1. 1.
  lağım faresi.
  1 -1 ... penta-don
 2. 2.
  güney illerimizde farenin azmanına , kedi kadar olanına verilen isim.güneyliler dışında nadiren bilindiğinden duyulduğunda suratlarda manasız bir ifade hakim olur.
  2 ... adam
 3. 3.
  michael jordan dan türediği dillerde dolaşan iri farenin akdeniz sahillerindeki lakabıdır. * *
  1 ... coolgoose
 4. 4.
  çok büyük fare demek mersincede.

  bizim köyde kuduz aşıları köpekler değil bu hayvanlar yüzünden yapılırdı. normalde çok hızlı bir biçimde kaçarlar fakat yuvaları yakındaysa veya akşam karanlığında kaçacak yer bulamadılarsa ayaktan-elden ısırırlar, et koparırlar. kuzenimi sıçrayıp göbeğinden ısırdığını bilirim.

  eve girerler uykuda kulağınızı üfleyerek yerler hissetmezsiniz şeklinde şehir efsaneleri de vardır.
  3 ... maxim tsigalko
 5. 5.
  ilk gördüğümde hiçbir canlıya benzetemediğim hayvan. farelerin belki bir sevimliliği vardır ama cardonlara 1 saniyeden uzun süre bakmanız imkansız.
  sanırım mersin'den başka yerde cardon kelimesi kullanılmıyor. cardonun ne olduğuu bilmeme rağmen sol framede görünce "bu ne ki?" diye sordum kendi kendime.
  2 ... salsamsalsamnereyekadar
 6. 6.
  kıyı balıkçılarının baş düşmanı. özellikle kayalıklarda çok bulunurlar. kalabalıklarsa kaçın, kedi, köpek, hatta gözünü karartmışsa adam bile yiyebilir. ebat olarak kediden, hatta bazı köpek cinslerinden bile büyük olanları vardır.

  Babam balık tutmayı çok sever, bir sefer illallah etmiş bu balık hırsızı hayvanlardan, bir balık parçasını yem olarak bir kancaya takmış, misinanın ucuna da teneke kola kutusu bağlamış. yalnız kancayı öyle bir geçirmiş ki, cardon balığı kaptığı anda kanca ağzına geçmiş. Sonuç: bütün gece boyunca kayalıkların arasından gelen tıngırdama sesleri. hayvan bütün gece naapacağını bilemeden depar atıp durmuş.

  Şimdi bunu duyunca bazılarınız yazık lan hayvana eziyet etmiş adam diyebilir, demeyin, eğer bir gün karanlıkta gözleri parıl parıl parıldayan bir cardonla karşılaşırsanız demek istediğimi anlarsınız.
  2 ... kornisten kovulan perde ruleti
 7. 7.
  Kedilerin bile korktuğu faredir.

  Hoş ona fare denilirse amk.
  1 ... fikri firar