bugün

Memduh başkan'ın aniden belirmesiyle , hadi bakalımmm.... şimdi neler olacak diye düşüncelere girdiğimiz dizi.
bir filmde herkes mi güzel oynar?

oynuyor işte. behzat ç kadrosu tam ekip halinde muhteşem işler çıkarıyorlar.
behzat, harun, hayalet, akbaba, savcı, şevket...hepsi...cevdet bile...

bu geceki bölümde de memduh başgan'ın ortaya çıkması, şule'nin kaçırılması, ahmet uğurlu'nun behzat'ın emeklilik hali olarak karşımıza çıkması...hepsi nefis kurgulanmıştı.

ama tabi yine türkiye'nin büyük bir kesimi acun'un programını seyretti. yine behzat ç reytinglerde 25 ila 30. sıralar arasında yer alacak.

dünya çapında kurgulanmış bir polisiyemiz var, kıymetini bilmiyoruz...

yazık...

savcı esra'ya özel not: hastayım sana...
gaz bombası kullanmadan ağlatan tek polistir.
aziz başkomser yardırmaya başlamıştır.
memduh başgan'nın hikayeye dönüş şekli tatmin edici değildir ancak dizi aziz başkomser ile beraberliyi yakalayıp hatta öne geçmiştir.
iyi oyunculuk fark ediliyor... heryerden...
--spoiler--
sanırım bu kesik parmak cinayetlerini aziz başkomiser işledi.
--spoiler--
aziz başkomserin parmağını kemesi tamamen seyirciyi aldatmaya yönelik harekettir. zira bu klasik polisiye dramaturjisi. ilgiyi üzerine toplamaya çalışıyor senaristler, entry lere bakılacak olursa da amacına ulaşmış görünüyor...
aziz başkomserin hayattaki tek varlığım torunum derken gelen torununa hemen siktir çekmesi ile sesli gülme sebebi oluşturmuş dizidir.
bu bölümse biraz kopuk kopuk olmuştur. behzatın şuleyi kayıpken hiç aramayıp sikine takmaması üzmüştür. artık hem bir eski katil mevcut hem memduh başkanın sırları hem behzatla uğraşanlar. bu sezon daha dolu olacak kesinleşti. ercü de diziye dahil olabilir. haftaya da mine tugay dahil oluyor. çoştular valla.
tanım: durdurulamayan dizi.
hele şükür özüne dönmüş dizidir.
o dramsız, ızdırapsız bir bölüm çok iyi geldi.
muhteşemdi tek kelime ile.
en duygusal olması gereken harun ve babasının barışma sahnesinde harun florasan muhabbeti ile güldürmüştür yine.
çok kötü dizi. yani arka sokaklar gibi dizi varken bunu niye izliyolar hiç anlamıyom, bi tane şizofren adam var herkezi dövüyo bizim peder gibi dedem de sevmiyo taramalıyı alsa behzat felan bırakmaz ortada, şişko harun çok zayıflamıs ya nerdeyse benim kadar zayıf olcak ama ben ondan yakısıklıyım yani kaslarım bilem var adonis 3 tane ama kuşum cemilin dediğine göre ilerde altıya tamamlarmış o. arka sokaklar çok duygusal ya mesut komzeri çok seviyom eyer burayı okuyosa ona selam ediyom lütfen behzat ç ye katılsın kendisi öle kötü dizilere yakışmıyo hiç, gamze abla selam çok güzel polissiniz.
--spoiler--
aziz komserin katil olması için elimizdeki veriler;
-adam deli
-davanın tekrar açıldığını öğrenince hemen dahil hatta amir olmaya çalışması, hani kendisinin katil olduğu piyasaya çıkacakmış da engellemeye çalışıyormuş gibi
-torunu sevdiğini söylerken, akabinde küfretmesi... başka bir şeyi kastediyor da olabilir
-saat 10'a kadar hatta daha fazla beklemesi, izlerini mi temizliyor ne...
-parmak kesme olayı ise biraz muamma, amaç ne belli değil. göreceğiz ama adam deli ondan şüphe yok
-ha bir de ömer miydi, abisini öldürüp suçu üstelenen herif acaip tırsıyordu komserden. acaba komser zorla mı ikna etti?
--spoiler--
hüseyinin meyhanesinin gerçek adıyla olan tabelasını da görmüş olduk bu bölümde.
''yanlış yolda yürümek doğru yerde durmaktan iyidir.''
--spoiler--

şevket ç.: benim bir ilişkim var. ama yengenle değil.

behzat ç.: eeeeeee

şevket ç.: ne e'si oğlum saygı duy biraz. merak et lan!

