonra bir süre kendime gelemem diye hazırlanmıştım hep.friends te bile uzun süre ekrana bakakalmış biriyim.lakin bölüm bitti ve beklediğim etkiyi göremedim.hiç bitmiş gibi değil hayatıma devam ediyorum hatta ders çalışıyorum o kadar az etkilendim bak .kendime gelememem gerekiyordu.behlüle bağlamış cidden.ama olsun dexter yine bir numarasın.