bugün

entry'ler (2559)

şeytan

(bkz: fornicemur ad gloria domine satanus)

uludağ sözlük kullanma kılavuzu

öncelikle şunu söylemek gerekir ki; sözlüğe kayıt olurken "üye olmanız durumunda 'üyelik sözleşmesi' esaslarını kabul etmiş olursunuz." şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorsunuz.
kabul ederek üye olduğunuz bu sözleşme; sözlüğün anayasasıdır. üye olurken okumadan evete bassanız da bugün bir girip okuyun derim ben.

bahse konu sözleşme hükümleri ve sözlükte süre gelen uygulamalar ile alınan kararlar ışığında sözlüğün kullanılma esasları şunlardır;

1- sözlükte hakaret etmek yasaktır. hakaret içeren sözcükler, sözlük ekibi tarafından editlenecektir ya da entry tamamen silinecektir.
(ek açıklama: ayrıca; hakaret oluşturabileceğini düşündüğümüz veya ilgililerin tarafımıza kaldırılması amaçlı şikayette bulunduğu entryler de, takdiri olarak silinebilir.
ceza sorumluluğunun şahsiliği esastır, ancak bazı istisnai durumlarda sözlüğün cezai sorumluluğuna da gidilebileceğinden, bu konularda çeşitli yaptırımlara maruz kalmak istemeyen bir yönetim olarak, entryleri yok etmeyi tercih etmekteyiz. "ben hakaret içerdiğini düşünmüyorum, entrymi kafanıza göre silemezsiniz" demeniz maaaaalesef ki bizim açımızdan yeterli ya da geçerli bir açıklama oluşturmamaktadır.)
ayrıca bakınız: götümüze girebilir.
2- uyuyamayanlar kulübü başlığı istisna tutulmak kaydıyla; karşılıklı konuşma içeren entryler; "@2" tarzı cevaplaşmalar yasaktır. her entry; başlığı tanımlayacak ya da açıklayacak cümlelerden oluşmalıdır. yani kısacası; tanım ya da açıklama zorunludur.
3- entrylerde gülücük, :(, :s tarzı smileylerin kullanılması yasaktır. bunun yerine swh, bgv, bkv tarzı kısaltmaları "( u : )" içerisine almak kaydıyla kullanabilirsiniz. aynı şekilde random gülmek de yasaktır. cümlelerin sonunu klavyeye saçma sapan basmak suretiyle tamamlamayınız. *

sözlüğün yazım esaslarına gelecek olursak;
entry girmek için ayrılan bölmenin üst tarafında bkz, gbkz, u, ara, b, i, spoiler, etiketle butonları bulunmaktadır.

bakınız: sözlük içerisindeki bir başlığa gönderme yapmak, okuyanları direkt olarak o başlığa yönlendirmek için bkz kullanılmaktadır. (bkz: şu şekilde)
gizli bakınız ya da görünmez bakınız: cümle içerisinde kullandığınız bir kelime için okuyucuları yönlendirmek istediğiniz başlık için kullanabilirsiniz. zira cümle içerisinde verilen bakınızlar parantezli olduğundan çirkin gözükmekte ve okuyucunun dikkatini dağıtmaktadır. ( o da bu şekilde )
u: entry içerisinde yıldız şeklinde * gözükecek bir gizli yazı bırakma şeklidir. genellikle ek açıklamalar veya sözlükte yasak olan gülüşler u şeklinde verilmektedir.
ara: hali hazırda kullanıcılar arasında kullanıldığını görmesem de, çok kullanışlıdır. (ara: ) parantezi içinde verdiğiniz her sözcük ya da cümle, tıklayan yazarlar tarafından kendiliğinden aratılmış olmaktadır. bu sayede; o kelimenin geçtiği her başlık sol frame'de sıralanmış olacaktır.
b: bildiğiniz "bold"dur. koyu yazmanıza yardımcı olur. aynen bu şekilde
i: bildiğiniz "italik"tir. kullananı pek görmesem de şiir başlıkları içerisinde çok şık gözükmektedir aslında.
spoiler: genellikle diziler ya da filmler hakkında bir şey yazarken henüz izlememiş kişiler tarafından topa tutulmak istemediğinizde tam olarak kullanmanız gereken şeydir. siz uyarınızı yapın da okuyan gene okusun. *
etiketle: entry içerisinde bir yazardan bahsediyorsanız ve bu entry hakkında ona bir bildirim gitmesini istiyorsanız (kişi : ) parantezini kullanabilirsiniz. sanırım facebook ve twitter sayesinde hepimiz aşinayız bu etiketleme olayına.

