bugün

yönetmenliğini ve senaristliğini yılmaz erdoğan'ın üstlendiği 2003 yapımı sinema filmidir. bir tür devam filmidir.

(bkz: vizontele)
ilki kadar komik olmayan film...
vizontele serisinin ikinci filmidir. ayrıca bu filmde köye renkli televizyon gelmiştir.
ilki kadar basarili olan film.
başrolde oynayan kişi kilolu olsaydı filmin adının vizontele dubaa olabilecek bir yılmaz erdogan filmi.
keske cekmeseydi yilmaz erdogan bu filmi de birinci film kult olarak kalsaydi. kurunun yaninda yas da yandi. genelleme yapmak ayiptir ama devam filmi olmamin ezikligini barindirir.
vizontele kadar olmasada türk sinemasında yerini iyi filmler kategorisinde alacak yılmaz erdoğan filmi. filmin insanları tatmin etmemesinin sebebi filmin kötülüğü değil vizontele nin çok iyi oluşudur.
-tubamı tatlı ismi gibi
-hele ordan bibuçuk tuba tatlısı getir..replikleriyle tuba ismine sahip bağyanlarda ayrı bir yer kazanan film.*
yılmaz erdoğanın hayatındaki, 1970-1980 arası siyasi olayların etkisini, diğer çalışmalarının bazı bölümlerinde de(bir demet tiyatro, sen hiç ateş böceği gördün mü, vizontele)olduğu gibi göstermiş bir filmdir. hatta bu konuda mağdur olmuş tarık akan(tarık akan ın konuyla alakası için; anne kafamda bit var) ı da filminde oynatarak konuya daha bir etkileyici yaklaşmıştır. filmin şahsımca en komik kısmı sonudur. çok detaylı olduğu için anlatmaya hacet yok ancak sonunda tek bir komik sahnesi olduğu için filmi izleyen herkes mutlaka hatırlayacaktır zaten.
belediye başkanı karakterinin öne çıktığı , 1980 askeri darbesinin hemen öncesini anlatan film.
--spoiler--
hepsi iyi çocuklardı. yapmak istedikleri şeylerin bazılarının yasadışı olduklarını biliyorlardı ama;
yapmak istedikleri şeyleri hiç birini yapmamışlardı..
--spoiler--
(bkz: komik bir şey mi var)
Filmden sonra sinemadan cikanlar "IHI" diye (Deli emin'in güldügü gibi) güle güle ciktiklari devam yapiti...
filmden sonra, seyircilerin "hıh hıhh" [yada benzeri burnunu çekme efekti] $eklinde ve üzerlerinde gülümse'nin bıraktığı ruh hali ile çıktıkları devam filmi. darbe olur, tuğba gider, film biter.
an itibariyle atv dedir.
ilk filme göre başarısız bulduğum filmdir.
--spoiler--
komutan: -sosyalizmi getireceklermiş, iyi birşey olsa devlet getirirdi.
güner bey: - bütün iyi şeyleri getiriyor mu devlet?
komutan: - çok masraflı değilse evet.
--spoiler--
^^yumuşak gesiz^^

-bugün kavga çıktı çarşıda!
* kimlerle ?
- sosyal faşitlerle
* kimlerlee ?
- cahitabigillerlee!

^^ napünüüz laa devrimciler ? ^^

- sosyalizmi getireceklermiş.ahah.iyi bir şey olsa devlet getirmez miydi ?
* devlet iyi olan her şeyi getiriyor mu ?
- ııı..ucuz olan her şeyi.

^^ her şeyin bittiği yerde başlayan şehre..bazen iyi şeyler de gelir..ama hiçbiri uzun kalmaz..^^

- devlet beni kütüphanesi olmayan bir köye kütüphane müdürü olarak gönderdi..daha önce de okulu olmayan bir köye öğretmen olarak yollamıştı..
* kütüphaneydi bu..yardım edecekti insanlar..ya yazıyı görmemişlerdi,ya da daha kötüsü ...

