bugün

can sıkıntısına iyi gelen güzel organımız.
akıl yoluyla değil, daha çok içine doğma suretiyle, bir sağgörü sezinleme ve ayırt etme'nin başlıca sembolü olmuştur.
kimi zaman sumuk uretme kapasitesine hayran oldugum, cok lazim olan organ.

iki deliklidir, deliklerden teki ya da 2si kapaliysa hayat zindan olabilir. hizlica kosamazsiniz, sigara icmeniz zorlasir, agziniz dudaklariniz kurur, yediginizden bir tat almazsiniz vs vs.

onemlidir, dikkat edin.
N. V. Gogol' ün kısa, sürrealist hikayesi. Ç. Umut Tanyolu tarafından, eğlenceli bir oyun haline getirilmiş, Bilkent Üniversitesi Reji bölümünde 4. Sınıf oyunu olarak sergilenmiştir. Daha sonra Işıl Kasapoğlu, bu oyunun başka versiyonunu çocuk oyunu olarak istanbul devlet tiyatrosunda yapmak istemiştir, fakat proje belirsiz bir şekilde iptal edilmiştir.
Gogol' un cinsel organ hakkında bir erk sorunsalını işlemek istediği fakat daha sonra çekeceği tepkileri düşünüp bunu burun olarak değiştirdiği rivayet edilir.
Ayrıca Gogol, hikayenin son bölümünü de değiştirip, tüm olanları hikayenin baş karakterinin (Kovalev) in rüyası olarak yorumlmıştır. orjinalinde böyle bir durum söz konusu değildir.
ünlülerin %90'ında estetikli olan şey.
ikinci abdülhamit döneminde, basında kullanılması yasaklanan kelimelerden yalnızca biridir. muhalif çizgideki gazetecilerin, abdülhamit'in uzun burnuyla mizah yaptıkları iddia edilerek, kelimenin kullanımı yasaklanmıştır.
gogol' ün muhteşem hikayesidir.
burnu düşse eğilip almayacak kadar kendini beğenmiş birinin, burnunu keybetmesinin hikayesidir.***
ayrıca yüzümüzde gereksiz bir ayrıntı gibi gözükse de ufak bi anormallikte insanın tipinin kaymasına neden olan organdır.*
feci şekilde anı içerir
lise yıllarımda yani yaklaşık bundan 7-8 yıl önce bizim okulda bi kız vardı, adını hatırlamıyorum ama inanılmaz bi burnu vardı kızın, aslında kız esmer güzeli, fiziği falanda düzgün biriydi ama o burun gerçekten devasa bişeydi. kızın adı çıkmış dokuza inmez sekize, okulun gündeminde sürekli bu kız var. okadar manitayı o burunla nasıl başardığını ozamanlar anlayamıyordum ben ama artık anlıyorum genişlik meselesi bunlar neyse bu kız okuldan kerim diye bi çocukla beraberdi bi dönem. çocuğun adını çok net hatırlıyorum çünkü çocuk çok yakışıklıydı.* benim sınıfımla bu kızın sınıfı aynı koridorda, bigün bi bağırış patırtı oldu. ne oluyor diye çıktık sınıftan kızla kerim kavga ediyor, ayrılmışlar ama ne ayrılık, yer gök inliyor. kız buna küfür ediyor, kerim desen o yakışıklılıkla altta kalsa gidip ben yardım edicem ki o bu sırada benim küfür hazinemi geliştirmekte ve tam o sıra burunun bir insan ömründe ne kadar önemli bir yere sahip olabileceğini, insanın hayatını nasıl değiştirebileceğini anlatan bir cümle kurdu kerim:
- zaten ben senle değil burnunla çıkmıştım.
bu sözü o koridordaki yaklaşık iki yüz kişi duydu, önce derin bi sessizlik ardından kahkaha sesleri ve kız darmadağın, sabahtanberi anasına dümdüz dalınan o kız dağıldı, başladı ağlamaya.
son
bu edit burnu tarif etmemi isteyenlere ithafen yazılmıştır: üstten basık yanlardan şişkin bir burundu, böyle yayık bişi.
(bkz: geoit)
başbarmağımızla aynı büyüklüktedir.
sözleri baba salim'e ait olan eğlenceli bir fuat saka şarkısı.

