bugün

yine yusuf hayaloglu ve ahmet kaya ortak yapımı, kalp kanatan şarkıdır.

beni vur, beni onlara verme
külümü al uzuk yollara savur
dagılsın daglara dagılsın bu bu öykümüz
ama sen aglama dur
(bkz: shoot me)
feridun düzagac'tan dinlenesi sarkidir..
feridun düzağaçın enfes yorumu ile daha da güzelleşen şarkı ve özellikle;

ah, senin ellerine uzanamam, yerdeyim
o masum hayallere varamam ölmekteyim...

kısmını çok iyi yorumlamıştır.
" o masum hayallere varamam ölmekteyim " dizeleri hastası olunası sözler grubuna giren ahmet kaya parçası.
oysa ben bu gece, yüreğim elimde
sana bir sırrımı söyleyecektim
şu mermi içimi delmeseydi eğer
seni alıp götürecektim
dizelerinde sesin yükselmesiyle insanı daha bir hoş eden kavuşamamayı harikulade şekilde anlatan ahmet kaya parçası.
feridun düzağaç yorumuna hiç denk gelmemiş olmamakla birlikte,dinlediğim ve pişman olduğum naşide göktürk versiyonu vardır bu güzel şarkının ... sadece girişindeki müzik kayda değerdir o versiyonda , sesi o kadar bozmuşki ,soğutuyo bile biraz .. neyse ki sonra ahmet kaya'dan dinleyip tekrar ısınıverdik ..
feridun düzağaçın içine ettiği bir şarkıdır. orjinal ahmet kaya yorumu çok daha güzeldir.
(bkz: Beni al onu alma)
Feridun düzağaç yorumundaki yaylılar çok da güzeldir.
feridun düzağaç versiyonunun aranjesi serdar öztop'a aittir.
Hem Ahmet KAya hem Feridun düzağaç yorumu muhteşem olan şarkı. ama yine de AHMET KAYA adn dinlemek bir başka.
ahmet kaya'nın olağanüstü yorumladığı parçadır. olağanüstülük parçada mıdır yoksa yorumda mı orasını karıştırmayın. söyleyen memnun, yazan memnun, besteleyen memnun, dinleyen zaten dünden mest olmuş.

nasıl başlıyordu mestlik durumu. hangi sözler alıyordu beni benden hatırlamıyorum; ama söyledikçe ahmet kaya her dize de vuruluyorum.

bir ince pusuda oluyorum yolumun üzeri engerek oluveriyor o anda. akşam bir garip zaten, tüfekse sırtımı gözler. öyle ya kahpeler hep arkadan vurur dostum.

ya sevdiğim? ya o ne alemlerde? ben pusudayken o uykuda mı acep? uykunun hangi deminde? onun sokağındayım; ama ulaşamam, ses edemem, penceresine dahi taş atamam. acep bir kağıda şiir sarıp balkonuna mı atsam diye düşünürüm arada; ama ona da yok ki cesaret. ya tam da on yedimde alırlarsa attilla ilhan misali nazım şiirinden mahpus damlarına beni. hani benim gençliğim nerede o zaman? hani benim gençliğim anne? hani?

oysa ben bu gece yüreğin elimde sana bir sırrımı söyleyecektim sevdiceğim. tam da gelmiştim kapına, tam da balkonunun altındaydım, tam da almıştım elime o taşı, tam da sarmıştım üzerine şiiri, tam da atacakkendi... tam da seni alıp götürmeye niyetlenmişkendi... ben bağırdım; ama sen duymadın. baksaydın ya bir pencerenden aşağı. baksaydın da beni sen vursaydın be güzelim, baksaydın da külüm sen olsaydın be bal dudaklım.

şimdilerde bir yolun sonundayım. heni sona seninle varacaktık ya. bu son kötü sevdiceğim, bu son kötü. sessizce tükendim ben. duydun mu hiç bir ses? şimdi istesem de uzanamam o ellere. neden diye sorma be gözüm, ölmelerdeyim...
yıllardır platonik aşık olduğum şahsın gözlerinin içine bakıp benden ne yapmamı istiyorsun diye sorduğunda vermek istediğim cevap.

-biliyorum böyleyken böyle nişanlısın evleneceksin yakında... en azından içimde kalmasın seni ne kadar sevdiğimi bil istedim.
+e o zaman benden ne istiyorsun şu anda? yapabileceğim bir şey yok zaten.
-beni vur... sensiz yaşamaktansa ellerinden ölüme razıyım...
Sözleri Yusuf Hayaloğlu'na müziği Ahmet Kaya'ya ait dinlenesi türkü.