--spoiler--
son sahne de, şule nin kafasına silah dayalıyken, piskopat fatih in üzerine gözünü kırpmadan yürümesi tüylerimi diken diken etti. arkadan şevket habire bağırıyor (ne yapıyorsun oğlum, kızı vurdurtacaksın diye). yüzde elli şans verdi kıza amirim. şule korkmuyorum diye ağladı ya... fena çok fena....
1. sezona göre harika olan dizidir. şimdi burada 2 saat yazardım hiç bir şeyi beğenmeyen ekşi sözlük yazarı modubna da girebilirim. lakin beni "bu akşam dizi var " diyip ekran başına kitleyen dizidir aynı zamanda...
geçen sezondan aklımda kalan bir dialog;

harun hayalet ve akbabuş eve doğru yürümektedirler, bir tekelin önünden geçerken;

hayalet: içsekmi la bu akşam.
harun: yok olm ya bırak boş ver.
hayalet: hadi be oğlum.
harun: tamam hadi, der ve tekele girer. ve tekelciye" abi 15 bira sarsana şurdan"

yuh ayı harun 15 bira ne amk.
41. bölümünün fırtına öncesi sessizliğe işaret olan dizidir.
Asıl adı ''Bir berduşun hayat hikayesi'' olan dizi.
şimdi herkes bir teoride bulunmuş e bende atayım birşeyler diyerek yazmak istiyorum ki, aziz komser sadece yıllarını verdiği olayda yakaladığı adamın katil çıkmamasına itafen parmak kesme olayına girmiştir. ha bunu kendini yanlış adamı yakaladığı için suçlu hissetmekten mi yapmıştır yada suçu bir şekilde birinin üzerine yıkmak için mi yapmıştır inanın bilmiyorum. bilemiyorum...

bu arada hayalet'in akbaba'ya hadi kokla demesi yıktı beni *
gülemekten gözümden yaş geldi. gerçi klasik bir sahnedir ama aziz başkomiser bambaşka yaptı bu espriyi :

--spoiler--
aziz : benim artık tek derdim kızım ve torunum, onlar benim herşeyim
torun: dedeee
aziz:lan siktir git görmüyormusun konuşuyoruz burda
--spoiler--
'babam hastanede oğlum, ben pavyona gitmem.Prensip meselesi'repliğiyle dona işeten dizi.
hayır zaten mükemmel bir senaryon var, mükemmel ötesi bir oyuncu kadron var. bu ikisinin birleşiminden de güzel müziklerin var. bir de olaya ahmet uğurlu'yu katıp, diziyi "astronomically epic!" seviyesine getirmenin ne anlamı var? yuh lan yuh!
bütün bölümlerin senaryosunu niye emrah serbes yazmıyor? ikinci sezon boyunca(yani şimdiye kadarki 3 bölümden) hiç zevk almadım. insanlara farklı gelen diyalogların, esprilerin hemen hemen aynısının tekrarı yapılıyor.

bu arada dizi iyice ankara tanıtım vidyosuna döndü

-Cenazem Doğramacızade Camiinde kılındı. çok güzel bir cami tavsiye ederim. Bilkennte.

3-4 bölüm sonra Ayaş,Beypazarınında lafı geçer herhalde.

edit: aslında birinci sezon finalinde çoğu şey açıklanıp bittiği için bu ikinci sezonun ilk bölümleri yeni başlayan bir dizi havasında. e haliyle geçen sezondan dolayı beklentim çok yüksek olduğu için bu giriş tadındaki 3 bölümden zevk almamam normal. yinede fevri davranmışım.