bir de sözlüğün en üst kısmındaki kısımdan bahsedeyim hazır aşşşşşşırı uzun bir entry giriyorken. *

arama çubuğu: başlık, yazar, etkinlik ya da youtube linki verilenler için arama yapabiliyorsunuz. şu youtube olayını ben de tam çözemedim neden orda niçin yani? ama çaktırmıyoruz şimdilik. *
ayrıca bir kelime ya da cümle arıyorken aşağıda çıkan detaylı arama için tıklayın'a bastığınızda karşınıza çıkan arama kutucuğu ile "a'dan z'ye" "eskiden yeniye", gününe göre; başlıklarda ya da içindeki entrylerde arama yapabilirsiniz. hatta istediğiniz yazarın adını yazarak daha hızlı sonuçlara ulaşabilirsiniz.
(daha dün detaylı arama sayesinde bir cafe adı bularak günü kurtardım mesela.) *
bugün: gün içerisinde yazılan tüm başlıkları listeler.
dün: dün entry girilen tüm başıkları listeler.
belki bir gün: sözlüğün açıldığı günden bugüne; herhangi bir günde yazılan tüm başlıkları listeler. sözlükte sıkılanlar için birebirdir. aynı zamanda o tarihin gündemini de görmüş oluyorsunuz.
seçmece: sözlükte sıkılanlar için bir diğer güzel sekme. tıkladığınızda herhangi bir güne ait, herhangi bir başlığın, herhangi bir entrysi çıkıyor.
karışık: sözlükte yazılmış başlıklar arasından rastgele 50 tanesini listeler.
ukde: sözlük yazarları tarafından açılmak istenen ama girilecek entry bulunamayıp da diğer yazarların doldurulmasına bırakılan ukdeleri sıralar. (bkz: ukde idim doldum)
istatistikler: şu an bi kısmı kullanıma açık olmasa da; sözlükte kaç kız var? kişi başına kaç erkek düşüyor? adana'da kaç yazar var? en çok baba alan entryler hangileri? gibi dedikodu değeri taşıyan istatistiklerle sözlüğe ısınmanızı sağlıyor.
çıkış: asla basmanızı istemediğimiz tuş. *

ayırca; sol frame'de entrylerin sıralandığı kısmın sol üstünde -her ne kadar ingilizce olsa da- bir tarih bulunmakta. bu tarihe tıklayarak istediğiniz günü seçip o günün gündemine ve başlıklarına göz atabilirsiniz.

çok önemli bilgi; sağ alt köşede online yazarlar listesini ve sohbet kısmını açan çok tatlış butonlarımız mevcut. mixlr chat yerine burdaki sohbetten yazışırsanız aşırı mutlu mesut olabiliriz mesela. *
saatleriniz 00:00'ı gösterdiği an günün tüm yazışmaları siliniyor yalnız. o saatte yazışanlar için dikkat edilmesi gereken husus. *

bu duygu dolu ve aşk yüklü satırlarıma son verirken bir de dip not düşmek isterim;
* lütfen her entrynizin sonuna nokta koyunuz ki sözlük ekibi böyle kıldan tüyden düzeltmelerle zamanını harcamasın.
* bir de lütfen türkçe yazım kurallarına özen gösterelim. özellikle her "şey"i mutlaka ayrı yazalım.

gözlerinizden öperim!
sevgilerle
19/05/2016

ivooo

2 günü 2 asırmış gibi yaşatan.

aynı zamanda yeni yazar, hoş gelmiş.

