Tam bu yazıyı okurken kazım koyuncu çalmaya başladı. Karadeniz taraflarında kaç insan bu olaydan etkilenip hastalandı, hayatını kaybetti. Onlardan biriside Kazım Koyuncu'ydu. mekanı cennet olsun.
ölmeden önce görmek istediğim yerlerden. 90 dolara ingilizce 15 20 dolar civarı bir parayla rusça tur ile gidilebilmekteymiş.
izledim, tavsiye ederim. Ciddi anlamda yaşananları göz önüne getiriyor, tabii tıbbi açıdan yanlışlık demeyelim ama tutarsızlıkları var ancak genel olarak gayet başarılı dizi.
ilk bölümünü izledikten sonra bana s.t.a.l.k.e.r shadow of chernobyl oyununu satın aldıran dizi.
dün akşam izlediğim andan itibaren demiri yalamışım gibi bir his var ağzımda.
uzun zamandır araştırdığım ara ara aklıma gelince yine okuduğum bir konuydu bu facia.

dizisi çıktı dediler hemen indirdim torrentten. 3 bölümü tek nefeste izledim diyebilirim. çok güzel olmuş, özellikle çaresizlik ve insanların kalın kafalı oluşunu çok güzel anlatmışlar.

umarım devamı gelir, abuk subuk nedenlerle yayını durdurulmaz.
ilk bölümü 6 mayıs 2019'da yayınlanmış h.b.o yapımı dizi. beş bölümlük serinin imdb puanı ilk günden 9.6 olmuştu. bunda belki rus ve ukraynalıların payı büyüktür. game of thrones 8. sezon faciasından sonra ilaç gibi geldi. her bölümünde anı yaşatmış yapımcılar. oyuncularsa döktürmüşler. ilkten çatır çatır ingilizce konuşan polütbüro üyeleri tuhaf geliyor, fakat dizi ilerledikçe farkedilmiyor. yeri gelmişken, gerçek çernobil faciasının sorumlularından rosatom şirketinin, mersin akkuyu'da yapılması planlanan nükleer tesiste isminin geçtiğini belirtmekte fayda var. buna bakmak istersiniz.

http://www.greenpeace.org...-sorumlusu-burada-260412/
Diziyi o kadar övdüler ki diziyi izlemeyen biri bile ya ne var bu dizide diye izlemeye başlar derecede.
Birazdan izleyeceğim dizi.

Bugün bir arkadaştan duydum, merak ettim izliyip göreceğiz bakalım, görüşlerimi buradan editlerim.

Edit: dün akşam dizinin ilk 3 bölümünü ardı ardına izledim, gerçekten insana o anı yaşatıyor, ambians ve olaylar insanı dizinin içine çekiyor ve bölümlerin nasıl bittiğini anlamıyorsunuz. Bence aldığı 9'6'lık puanı sonuna kadar hak ediyor, izleyin izletin.
(bkz: stellan skarsgard) yine devlesmis. Tarihi konularla ilgili dizi ve filmlerden hoslananlar icin kacirilmamasi gereken dizi.
yeni belgesel tatinda hbo dizisi.
--spoiler--

chernobyl diye bir kız var şili'de bir konakta hizmetçi, konağın sahibinin oğlu var işte birbirlerini seviyorlar falan.

--spoiler--
Imdb'de game of thrones ve breaking bad'i geçmiş en yüksek puanlı mini dizi.
9,7/10
Su amina koydugumun dizi oncesinde daha cernobil’in nerede oldugunu bilmeyen, 4 numarali reaktorun nasil patladigina iliskin gram bilgisi olmayan, patlama sonrasinda nelerin yasandigini hic duymamis olan orul orul orusbu cocuklarinin dilinden dusmeyen dizi. Herkes basimiza radyasyon uzmani olup cikmis, o zamanin rus komunuzmini elestirebiliyor aq.
yine abartılmış bir dizi.9,7 alacak ne var anlamadım açıkcası. çocukluğumdan beri en çok ilgimi çeken kazalardan biriydi bu çernobil faciası, sayısız belgeselini izlemişimdir ama dizisini beğenmedim. o değil de dönemin sovyet devletinde fizikçisinden siviline herkesin ingilizce konuşması bir beni mi rahatsız etti?
Diziyi izlerken ağzıma metal kokusu geldi.
Tarih dersi, kitabın sayfalarındaki keskin keçeli kalem izleri ve kağıt kokusu burnumu sarar. Son ders olsun dakikalar kalsın zile. Ama hoca hala anlatadursun ben ise bir elim yanağıma dayalı dinleyeyim.
Geçmişe dönemeyiz ama o günleri kurguya dökeriz demiş senarist, izlenmeli.
gereğinden fazla abartıldığını düşündüğüm dizi. imdb puanı ile geride bıraktığı ama kendisi ile kıyaslanamayacak kadar iyi olan bir sürü dizi var.
gelecek için türkiye'ye önemli mesajlar veren dizi.

türkiye'ye 1500 km uzaklıkta olan çernobil nükleer santralinin bir benzerinin günümüzde ığdır'a sadece 15 km uzaklıkta bulunduğu unutulmamalı.

(bkz: metsamor nükleer enerji santrali)

üstelik santral 2006'da ömrünü tamamlamışken ermenistan 2026'ya kadar kullanmaya devam edecek. bu zamana kadar yüzü aşkın kaza yaşanmış olan santral deprem bölgesinde. eğer sızıntı olursa ermenistan'dan çok türkiye etkilenecek. ve yanıbaşımızda patlamaya hazır bir bomba varken türkiye cumhuriyeti'nin konuyla ilgili hiçbir resmi girişimi bulunmuyor.

No zombies, no mutants, just reality.
izlerken geriliyorum, içim acıyor ve düşünüyorum bizim ülkemizde böyle bir durum meydana gelse farklı olur muydu diye. Hadi 30 yıl önceydi teknoloji çok ileri değildi, insanlar bilgisizdi diyebiliriz ama günümüzde Uçak inemeyen hava limanı yaptıktan sonra bu işlere girmeye çalışmak beni gerçekten endişelendiriyor.
son zamanlarda yapılmış en iyi dizi mi bilmem ama en "faydalısı" olduğu açık.

nükleer santrallerin ne tür felaketlere yol açabileceğini eğip bükmeden tüm gerçekliğiyle anlatıyor.
Dün akşam ilk bölümünü izledim. Gayet güzel ve başarılı bir dizi. Dönemin havasını da oldukça güzel yansıtmış. Tek iğreti duran nokta apartmanlar dı sanki bir toki sitesinde çekilmiş gibi görünüyordu ve pvc pencereler de baya sırtıyordu. Boktan sovyet apartmanlarını göremedik maalesef.
Birçok sözlükte karşılaştığım başlık.

Sıktı arkadaşlar, sıktı. Ulan ne şeymiş de herkes deli dehşet yazmış altına.

Bu şeyi izleyip vakit kaybetmek yerine araştırsanıza. Eminim ki araştımalarınız daha da olumlu sonuçlar verecektir.
Hakkında bayağı iyi yorum olan dizi. Fragmanları da gayet merak uyandırdı bu gece başlayacağım.
kıyafetleri G.o.r.a 'dan araklamışlar lan...