bugün

bbc'nin belgesellerinde kah karizmatik sesiyle kah babacan görüntüsüyle endam eyleyen amca.

(bkz: planet earth)
ses tonunda her duyguyu yaşatan amca. belgeselcilerin amcası, abisi, kankisidir.
canlı canlı fare yiyebilen bitkidir.
--alıntı--
ingiliz bilim insanları fare yiyen bir bitki buldu. bilim insanları yeni keşfedilen bitkinin en çok etle beslenen bitki türü olabileceğini belirtiyor. ilginç bir ağız yapısına sahip olan bitki, fareyi önce içeri düşürüyor, sonrada asite benzer bir enzim salgılayarak canlı canlı yiyor.

canlı canlı fare yiyen bitkiye, ünlü ingiliz belgeselci david attenborough'un adı verildi. fare yiyen bitki, filipinler'in victoria dağı'nda yetişiyor. ingiliz bilim insanları steawart mcpherson ve alastair robinson, ilk defa koca bir fareyi yutan bir bitkiye rastladıklarını açıkladı.
--alıntı---
frozen planet belgesel serisinde güney kutup noktası'ndan bizlere el sallayan adamdır. 86 yaşında olum.
yaptığı belgesellerle beni benden alan muhteşem insan.

o "life in the undergrowth, planet earth, life in cold blood nedir öyle yaav?
sen çek biz izleyelim be david!
84 yaşında güney kutbunda belgesel çekecek dinçliğe ve yaratıcı zekaya sahip, bu yüzyılın gördüğü sayılı ve eşsiz birkaç insandan biri.
sesi ile hayat verdiği ve çekimlerde yeni teknikleri kullanmaktan çekinmeyen, izleyiciye 'hassiktir ya!' dedirtmeyi kolayca başaran yaşı hepimizden büyük belgesel yönetmeni, seslendirme sanatçısı, yapımcı, yönetici ve Richard Attenborough'un kardeşidir.
Top eleven oyunundaki ortasaha oyuncumun adı. Burda görünce şaşırdım. Adam belgeselciymiş lan!
kendisine "sir" unvanının verilmesinden bellidir ne kadar değerli bir insan olduğu. Planet earth belgeseline sesiyle hayat verdiği zaman tanıdım. mükemmel ötesi bir telaffuzu var. aynı zamanda kendi de çok alçak gönüllü bir kişiliktir. "sir" unvanını pek kullanmayı sevmezmiş. Aksanın da anlaşılacağı üzere ingiliz olan attenborough ingiltere'de milli bir hazine olarak da kabul edilir.
life story belgeselini seslendiren dayı. on numara adam sesinden belli. lakin türkçe altyazısı nette bulunmamakta. kötü.

http://www.imdb.com/title/tt4150884/
Yaptığı belgesel serilerinin hemen hemen hepsini izledim. Doğa, jeoloji , paleontoloji , hayvanlar , bitkiler, sanat, coğrafya, antropoloji ve daha ekleyebileceğim daha bir sürü şey hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsanız David babanın belgesellerini izleyin. Hayatta en çok saygı duyduğum insanlardan biri.
netflix'in 8 bölümlük our planet belgesel serisini de seslendirmiştir.

benim için yaşayan efsanedir. 94 yaşında hala bu işi yapabiliyor olmak muazzam bir şeydir.

kendisinin dünyamız ve geleceği ile ilgili söylediği şu söz çok hoşuma gidiyor:

--spoiler--

Bazı bilim adamları, 2050 yılına kadar dörtte bir kadar hayvan türünün neslinin tükenebileceğini öne sürüyor. Ama çok geç değil - Dünya gezegenini kurtarmaya siz de katılabilirsiniz.

Eğer bir çocuksanız, bu sizin geleceğinizdir.

Eğer bir ebeveynseniz, bu sizin mirasınızdır.

Harekete geçme zamanı şimdi.

--spoiler--
Ingiliz doga belgeselicisi ve ekibi, soylari tukenmekte olan 5 hayvan turunu konu alan "hanedanliklar" belgeselinin cekimleri sirasinda bir grup anne ve yavru penguenlerin buzda mahsur kaldigini ve kolonilerinden uzaklastiklarini farkeder. Esas olarak belgeselciler "her ne olursa olsun dogala mudahele etmeme" kuralini bu zavalliciklar icin bozup, etraflarindaki dik buzlari tirmanabilecekleri hale getirerek ilk kez olarak pasif yardimda bulunmuslar.

(Alinti)
gandhi filmiyle akıllara kazınmış, bazı kurbanlarını yaşadığı evin duvarlarının içinde saklamış seri katil john christie' yi anlatan bir filmde de görünmüş ingiliz sinema ve belgesel üstadı.