(bkz: uludağ sözlük hoş geldin timi)
(bkz: uludağ sözlük kullanma kılavuzu)

ivooo

sözlüğün en yavuşak yazarı.

yakın yol vardiya zabiti

KIBRIS-MERSiN arası sefer yapan feribotlarda 2.kaptan olarak çalışacak deneyimli yakın yol vardiya zabiti Klas 2 a r a n ı y o r.

solcuların becerdiği en iyi iş

canlı bomba olmak.

kısmetse olur

muazzam program.

semih ve nur barışabilir mi artık lütfeeeeeeeeeeeen <3 <3 <3

kırmızı tuborg

bira bir tanrı olsaydı kırmızı tuborg onun şüphesiz kulu ve elçisi olurdu.

knk ben ateistim allah yok din yalan yeaa

allah'ı ve dini inkar etmek için ateist olmaya gerek yok.

birazcık zeka parıltısı gösteriyorsanız tek tanrılı dinlerin betimlemiş olduğu tanrı anlayışının saçma olduğunu anlarsınız..

ateizm ya da deizmi islam düşmanlığı ile eş olmasının nedeni bizim ülkemizdeki amsalak sol görüş zaten..

adres soran turist kıza siktiret are you sex demek

net bir orospu çocukluğudur..

kalitesizlik örneğidir.. size evet diyecek turist de zaten folloştur..

az biraz kalite ya.

mustafa sarısülük

(bkz: gezi de darbeyi gören hdp den aday olan sarısülük)

solcu omurgasızlığı..

para ne tatlı şey.

beşiktaşın kendini üçüncü büyük sanması

beşiktaş babadır, küçük kardeşler arasında büyüklük küçüklük yarışına girebilirler.

gezi de darbeyi gören hdp den aday olan sarısülük

klasik solcu omurgasızlığının başka bir yüzü..

aday olduğun parti gezi'de darbecileri görecek, kardeşin gezi'de ölecek.. hdp kardeşine darbeci diyecek, abisi olarak kardeşine darbeci diyen partiden milletvekili adayı olacaksın.

para ne tatlı şey.

sözlük yazarlarının yabancı dizi tavsiyeleri

narcos. ilk sezonu bitti. pablo escobar'ın hayatını anlatan dizi. mutlaka izleyin.

kürtlerin türklerden iyi yaptığı şeyler

amelelik, net.. kürtler bu coğrafyaya amele olmak için gelmişlerdir. onlar olmasa çadırlarda yaşıyorduk.

kedi beslemek isteyenlere tavsiyeler

besleyin.

çiğ börek

dükkanlarda yapılanı yağlı ve lezzetsizdir evet, işin içine ticaret girdiği zaman durum böyle..

ama gerçekten çibörek yapmasını bilen bir eşiniz, dostunuz, hısım arkabağnız varsa tadından yenmeyecek güzelliktedir..

sanırım insanlar sürekli dışardan yedikleri için böyle düşünüyor.

türk erkeklerinde ki erken boşalma sorunu

ayrıca, erken boşalma iyidir bence.. aynı zevki alıyorsan bi farkı yok, bu kadının sorunu sadece erkeğin değil..

siktik mi? siktik.. boşaldık mı? boşaldık.. bitti.. gerisini takmayın..

40 dk sikince ne olacak sanki? madalya mı takıyorlar? maaşa zam mı geliyor?

sırf kadınların yalandan ah oh sesini duymak için mi kasacağız?

olm ıslanamayan kadınlar var lan, korkudan, cehaletten..

türk erkeklerinde ki erken boşalma sorunu

değişik bir tespit.. kime göre erken? kime göre geç?

kadının ereksiyon hali fiziksel bir belirti içermiyor, keza boşalması da.. boşaldın mı aşkım? boşaldım aşkım bitti..

erkeğin tek kusuru ereksiyonun da boşalmanın da fiziksel bir belirtisi olması.. kadınlarda bu yok?

komünizm i sefillik sanmak

bak bak maliyeti 1 tl olan kahveye 9 tl vereceksin, 8 tl kimin cebine gidiyor diye sormayacaksın ondan sonra emeğin emekçinin yanındayım diye kafa sikeceksin.. var mı aranızda starbucks'a giden solcu? çoook..

kafa sikmede, solcuların üstüne tanımadım..

olm siz ne utanmaz, arlanmaz, ikiyüzlü orospu evlatlarısınız?