bugün

eşi olan benzeri olmayan müthiş adam.
yazdığı ilk roman olan fight club ile voleyi vurmuş yazar. insanların hayatını bu denli değiştiren, bu kadar seveni hatta fanları bulunan başka bir roman ve ondan uyarlanmış film sanırım yok.
kitaplarını okurken garip şeyler öğrendiğim ve taptığım yazar.hayata farklı bir pencereden bakabilmeyi başarmış hayalgücü süper derecede geniş insan.fight club kitabından sonra tıkanma kitabı da senaryolaştırılıp izleyicilere sunulmuştur ve gayet başarılıdır.
arkadaşları ile çıktığı bir hafta sonu tatilinde bitişikteki kamp yerinden müzüğin sesi bir hayli açılır.bunun sonucunda çıkan kavgada chuck'ın yüzü darmadağan olur.ertesi gün işe gittiğinde kimse korkunç yüzü hakkında bir şey sormaya cesaret edemez.bu olaydan sonra yeterince berbat görünürse dilediği gibi hareket edebileceğini keşfeder.benzer bir olayı fight clubı izlemiş olanlar edward norton'ın başına geldiğini hatırlayacaklardır.
ABD'nin Portland eyaletinde yaşayan modern edebiyatçı.
(bkz: tekinsiz)
chuck amcam o gösteri peygamberi dediği yalandan dünyanın fosforlu albenilerine tavır koyar. tüketimin sürüleştirdiği, köleleştirdiği yığınları eleştirir. saygıyı ve takdiri hak eden devasa fikirlerdir.

amcamın sitesinde fight club temalı tişörtlerin 20$ civarı satışından bahsediliyor. "olum sen bi düşüncenin adamısın, tişört tüccarı değilsin" demezler mi adama. hem o öpüşen oğlanlı kızlı fight club tişörtleri ile albenili bi tüketim ilizyonu yaratmıyor musun şimdi sen. aq dünyası hep böyledir işte. solcular da parayı bulunca gizli amerikancılık ruhlarını istila eder ya. hepimiz homo economicus modeliz işte.

http://chuckpalahniuk.net/
görsel kızları mı alırsınız tişörtleri mi?
tıkanma kitabıyla beni alıp başka dünyalara götüren insandır.öpüyorum onu ben.
tıkanma'da hem kendinin hem edebi olaraktan bir şeylerin-fakatne olduğunu bilmiyorum zirvesine çıkmış kallavi yazar.
gösteri peygamberi ile de bir ödev olarak kapak tasarımı yaptığım için şahsi bir bağım vardır o da ayrı.
tıkanma ile zirveye çıkan yazardır.bu adamın kitaplarına hala el değirmemiş olanlar varsa çok şey kaçırıyorlar.
bir diğeri için (bkz: hakan günday)
tıkanmayla beni tekmelemiş yazardır.

onun zirvesi okurlarının dibe vuruşudur.
kitaplarında 10 sayfada bir yaptığı nakaratlarına bayıldığım, cesur, iğrenç, açık sözlü, sapık bir yazar ailecek bitiyoruz.. nakaratlardan örnekler:
"tıkanma : - ayrıca bkz. tüberküloz
- ayrıca bkz. beyin tümörü
- ayrıca bkz. ülser"
"görünmez canavarlar : - bana vazgeçilmez şehvet ver
flaş
bana doyurulamayan hırs ver
flaş
bana çocuk küskünlüğü ver
flaş"
-çak palanik- diye telaffuz edilir.
“it's because we're so trapped in our culture, in the being of being human on this planet with the brains we have, and the same two arms and legs everybody has. we're so trapped that any way we could imagine to escape would be just another part of the trap. anything we want, we're trained to want.” gibi aşmış bir söze sahip, aşmış insan. öyle bir silkeler ki sizi kendinize gelmeyi istediğinize pişman olursunuz.
(bkz: Fight Club)
(bkz: Survivor)
(bkz: Invisible Monsters)
(bkz: Choke)
(bkz: Lullabay)
(bkz: Fugitives And Refugees)
(bkz: Diary)
(bkz: Stranger Than Fiction)
(bkz: Haunted)
(bkz: Rant)
(bkz: Snuff)
(bkz: Pygmy)
yeraltı edebiyatının tyler durden ı olan uçuk yazar.ben böyle hayalgücü ve kelimelerle bu kadar iyi oynayan başka bir yazar daha tanımadım.onu tanımam ise dövüş kulübü kitabı ile oldu. kitapları her ne kadar anarşizm içeriyor densede ,bence onun kitapları hayatın anlamını içeriyor.
çarpışma partisi adlı yeni kitabı, yine ayrıntı yayınlarının yeraltı edebiyatı dizisinden çıkmıştır. tavsiye edilir tabi...
tıkanma adlı kitabını okuyamıyorum deniyorum ama durumları takip edemiyorum kendisine de buradan teşekkür ediyorum.
fight clubtan ziyade survivor kitabıyla gözümde büyümüş yazar.
fight clup takıntı mülteciler gibi kitapları olan severek okuduğum on numara bi adam.
haunted (tekinsiz) kitabı sinemaya uyarlanmaya başlanmış;

http://www.imdb.com/title/tt1311701/
"hiç bir zaman tamamlanmış olmayayım, ne olur.
hiç bir zaman halimden memnun olmayayım.
hiç bir zaman kusursuz olmayayım.

kurtar beni, tyler, kusursuz ve tamamlanmış olmaktan kurtar"
twitter sayfasından bangır bangır 'çarpışma partisi' tişörtü reklamı yapan bu ne perhiz bu ne lahana turşusu kıvamında, severek takip ettiğimiz.
otuzlu yaşlarında yazdığı ilk kitabı invisible monsters (görünmez canavarlar)'da "gelecek ne zaman vaat olmaktan çıkıp tehdit unsuru haline geldi?" diye soran ve bu sorusu çok anlamlı olan amerikalı yazar.

bu kitabı yayıncılar tarafından beğenilip basılmayınca kızgınlıkla fight club (dövüş kulübü) kitabını yazmış, bu öfkesinin sonucunu almıştır; fight club defalarca basılmış ve filmi çekilmiştir.

figh club kitabının ortaya çıkmasının ise ilginç bir öyküsü var:
.
--alıntı--
dövüş kulübü'nün ortaya çıkmasında büyük etkisi bulunan bir olayıda bu yıllarda yaşar. arkadaşlarıyla birlikte tatildedir. bitişikteki kamp yerinde müzik rahatsız edici derecede açılır ve bu nedenle başlayan tartışma yerini kavgaya bırakır. bu olayda yaralanan chuck tatil'den döndüğünde iş yerinde kimse tarafından ilgi görmez çünkü kimse korkunç derecedeki yüzü hakkında bir şey sormaya, yorum yapmaya cesaret edemez. bunun üzerine chuck, "eğer insan yeterince kötü görünürse dilediği gibi hareket edebileceğini" keşfeder. bu olayın ardından devam ettiği bir edebiyat grubu bünyesinde yaptıkları çeşitli gösteri ve eylemler "kargaşa projesi"ni esinler. kısa bir süre sonra aynı isimle bir kısa öykü yayımlar ve bu öykü,üç ay içinde fight club (dövüş kulübü) romanına dönüşür.
--alıntı--
...
ek: yazarın resmini galeri'ye eklemek için bulduğumda pek yakışıklı olduğunu gördüm, bu da bir ek bilgi olsun:
görsel
http://www.vimeo.com/11575353