1. 1.
  (bkz: bizans imparatorluğu)
  1 ... child
 2. 2.
  Zamanında spora çok önem verdikleri belli olan imparatorluk. 4 yılda bir yaparlarmış bu aktiviteleri.

  (bkz: bizans oyunları)
  3 ... alibet
 3. 3.
  Oyunlarıyla entrikalırıyla meşur imparatorluk.
  ... canberk
 4. 4.
  (bkz: istanbul)
  ... vernon sullivan
 5. 5.
  (bkz: byzantion)
  ... mualla
 6. 6.
  bizans adı istanbul'un eski adı olan bizantion'dan gelmektedir. bazı kaynaklarda byzantium olarak da geçer.
  ... hezer
 7. 7.
  dogu roma imparatorlugunun diğer adıdır.
  ... batiray
 8. 8.
  29 mayıs 1453 tarihinde Osmanlı tarafından hükmüne son verilmiş imparatorluk..doğu romanın devamı olmakla birlikte bu tarih itibari ile tarihe karışmıştır..
  ... xolott
 9. 9.
  doğu roma imparatorluğu, ya da 16. yüzyılda alman hieronymus wolffun adlandırmasıyla bizans imparatorluğu, roma imparatorluğunun 395te doğu ve batı olarak ikiye ayrılmasıyla ortaya çıktı. başkenti roma olan batı roma imparatorluğu 5. yüzyılda germen kabilelerince yıkıldı. merkezi konstantinopolis {bugünkü istanbul} olan ve doğu roma imparatorluğu da denen bizans imparatorluğu ise, bin yılı aşkın süre varlığını sürdürdü. bizansın ortaya çıkışı, roma imparatoru i. constantinusun başkenti, romadan bugünkü istanbula taşımasıyla da yakından ilişkilidir.

  roma imparatoru i. constantinus {büyük konstantin}, 330da imparatorluğun başkentini eski yunan kenti byzantiona (bizans) taşıdı ve yeni başkente, constantinusun kenti anlamına gelen konstantinopolis {constantinopolis} adını verdi. constantinus, romadan senatörler ve yüksek memurlar getirterek konstantinopoliste yeni bir yönetim oluşturdu ve kenti yeniden imar etti. roma çoktanrılı olmasına karşın, konstantinopolisi bir hıristiyan kenti yaptı ve kendisi de bu dini benimsedi.

  bizansın yöneticileri kendilerini roma imparatorluğunun gerçek mirasçıları olarak kabul ettiler ancak öte yandan roma ile ilişkilerini de sürdürdüler. roma imparatorluğunun batı kesimi küçük devletlere ayrılıp parçalanırken, bizans imparatorluğu bütünlüğünü korumayı başardı. batıdan bağımsız olarak doğu akdenizde egemen olan bizans imparatorluğu, yunan ve roma uygarlıklarının son merkezi oldu.
  *
  ... wings for marie part 2
 10. 10.
  Bizans imparatorluğu yada Doğu Roma imparatorluğu olarak bilinen devlet, Roma imparatorluğu'nun doğu kısmında M.S. 395'te kurulan ve istanbul'un 1453'te Fatih Sultan Mehmed tarafından fethiyle ortadan kalkan imparatorluktur.
  ... ays95