bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  1952 yılında doğan Fuat Saka, istanbulda resim, Fransa ve Almanyada da müzik eğitimi aldı. ilk albümünü 1982 yılında Yıkılır Zulmün Son Kaleleri adıyla çıkardı. Bir yıl sonra da Ayrılık Türküsü albümünü piyasaya sürdü. 1980li yıllarda uzun bir süreliğine yurt dışına çıkan sanatçı, Kerem Gibi (Nazım Hikmet Şiirleri) albümünü 1984 yılında çıkardı.

  Sanatçı, dördüncü albümü Sevdalı Türküleri 1987 yılında çıkardıktan bir yıl sonra Nebengleis (Kenardaki Ray) albümüyle çıktı sevenlerinin karşısına. Daha sonra bu albümü 1989da çıkardığı Askaros, 1991 yılında piyasaya sürdüğü Semahlar ve Deyişler ve 1993de çıkardığı Şiirce albümü izledi. Müziğine Lazca-caz yakıştırması yapılan Fuat Saka, 1994 yılında çocuklar için düzenlediği Torik Balıklar Ülkesinde albümü müzik marketlerde yerini aldıktan iki yıl sonra, 1996da Demir Gökgölle Arhavılı Ismail albümünü çıkardı.

  Yerli ve yabancı müzisyenler için düzenlemeler yapan Saka, Lazutlar serisinin ilki olan Lazutları 1997 yılında sundu hayranlarına. Üretken ve kaliteli müzik yapan birkaç sanatçıdan biri olan Fuat Saka, bir yıl sonra da Sen albümüyle çıktı hayranlarının karşısına. Serinin ikinci albümü olan Lazutlar IIyi 2000 yılında, Perçem Perçem kasetini de bir yıl aradan sonra 2001 yılında çıkardı.

  Son yıllarda Türk müzikseverler tarafından çok sevilmeye başlanan sanatçı, serinin üçüncü albümü olan Lazutlar IIIü 2002 yılında bitirdi ve piyasaya sürdü. Yaptığı müziklerle bir kültür elçisi gibi çalışan Saka, uluslararası bir çok solo konser verdi ve Almanya, Fransa, Danimarka ve Türkiyeden birçok müzisyenle çalıştı. Müzik hayatını istanbul Hamburg Paris üçgeninde sürdüren sanatçının grubu Alman, Amerikalı, Gürcü ve Azerbaycanlı müzisyenlerden oluşuyor.

  kaynak: http://www.kimkimdir.gen.tr
  4 -1 ... palta
 2. 2.
  kendi topraklarının kokusunu duyarak yolunda yürüyen sanatçı.
  2 ... ucuncayir666
 3. 3.
  karadeniz müziğine son dönemde eğilmiş, devrimci solcu müzik sanatçısıdır karlı kayın ormanı, yemen türküsü'ne bilinenden farklı biçide yorumlamıştır. son dönemde ise karadeniz yöresel şarkılarını söylemektedir, rumca, lazca, türkçe şarkıları vardır. annesi rumdur.
  1 -2 ... otobus duragı
 4. 4.
  türkiye'nin sayılı müzisyenlerindendir. bir karadenizli olarak söyleyebilirim ki; en iyi karadeniz şarkılarını bu adam yapar.
  rap atma adlı şarkıları ile kemençe ile horon tepmeyi öğrenirsiniz. ritm muhteşemdir.
  esoni sizi alır götürür.
  kemançe ile dünyanın en güzel lazca şarkısını dinlersiniz.

  -yayladan gelir atlar, yol kenarında otlar,yatma yüzünün üstüne kız memelerin patlar
  -giydim çarıklarımı, gel bağla bağlarını, terkettim gidiyrum sürmene dağlarını

  çok büyük sanatçıdır çok.
  2 ... maksat muhabbet
 5. 5.
  karlı kayın ormanında isimli şahesere yaptığı yorumu* mutlaka bulunup dinlenilmesi gereken değerli müzisyen.
  ... kemalettin şentürk
 6. 6.
  http://www.libramusic.gr/saka_en.html
  ... eylmz
 7. 7.
  karadeniz müziğini bir karadenizliye* sevdiren kişi.mükemmel bir orkestrası vardı konserine gittiğimde yabancı üyelerden oluşan. ilk kez dinleyecekler için lazutlar, seçmeler 1 ve 2 albümleri şiddetle tavsiye edilir. fuat saka maalesef ülkemizdeki bir çok aydın fikir ve sanat adamı gibi almanya'da bir dönem sürgün yaşamak zorunda kalmıştır.kanımca bu dönemde daha çok beslenmiştir.anadolu ateşi'nin karadeniz müziklerini de yapmıştır.dinlemeyenler çok şey kaybeder.
  1 ... ciddik kusu
 8. 8.
  bir ara anadolu da * resim öğretmenliği yapmış besteci, yorumcu. karadeniz in yetiştirdiği en iyi müzik adamlarından biridir.
  ... serander
 9. 9.
  80 darbesi sırası almaya da sığınmak zorunda kalmış olan ama orada da müzikle ilgilenen belki de bugün yaptığı güzel müziğin bazı temellerini orada kapmış olan müzik adamı
  ... sagi
 10. 10.
  (bkz: fuat saka diskografisi)
  ... bilgistan