bugün

Son zamanlarda ünlenmiş sanal bi para birimi.
ilk sanal para biriminin bitcoin olması sizi yanıltmasın, bunun gibi bir çok para birimi ortaya çıktı, ve hatta bitcoin düşüşe geçerken onlar değer bile kazandı.
Hatta gelecekte bu paraların daha çok yaygınlaşıp yasallaşarak günlük kullanıma geçileceği düşüncesine sahip kişiler bile var.
(bkz: bitcoin/#37938226) bakın 2 ay önce demiş arkadaş, alın. 12 like almış. demek ki varmış bir bildiği.
"alın yatırımcısını üzmeyecek" demiş.. rakamda vermiş. haa o günden bugüne alt coinler dahil değer kaybı ortalama yüzde 40. önemli mi hayır o biliyor.
bu durumda almaya madem...

bu sikik şeyle ilgili haberleri hatırlayın, hele neymiş zamanında 10 koin almış sonra bir bakmış, zengin olmuş.
koin bankaları bitecekmiş, zenginler bu koinden çoook korkuyormuş, devlet müdahale edemiyormuş o yüzden koinden korkuyormuş.
ulan sadece şu sloganlara bakarak bile sahibelerin (sermayedarların) yaptığı piyasa analizi ile vur kaçtan yüz milyarlarca dolar vurmanın icadını yaptıkları çok açık.
ilk yükseliş trendine girdiği (2 sene) andan sonuna kadar benim fikrim aynı. keriz sikiyorlar.
uzak durun.
bırak grafik okumayı, bitcoin tam olarak ne bilmeyen bir arkadaşım dün bana mesaj atmış " bitcoin öldü." diyerek. beni bir gülme tuttu. ülkede böyle , bilmediği konu hakkında, konu gündeme gelince atıp tutan tonla adam var. google denen şey var artık, adam açıp okumuyor kripto para nedir, mining nedir. ama haberlerde görünce atıp tutuyor.
bir dijital para 10.000 dolar seviyesine düşünce, adam öldü diyor. o zaman sen düğünlerde sana takılan şu an değeri 100 doların altında olan çeyrek altınları göm kardeş. ölmüş zira onlar.

kenarda param yok açıkcası, ancak nasıl ki ipad nedir, format atmak nedir bunları bilmek zorundaysam; bitcoin ve dijital para kavramını da bilmek zorundayım. yarın öbür gün belki yurtdışında western union yerine onu kullanmak zorunda kalacağım. öğren, kenarda dursun bilgin, işe yarar.

çok çok anlamadığım halde, şunu görebilmiştim dijital parayla ilgili. mesela altcoinler kasım-aralık ekseninde nerdeyse çoğu 1 e 3, 1 e 10 verdi. bunun böyle devam etmeyeceği belliydi. zira 1500 altcoin var, bir o kadarı da yolda, uzakdoğu'da buluşup kahve içen her yazılımcı nerdeyse bu işe el atmış durumda. gidip icolara bakın, nerdeyse 10bin altcoin var şu an piyasaya çıkmaya hazırlanan.

işte, şu an mevcut coinlere yatırım yapmaktan daha karlı bir şey bu icolara para gömmek.
Herzamanki gibi büyük balık küçük balığı yuttu tırsıp satanların 2 gündür battı diyenlere inat yeniden bütün altcoinlere beraber yükseliş trendine başladı.
O kadar düşüşün ardından bu kadar yükseliş beklenir zaten. Bu onun güçlendiğinin değil değer kaybettiğinin göstergesidir. Tabiki bu arada para kazanmak isteyenler olacaktır ama bunun sonucundaki yükseliş güvenilir değildir.
adam referansları yerleştirmiş. hayırlı işler.
fiyatı şu an 10.800 dolar seviyesinde. sadece bugün %10 değer kaybetti.
Bu, bankacılık sisteminin dolayısıyla kapitalizmin sonunu getirecek bir sistemdir. Yok Saadet zinciri, yok balon paniğinin gerçek sebebi budur. Aracı yok, faiz yok, kredi yok, kara para yok, her şey şeffaf ve dürüstçe. Eninde sonunda bütün dünyayı kapsayacak, kaçış yok.
yavaş yavaş eriyen kripto para babasıdır.
anladağım kadarıyla bir saadet zinciri falan değil bu, bildiğin hakiki öz ve öz yeni ödeme teknolojisi. metaya ödenecek karşılığı(şu an buna para diyoruz) devletler tekelinde bulundurmakta ve karşılıksız bu banknotları basabilmekte. ama bitcoin'de(bu çeşit teknolojiye en bilinir dijital para bitcoin olduğundan bu isimle hitap edeceğim.) ne kadar ekmek o kadar köfte. banklara(aracılara ve devletelere) bulaşmadan hop ödeme karşı tarafa gidiyor. kim ne ödemiş, ne kadar bitcoin üretmiş, hepsi de dünyadaki binlerce bilgisayar serverlarında kayıt altında. her şey şeffaf. özellikle meta üretmeden kağıt basan devletlerin bu durum tabi işine gelmez. özellikle abd merkez bankası'nın.

dünyada dolar miktarı üretilen metadan kat be kat fazladır. ne demek bu? yani abd hükümeti üretmeden tüketmek istemektedir. bu durum çoğu devlet içinde geçerli.

