bugün

Yaz aylarının mutluluk kaynağı. Harika bir kahve.
Dünyanın en iğrenç kahvesi. Starbucks in yuz karası.
nescafe 3 ü 1 arada seven ağzının tadını bilmeyenleri göstermiştir.
Coldların yüz karası olarak hiç tatmadığım, net tatması varlığından bile haberdar olmadığım kahve çeşididir.
en sağlıklı ve kafeini yüksek kahve demleme yöntemi.

sağlık açısından bu yöntemden başka sağlıklısı yok. sıcak su yok! plastik yok! filtre var!

malzemeler: cam kap, su, çekilmiş kahve, kağıt filtre, makarna süzgeci ve son olarak 1 günlük sabır.

Cold brew için olabildiğince kalın, yaklaşık karabiber tanesi boyutunda, yani extra coarse derecesinde öğütülmüş kahve kullanılmalı. Kahve öğütülmesi inceldikçe, istenmeyen bitter tatlar oluşur. Bu da istenmeyen bir durumdur.

kahve su oranı da 1:9 veya 1:8 olmalı. Yani 125 gram kahve ile en az 1 litrelik bir cold brew hazırlayabilirsiniz.

amacınız sağlıklı, enerji veren bir kahve tecrübesiyse en iyi kahve yöntemidir.

dışarıda satılanlar ise(starbucks vb) fazladan infüzyondan geçiriyorlar. pazarlama yapabilmeleri için.
kahvelerin kraliçesi. hem yazın çok iyi gidiyor hem de müthiş lezzetli. cam şişede demliyorum saati gelince süzüyorum. starbucks bak işine.
Hafif iri öğütülmüş 140 gr kahveye 1 lt su ölçüsüyle evde ilk denememi yaptım.

Biraz sert olmasını isteğim için kahveyi azıcık fazla koydum ve 20 saat civarı demlemeyi düşünüyorum.
Sonrasında buz kalıplarına koyup donduracağım. içeceğim zaman da sütle ya da soğuk suyla seyreltirim diye düşünüyorum.
Değişik güzel bir tat . Sıtarbaksta sutlusunu içerim arada . iyi hatırlattın yarın alayım bari .
görsel

Merve aplaa şerefe . Cbl=cold brew latte
eh işte abartmaya gerek yok. içimi renginin aksine şaşırtıcı bi şekilde yumuşak ama.
müthiş içecek.
demleme şeklinizden çok kullandığınız kahve çekirdeği önemli.
Abartı şekilde müthiş, çok sevdiğim bir kahve türü. Yazı-kışı yok, her daim içebilirim.
bir kere içtim. yazık ona verilen paraya.
Yazın benim bağımlılığımdır kendisi. Allahım çok güzel. Gideyim de birkaç litre daha yapayım stok tükendi.

Soğuk demleme yöntemi ile yapılan kahve.
Nasil yapirsen. Anlatsana daha temin ictim kahve dunyasinda ama starbucksta daha iyiydi.
(bkz: sözlük gurmelerinin şeysileri)
Bir kere içtim. Beğenmedim.
ice americano’ya güzel bir alternatif. bi de evde demlediğiniz dümdüz filtre kahve eğer tükenmediyse buzdolabına atın, iyice soğuduktan sonra bolca buzla gariban cold brew’iniz hazır. 1-2 gün içilecek kıvamda oluyor. israfa son.
Cold kelimesi nedense bende direkt tabanca hatırlatıyor. Çocukken okuduğum Osman aysu'nun polisiye romanlarında cold tabancanın soğuj demirini hissediyordu. Sonra bam bam bam.
Havalar ısınıyor malum ben de cold brew çok yapıyorum ve içiyorum. Neyse dedim kolaylık olsun soğuk kahve demleme sürahisi alayım. Bin liraymış.. normal mi bu fiyat ya bin liralık neyi var… sinirlendim. *