^^ güzel gözlere bakmak için hani güzel göz gerekir ya güzel görünsün gözler diye..^^

- elini versene.
* elimi mi ?
- ver hadi.
* ihihi (abkz)gülen surat var burda(/abkz)

^^kavak ağacının o güzel sesi..^^

- nasılsın kızım ?
* eksik..
- hangimiz tamam ki ?

^^ o eylül günlerinde çocukluğum bitti..büyümeye başladım..^^

- getirdim abi istediklerini.
* hay allah razı olsun. ıı.. varolsun yoldaşlar..

^^ oraya gidince iyi oku tamam mı ? sen bizim umudumuzsun. ^^

- yazarım sana.
* yazma.o zaman bekliyor insan.ve buraya çok az insan geliyor.çok fazlası gidiyor.kalan da çok uzun bekliyor.sanıyor ki bu yoldan biri gelecek..boş uzun bir yol..kimse gelmiyor.yazma..
- ben seni hiç unutmayacağım.

^^ yapmak istedikleri yasalara aykırı olduğu için yargılanmışlardı..oysaki hiçbiri yapmak istediklerini yapamamıştı..^^

- bir kedim bile yok..anlıyor musun ? hadi gülümse .
-merhaba hoş geldiniz.
-hoş bulduk.
-ben emin deli emin en azından insanlar öyle diyo.
-aaaa ölemi.
-evet deli emin aslında bende kabullendim.
-senin isim nedir.
-benim adımsa tuuba.
-tuuba mı.
-evet.
-hehehe.
-ne oldu neden güldün.
-tuuba aynı bir tatlı ismi gibi bana ordan bir porsiyon tatlı versene.
vizontele kadar komik olmasada en az onun kadar başarılı bir filmdir yani galiba öyledir. belki şehre bir film gelir, bir güzel orman olur yazılarla iklim değişir akdeniz olur gülümse.
yürek telini tırmalayan filmlerdendir.
-yasarım saanaaa
-yazmaaa,sonra hep yola bakıyosun,ama kimse gelmiyo.
Vizontele ile kıyaslanmasının yanlış olduğunu düşündüğüm ve pek çok yönüyle beğendiğim film. Yılmaz Erdoğan'ın da dediği gibi, devam filmlerinde tema aynıdır hikaye geliştirilir ama bu o tarz bir devam filmi değildir. Teması ve önermesi bambaşkadır. "Yılmaz Erdoğan'ın yaptığı film ne kadar komik olursa o kadar iyidir." anlayışı kanımca yanlıştır.
(Bu arada kısa bir not: Filmin sonunda "Komutanım, arkadaş siyasi yazıyı çözmüş..." diye bağıran Cem Yılmaz'dır. Filmde oynayamamıştır ama sonda sesiyle yapmıştır yapacağını.)
-yazarım sana
-yazma.. o zaman bekliyor insan. e buraya cok az insan geliyor, cok insan gidiyor. kalan da bekliyor ama bazen cok uzun bekliyor. yani hani mesela zannediyorsun ki bir yoldan birisi gelecek , bos uzun bir yol, devamlı ona bakıyorsun.. sonra kimse gelmiyor. yazma onun için.
-ben seni hiç unutmayacağım.

diyaloğuyla beni bitirmiş olan filmdir.
filmin sonundaki (bkz: gülümse) ve (bkz: sezen aksu) sesi filme cuk oturmuştur.
* yazarım sana
* yazma...o zaman beklıyor insan hem buraya çok az ınsan gelıyor cok ınsan gıdıyor ee kalanda hep beklıyor ama bazen cok uzun beklıyor yanı hanı mesela zannedıyorsun kı bı yoldan bırısı gelıcek bos uzun bır yol devamlı ona bakıyorsun sonra kımse gelmıyor. yazma bosver...
* ben seni hiç unutmayacağım.

-oraya güzel şeylerde gelirdi ama hiçbiri uzun kalmazdı...
http://www.youtube.com/watch?v=agyQrd51pGg