Bir ince pusudayım
Yolumun üstü engerek
Bir garip akşamdayım
Sırtımı gözler tüfek

Ben senin sokağına
Ulaşamam dardayım
O mazlum gözlerine
Bakamam firardayım

Oysa ben bu gece yüreğim elimde
Sana bir sırrımı söyleyecektim
Şu mermi içimi delmeseydi eğer
Seni alıp götürecektim

Beni vur... Beni onlara verme
Külümü al, uzak yollara savur
Dağılsın dağlara dağılsın bu sevdamız
Ama sen ağlama dur

Bir ince pusudayım
Bu gece zehir zemberek
Bir yolun sonundayım
Sessizce tükenerek

Ah... senin ellerine
Uzanamam yerdeyim
O masum hayallere
Varamam ölmekteyim...
"oysa ben bu gece, yüreğim elimde sana bir sırrımı söyleyecektim" der şarkı.e başka söze ne hacettir zaten.feridun düzağaç'ın yorumuyla bambaşka bir kimlik kazansa da bu enfes şarkı elbette ki en güzel yorumu ahmet kaya'ya ait olanıdır.
feridun düzağaç yorumu herkesin aksine , kulaklarımı çizmiş şarkıdır..ahmet kaya'nın o daha az davullu ama daha yanık sesli yorumu daha çok hoşuma gitti benim şahsen..bi de kelime sonlarını -iii diye nağmelerle uzatınca hoş olmamış..
eğer bu şarkısı ahmet kaya versiyonu olmadan dinleseydim, çok severdim..ama ahmet kaya'dan sonra seni alıp götürücektiiiiiiiiim olmamış..
feridun duzagac beni vur diyene kadar hangi sarki oldugunu bile anlayamamisimdir. o derece enteresan bir yorumdur fd ninki.
ahmet kaya'nın hiç bir zaman kavuşamamış bünyelere çok ağır gelen parçası, her cümlesi, her kelimesi içine içine işliyor insanın.

bu arada klibini izledikten sonra beynime klipten bir kaç yer mıh gibi saplanıp kalıyor, yine daralıyorum, yine birçok savaşın nedeni olan kadınlara hayranlığım (!) artıyor:

--spoiler--
ahmet kaya'nın bir takım siyah ceketliden kaçtığını görüyoruz klip boyunca, sonra ahmet kaya belki de son durak ve son bir veda için sevdiğinin yanında alıyor soluğu, "ben senin sokağına ulaşamam dardayım" diyor.

klip boyunca parmakla işaret edilmenin ne kadar aşağılayıcı bir hareket olduğunu görüyoruz, ve klip boyunca ahmet kaya sevdiğine açıkça sesleniyor, sırtımı kollar tüfek, dardayım ama sen ne olursa olsun.."beni vur, beni onlara verme",

tam bu söz içlerimize işlemişken, tam da sevgilinin ahmet kayayı vurup -şu mermi içimi delmeseydi eğer- kavuşamama sahnesini bitireceğini beklerken, sevgili parmağıyla işaret ederek ahmet kayayı "onlar"a veriyor, "ben" bu noktada bitiyorum, son söz olarak yine kadınlara güvenilmeyeceğini anlıyor, "sana gönlünü verdi lakin sen onu ellere verdin ulan" deyip, sızlayarak kapatıyorum youtube'yi.
--spoiler--
(bkz: hit me baby one more time)*
'bir ince pusudayım bu gece zehir zemberek', 'ah senin ellerine uzanamam yerdeyim, o masum hayallere varamam ölmekteyim' gibi cümleleri içeren müthiş bir ahmet kaya şarkısıdır. bence ahmet kaya'nın en güzel şarkısıdır. seçim yapmak zor olsa da beni vur çok ayrı bir şarkı gerçekten.
öyle acılar yaşarsınız ki bazen. değil vurulmak, kendinizi vurmak, vurdurmak istersiniz. vuramazsınız. ve vurula vurula vurmayı öğrenirsiniz. bir daha vurulmamacasına...
sigarayi birakmis bir bunyeye gurbet gecelerinde yeniden sigaraya baslama nedeni veren sarkidir.
beni vuran parçadır. ne zaman duysam hayata dönmem epey vakit alır. müthiş anlatılamaz.
iç burkan, ağlatma potansiyeli yüksek bir ahmet kaya şarkısı.