Sana malik olan ne bahtiyardır
Hey zeka membaı hey koca burun
Bazı burun var ki sanki hıyardır
Bence en alası atmaca burun

Burun deyip geçme sakın arkadaş
Burun var çıkartır yoroza da taş
Sofrada çanağa sallarken kaşık
Mutlaka girmeli sütlaca burun

O varken kim bakar kaş ile saça
Mübarek tepesi benziyor taca
Kanatlarından yap bir kazan paça
Kahvaltı olmalı kırk aça burun

Bir burun sahibi ölmüş de mutlak
Atmışlar üstüne bir hafta toprak
Örtülmemiş yine sen hikmete bak
Kalmış dışarıda tabanca burun

Burun var oyulsa koca saz olur
Burun var vapura davlumbaz olur
Öyle çok mübarek burun az olur
Çok gördüm sığmıyor bakraca burun

Yalniz mübarek ol olmadı bize
Ne burunlar vardır karadeniz'de
Ararım uşaklar var mıdır sizde
Tepesi morarmış alaca burun

Mesut reis'in de burnu yamandı
Burunlar içinde o pehlivandı
Vurdu tepesinden bir karış aldı
Yine bozulmadı o paça burun

Ey baba buruni atma yabana
Burun var ki benzer doğru kabana
Ben bi şey diyemem ona tapana
Ne kadar kıvraktır karaca burun

http://www.youtube.com/watch?v=vGt_HutzgdA
septumu deviye olabilen bir organdır. * *
böyle olunca; karizmatik duruyor şimdi kandırmayalım kendimizi!!! *

http://www.google.com.tr/...d=0CFMQ9QEwBQ&dur=405
(#18087764) nolu entrye sebep olan yürek dağlayan organdır. allah seni kahretmesin organıdır.

bazen uzun olan organdır. ( nedense uzunu makbul değildir çoğu şeyin aksine )
çok da sevimli bir organ olabilendir..
Bazı insanlarda ortasında dışa doğru kemik olan uzuv. Çok çirkin duruyor lan.
bir kıza bakarken dikkatimi çeken ilk uzuv. biçimliyse kız güzeldir.
(bkz: yumurta topuk sivri burun)
ağzın üstünde bulunan iki delikli kabarık çıkıntı. Koklama organı ve soluk yoludur. Biçimi ve büyüklüğü ırklara ve bireylere göre değişir.
Burun ince bir kemikle ikiye bölünmüştür. Burun deliklerinin ardında, burun kanatlarının altında sağda ve solda birer burun boşluğu bulunur. Bunların tavanı kubbelidir. Bu kısımdaki üç kabartıdan en üst- tekinde koklama sinir uçlan bulunur. Burun boşlukları üsî çene ve alın ‘kemiği içindeki bazı boşluklara (sinüs) incecik yollarla bağlıdır. Bu boşlukların iltihaplanması sinüzit denen süreğen baş ağrılarına neden oiur. Burun deliklerindeki kıllar solunulan havayı süzmeye yarar. Burun iç zarından sızan sümük de aynı ödevi görür.

Kaynak: http://www.yeniansiklopedi.com/burun/#ixzz2ORTr0Frx
bitirdiğim kitaplar , yaptığım derin analizler , kütüphanelerde geçirdiğim yıllarca uykusuz geçen zamanın ardından vardığım nokta :

insanı güzel veya yakışıklı yapan yegane organ. burun küçükse sevimli , daha keskin hatlara sahipse seksi , büyükse çirkin oluyorsunuz.
dudağın üstünde bulunan organ.
Hasta oldugum icin kipkirmizi olan organim.
Insanin yüzüne bakildiginda ilk dikkat çeken küçük uzuvdur. Hava soğuk olduğunda kizarir.*
Bir insanda en çok dikkat ettiğim yerdir, burdan kişilik analizi yaparım hep de doğru çıkar.
gaylerde bakılan ilk yerdir.
estetiğe en çok maruz kalan organdır.
insanı seksi ve güzel gösterecek önemli parçalardan biridir.