1. 1.
  hbo kanalının yeni bombası. yapımcılığını terence winter'in başrolünü steve busceminin üstlendiği dizi 1920 ve 1930'ların amerika'sın da geçiyor. pilot bölümün yönetmenliğini martin scorsese yapmış. dizi, 1920 den 1933 e kadar süren içki yasağı döneminde amerika’nın kumar merkezlerinden biri olan atlantic city’de yaşanan kanun dışı olayları konu alıyor.
  1 ... orkutfb
 2. 2.
  hbo'nun yayınladığı yılın bomba dizisi.
  1 ... no soporto el rap
 3. 3.
  yazı hafiften spoiler içerebilir. birkaç cümle o da en fazla olsa. o yüzden dikkat.*

  normalde dizi 6. bölüme geldi ama ben pilot bölüm hakkında birkaç bişey yazsam, bu dallama da neyin nesi demezler herhalde değil mi ?

  martin scorsese martin scorse martin scorsese... pilot bölümün yönetmeni ayrıca dizinin yapımcısı, seni televizyon dizilerinde görmek de varmış demek. hoş geldin.

  ilk bölümü itibariyle mekanlar kostümler müzikler harikulade. plaktan müzik dinlemek bir insanın ruhunu ne kadar huzura erdirir bu dizide rastlayabiliyoruz.

  nam-ı diğer mr.pink steve buscemi müthiş oyuncu. onu izlemek onun mimiklerine hayran olmamak elde değil. tek itici yanı sesinin biraz ince olması sanırsam. burada da arkası epey çok, halkın sevgisini kazanmış olan karakter rolüne bürünmüş. yakışır.

  micheal pitt'i micheal haneke'nin yönetmenliğinde funny games'de izlemiş ve beğenmiştim. her ne kadar film, insanı gerim gerim germiş olsa da. burada da kendisini gangsterlik yolunda ilerleyen hanım yüzlü (kusura bakmayın) biri olarak görüyoruz. biraz garip geldi ama zamanla alışırız herhalde.

  karakterler oldukça fazla ilk bölüm itibariyle, bazen karakterler karışabiliyor bu da normal olsa gerek. çok cesur sahnelerde yer almakta, gerek cinayetler gerekse sevişme sahnelerinde.
  --kısa bir spoiler--
  margaret schroeder'ın kocasından dayak yediği sahnede ağlayan küçük kız (Emily Schroeder) sen nasıl ağladın da öyle, benim yanağımdan yaşlar süzüldü ? tüylerim diken diken oldu.
  --kısa bir spoiler--
  edit: ilk satır eklendi. kasabaya gelen yabanci' uyardı da.
  2 ... cekirdek degil cigdem
 4. 4.
  --şıpoylır bölüm 1--
  ilk bölümüyle "yaşlanmışsın be steve buscemi" dedirtmiş, çalan ilk plak şarkısı "some of these days" ile bulantı'yı hatırlatmış, yine diğer şarkılarla damardan nostalji vermiş, dönemin amerika'sını -yaşamamış olsam da- etkileyici bir şekilde tasvir etmiş; al capone'u duyunca heyecanlandırmış, jimmy darmody'yi canlandıran aktör sağolsun hemen bir bağ oluşturmuş, rothstein'ın yanında takılan elemanın ölümünü şimdiden sabırsızlıkla bekletmiş ve bunların çoğunu muhtemelen scorsese'in yetkin eline borçlu olan dizi. bu istikrar ile giderse klasmanında birinci olması işten bile değil.
  --spoiler--
  2 ... gelecegin bi yuzyil sonrasi
 5. 5.
  (bkz: enoch thompson)
  (bkz: jimmy darmody)
  (bkz: al capone)
  (bkz: eli thompson)
  1 ... guardian of midgard
 6. 6.
  (bkz: #9943252)
  ... no soporto el rap
 7. 7.
  (bkz: paz de la huerta)
  ... no soporto el rap
 8. 8.
  dizinin ilk bölümünde amerika'nın al capone ile birlikte en büyük alkol ve uyuşturucu kaçakçısı lucky luciano da yer aldığı için ismini muhakkak anmak gerek. burda suçu ve suçluyu övmek değil, sezarın hakkını sezar'a vermekten bahsediyoruz sadece.
  1 ... no soporto el rap
 9. 9.
  yine dizide var olan önemli bir başka isim için;

  (bkz: johnny torrio)
  ... no soporto el rap
 10. 10.
  s01e01
  --spoiler--
  dizinin ilk bölümünde al capone'u big jim colosimo'nun kas gücü olarak görüyoruz. çok ilginç daha capone'un capone olmadığı dönemine tanıklık etmek doğrusu.
  --spoiler--
  s01e01
  ... no soporto el rap