şimdi bitcoin konusunda neden zırlıyor merkez bankaları? sebebi çok açık. ellerindeki bu imkanın kaybolmasından korkuyorlar. devletin vergi dışındaki tek geliri para basmaktır.

bitcoin dolar'ın dünya hegemonyasına son verebilir. uzakdoğu'nun eşşek gibi çalışıp ürettiği elektronik meteryalleri alıp karşılığında yeşil dolarları vermek onları ikna ediyordu. artık etmiyor ama ses çıkaramıyor kimse. abd, ordusuyla şu an dünyayı korkutmakta ve dolar ın egemenliğini sürdürmekte. eskiden dolar ın egemenliğini abd'nin inanılmaz bilimsel icatları neden oluyordu. düşünsenize telefonu, bilgisayarı, elektrik motorunu, ampulü, elektriği, haberleşme sistemlerini üreten ülke artık bilimsel anlamda patinaj yapmaktadır. açın bakın yayınlanan son yılların makalelerine. çoğu çinliler. deli gibi yayın ve papent üretiyorlar. gün gelecek ürettiklerinin karşılığında verilen dolar'ları kabul etmeyecekler ve yuan isteyecekler. işte dünya buraya doğru gidiyor.

çin yıllardır sattıklarının karşılığında abd devlet tahvili almış. kağıt parçası yani. artık bunu istemiyorlar ama abd ordusu yüzünden dünya ticaretinin zarar görmemesi için sesini de çıkaramıyor. bir gün çıkaracak ama.

yükselir mi alçalır mı? alsak mı satsak mı bilmem. bu işlerden de hiç anlamam ama teknik olarak dolar'ın tahtını sallayan icat. tek tek ükelerden yasaklar geldiğine göre merkez bankaları bu icattan acayip korkuyorlar.
bitcoin belki geçici olabilir ancak blockchain internete bağlı son bilgisayar da fişden çekilene kadar bizimle kalacak.
Tanım: Keriz siken sanal para birimi.

Bir ayda %100 değer kaybetmiştir. Bir bitcoin'e, bir de çiftlikbank'a güvenip para yatıran ve sonucunda batanlara zerre kadar üzülmüyorum. Beter olun. ahahahah
şampun markası gibi adı var. uzak durun derim.

(the homo economicust)
-yılmaz durmuş-
dalgalanmalar yapılıyor. ama balon olmasıyla alakalı değil.

büyük yatırımcılar ellerinden bitcoini çıkardığı zaman bitcoin düşüyor. tekrar yatırdığı zaman ise artıyor.

burada sadece büyük balıkları takip edenler kazanabilir. kulaktan dolma bilgilerle bitcoin alanların parası o büyük balıklara geçiyor. devir daim ile.
Kucuk yatirimcilar icin en iyi alternatif iota sanirim. Devamli yukseliste.
sıfırdan başlayıp 10.000 dolar seviyesinde dengelenmişti, bir ara uçtu 50.000 dolara doğru, şimdi tekrar dengelendi. 1 bitcoin 10.400 dolar, bu ucuz mu? yüzde yüz değer kaybeden bir malın değeri 0 olur.
2012 Yılı Ortalama 8 dolar btc nin 2017 de ortalama 4000 dolara yükselmiş yani doların 1.80 olduğu dönemde 100 tl ile alınan bitcoinin şuan 220bin tl kazandırması yaklaşık %1200 kar iyiymiş.
sene 2013. çok illegal bi ortamda denk geldiğimiz enteresan bi tip bana bundan bahsetti. ama kafamız nası güzel. abarta abarta anlattı gelecek bu falan dedi. ben çocuğa bakıyorum ama yüzü gözü yer değiştiriyor onları seyrediyorum. piercingi kaşından yanağına kayıyor falan. korkunç manzaralar.

işte böyle milyoner olamadım.
557 milyar dolarlık kripto para piyasasının başrolü. beraberinde blockchain teknolojisi de hayatımızda yer almaya başlamıştır. piyasanın %35'ini domine etmesi, yüksek volatilite, diğer alt coinlerin değerlerinin btc bazında ölçülmesi gibi sebeplerden dolayı yakın zamanda biteceğini düşünmüyorum, aksine değerinin artacağına inanıyorum.

bu arada mühim not: parayı para yapan şey üretildiği madde, şekil vs. değildir, insanların verdiği değerdir. örneğin herkes bugün armuta değer verse armutu para gibi kullanırsınız.
çok haneli asal sayı ticareti yaparak birbirini silkmeyi hedefleyen kerizler ve uyanıklar karışımı bir grubun oluşturduğu korsan piyasa.

birbirleriyle oynadıkları sürece kimse bir şey demez.

ama hiçbir merkez bankası yada devlet, kendi para otoritesini bitcoin tarzı başı götü belirsiz fırlamalara da devretmez.
Hahaha
Merkez bankası
Yetkilisi Agliyor
Bitcoin almak Hainlikle esdegerdir diye
Bana bak
aq
Badem biyiklisi
Parami Getirisi olmayan Ucube Evlerine yatiracak kadar ahmak degilim ben
Adamlar 1 senede %500 kâr etmemi sagladı
Çatla lan Bademci...
nedense bana hiç güven vermiyor. şimdide 'server'larını çalmışlar.

http://www.mynet.com/habe...tm_campaign=haberwallpost
coin dünyasına girmek için iyi bir fırsat için (bkz: airdrop)
kriptolu sanal bir para birimi. en küçük değeri 0.0000001 olup buna satoshi denmektedir.
patlamak üzere olan bir balon olduğuna inanıyorum. elbette bu yöntem ile çok iyi para kazananlar vardır ama günün birinde elinizde patlar.