bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    aldous huxley'nin romani. maiden'in albümünün ismi de romandan gelmektedir.
    5 ... aftermath
  2. 2.
    bruce dickinson'ın gönül koyması üzerine adrian smith'in de gruba dahil olarak, iron maiden'ın üç gitarist ile kayıt ettiği albümdür, arşivliktir.
    5 ... koko
  3. 3.
    the fallen angel müthiştir *
    3 ... armi
  4. 4.
    aldous huxley in dünyaca ünlü eseri. eser politikbilim, felsefe, sosyoloji alanları için önerilebilecek muhteşem bir romandır. kara-ütopya dır.
    romandaki olay ford dan sonra (f.s.- henri ford un "T" modeli otomobili ürettiği yıl milat kabul edilmiştir) 600 lü yıllarda geçer. dünya tek devlet olarak birleşmiş, 10 yönetim bölgesine ayrılmış, her yönetim bölgesinin bir yöneticisi var. dünya nın yeni tanrısı ford. yeni bir din üstyapıya yerleşmiş. cinsellik tabu olmaktan çıkmış (aslında çıkarılmış, çünkü cinselliğin insanları uyuşturduğu ve kendilerini sisteme bırakma konusunda, bilinçsizde olsa istekli olmasını sağladığı ve yönetimlerini kolaylaştırdığı düşünülüyor - george orwell ın 1984 üyle bu cinsellik konusu önemli bir farkı oluşturuyor, zira 1984 te cinsellik baskı altına alınıyor; yönetimin cinselliğe yaklaşımı konusunda huxley, bence daha mantıklı bir analiz yapmış) ve çocuklar bile seksi oyun olarak oynamakta, fakat üreme cinsel yolla sağlanmamaktadır. bu yasak ve ayıp hale getirilmiştir. insanlar alfa+, alfa-, beta+, beta-, sigma+, sigma-, delta+, delta-, epsilon+, epsilon- modellerinde, üretim laboratuvarlarında seri üretimle çoğalmaktadır. alfa modelleri en zekiler ve bilimadamları olmak üzere zeka seviyesi epsilon modellerine kadar düşüş göstermektedir. epsilonlar sadece fiziki emek için kullanılan ve düşünüp karar verme yetisi olmayan, ideot insan tipleridir. insanlar doğdukları andan itibaren sürekli telkin ile sisteme hizmet için yetiştirilmekte ve telkinler hayat boyu sürmektedir.
    işte böyle bir dünyaya, bu dünyanın dışlayarak kontrol altında tuttuğu eski dünyadan, sizin bizim gibi biri gelirse ne olur, işte onu kitabı okuyarak siz görün.
    huxley önsözünde, dünyanın bu hale doğru gittiği kanısının kendisinde, ingiltere den abd ye doğru yola çıktığı bir geminin kütüphanesinde "fordizm"i anlatan bir kitabı okuduğunda yer ettiğini yazmaktadır. (fordizm henri ford un otomobil sanayiinde, dünya da ilk defa seri üretimi başlatmasıyla oluşan sanayi hareketi. bu sistemin insanları sadece birer makine kolu haline getirdiği düşünülmektedir.)
    ayrıca önsözünde şöyle der (aynen değil, hatırladığım kadarıyla): "kitabı yazararken insanlığın bu duruma bir kaç yüz yıl sonra gelebileceğini düşünüyordum fakat son gelişmeler (muhtemelen ikinci dünya savaşı nı kastediyor) bu duruma bir yüz yıldan önce de gelebileceğimizi düşündürüyor bana."
    ayrıca kitabıyla ilgili makalelerini de "cesur yeni dünya ya dönüş" isimli bir kitapta toplamıştır.
    bu kitap bana "ah be michel foucault" dedirtmektedir.
    15 ... suzergecer
  5. 5.
    ithaki yayınları'ndan çıkmıştır kitap.

(bkz: distopya)
    2 -1 ... zibende
  6. 6.
    (bkz: brave new world)
    1 ... cikarinbeniburdan
  7. 7.
    yüz yılın yüz romani listesine girmistir. hak etmistir advenced duzeye indirilmis ingilizce kitabi da mevcuttur.anadolu liselerinde okuturlar.
    ... beter bocek
  8. 8.
    (bkz: brave new world revisited)
    1 ... halit ayarcı
  9. 9.
    grup ile aynı adı taşıyan albümlerinden, güzel bir kings of convenience parçası.
    ayrıca amatör bir şekilde kaydedilen ve şu anda, hiçbir yerde bulunamayan ilk albümlerine adını veren şarkı imiş.

sözleri:

Out in the dark, walking in the rain
    on a lonely street, you were looking for the fire
    escaping the noise, can you ever escape
    you can hear your thoughts, they're calling you a liar

out in the dark, walking in the rain
    on a lonely street, you were looking for the fire
    escaping the noise, can you ever escape
    you can hear your thoughts, they're calling you a coward

a brave new world, it's all around
    you're walking too fast to be able to see it
    your wings are too small to get off the ground
    truth is too close for you to believe it

too high, too low, too small to see
    too fast, too closed, too scared to meet
    the world outside your own mind
    out in the dark
    1 ... halit ayarcı
  10. 10.
    1946 senesinde, kitabın yeni baskısı için yazdığı önsözde, aldous huxley geleceği çok iyi tahmi etmiştir.. "paranı öder, şansını denersin.."
    2 -1 ... sciende