bugün

Şu aralar daha gitmeden strese sokuyor beni.

Basvurumu yapıp yapmamak arasında kararsızım. Derslere adapte olamıyorum son bir haftadır. Ne zaman alacakları belli değil. Her celp dönemi kurbanlık koyun gibi bekle adım çıkacak mı diye. Dersleri kaçırmak büyük sıkıntı zira bizde laboratuvar dersleri var. Bilmiyorum ne olacak?
eskiden askerliğini yapmayana kız bile vermezlerdi nasıl bu hallere düştük.Nizamiye den girerken astsubaya selam çakan çocuklardık biz askerden sonra da ayrılmadık whatsapp grubumuz var.Bedellilerin anlayamayacağı olay.
15 bin tl verip de kurtulanları gördüğümde askerde çektiğim acılarımın 15 kat daha depreştiği durum. Ulan bizim arkadaş askerde kafayı sıyırdı, çocuk contaları yaktı. O ölenler, sakat kalanlar, mobbing görenler boşuna mı yaşadı bunları?
Askerde günleri, nöbetleri saymakla bitiremedim, hanımdan uzak kaldım, ufak çocuğumdan uzak kaldım, tuvalet temizledim, yaprak süpürdüm, karların altında saatlerce nöbet tuttum, soğuktan hastalandım perişan oldum, amına koduğumun tinercileri ile aynı koğuşta kaldım, onları idare ettim, orospu çocuğu komutanların bana bulaşmalarını yaşadım. Tüm bunlar 15 bin tl'cik için miydi be? Ulan ayda kazanıyorum o parayı. Biz vatan millet sakarya dedik, vatan görevi dedik görevden çekinmedik. Ama bedelli çıkarıyor hükümet ve bizim o kadar çektiklerimiz, sabrettiklerimizin beyhude olduğunu görüyorum. "Bedelli çıkarırsak şehit analarının yüzüne nasıl bakarız?" diyen kimdi acaba?
21 gün olayının derhal çözülmesi gereken askerlik türü.

1) komple temel eğitim kaldırılır.
2) temel eğitim uzaktan eğitime çevrilir.
3) en kötü ihtimalle 4-5 ayı geçmeyecek celp dönemleri baştan belirlenip kimin ne zaman gideceği açıklanır.

bunlar dışındaki her ihtimal gençlere de devlete de külfettir. işsizliği artırır, devlete güveni zedeler.
iyi parti milletvekili feridun bahşi 21 günlük temel süre, uzaktan eğitime dönsün diye yasa teklifi verecekmiş .

Bu iş olmalı. 21 gün kimseye yaramıyor . Kriz ortamında 21 gün binlerce kişiye bakmanın gereği yok. insanları okulundan işinden alı koymanın gereği yok.

Not: düzeltme.
Randevular silinmis.

Bu ne aymazlık ne rezillik.

Biktim bu ülkeden. 21 gün yetmiyor bir de başvuruda koyun gibi sıra bekliyoruz 5 saat.
fakirler ölsün, zenginler arabalarıyla karı kız kovalasın. zenginin çocuğu niye ölsün şimdi, fakirlerin ki ölsün boşver anlamına gelir.
başvuruların umulandan yüksek olması sebebiyle göte gelmiş uygulama.

kaç gündür uğraşıyorum. bugün tamamlayabildim başvuruyu. şubenin önü deli kalabalık. randevulular bir yandan randevu alamayanlar bir yandan uzun bekleyiş. içeri girsen gene bir süre bekliyorsun.

iş daha bitmedi. bunun yoklaması var. o biter celp ne zaman çıkar belli değil. bu gidişle 2020'yi bile geçer celpler. uzun dönemli plan yapılmaz oldu.
Bedelli askerliğe giderken asker eğlencesi yapan duydum eğlence daha uzun sürer pezeveng.
benim de yapacağım olay. de sanırım yemin varmış. oğlum 21 gün için nasıl bir yemin edebiliriz ki? mesela babam 2 sene yapmış askerlik, ondan sonrakiler 18 ay, yaşıtlarım 12 ay yapıyor, onlarda aynı yemini ediyorsa sıkıntı. bence bedelli yapanların şöyle olmalı;

''vatanımı korumaya çalışacağıma yemin ediyom.''
askerlik şubesinin onaylamasıyla benim de yapacağım olay.

parayı yatırdım, yoklamamı yaptırdım bir tek onay kaldı. bekliyoruz.
artık şehidi de vardır.

https://twitter.com/enson...tatus/1054716692742447105

fakir ölsün zengin yaşasın diyenler. 'gözünüz aydın' mı diyeyim?

siz bedelli olduğu için şehit değil de dersiniz. sizden her şey beklenir.
Bi saniye bakıyım...
Evet geçerli.
Siz zahmet etmeyin, isterseniz şube olarak biz gelelim.
zeki müren ve bülent ersoydan daha kısa süre askerlik yapılmasını sağlayan durumdur.
uzun dönem yapanlar onlayn.

askerliği uzun yapınca vatan daha çok seviliyormuş algınıza sokim.

askerden gelenlerin de ağzından hayırlı bir söz duymadım al sana ikilem.

haydi canım köşede coş.

not: bedelli yapçam kanka
Büyükşehirlerde şubelerin 24 saat çalıştığı askerlik.
Parasını yatıran gitsin dekontunu versin. Ben dün akşam 10'da gittim hiç kimse yoktu, binayı bile ben geldim diye açtılar, 20 dakikada hallettim. Gündüz sıraya kalmayın derim.
işin acı tarafı bedelli askerliği "parası olan gitsin, parası olmayan gitmesin" veya "parası olan şehit olmasın" uygulamasına döndüren vicdani retçi, türk değilim diyen, şehitlik askerlik de neymiş diyen, vatan ne vatana hizmet etmek ne diyen, ateyiz gomonis dış mihrak bölücü hain birileri de değil.
Vatan millet şehitlik söylemi ağzından düşmeyen, elinde Türk bayrağı dolaşan insanlar vatana hizmet anlayışını bir kâr kazanç para kaynağı haline getirdi.

Parası olmadığı için askere giden nişanlı olup elini ayağını parçalanmış halde dağlarda veya zırhlı aracın içinde bırakan ömür boyu yatağa mahkum olan ve evlenemeyen insanlara bakıp "ne yani işimden mi oluyum, dükkan açtım kapatayım mı?" diyen insanlar var.
Arabasını satan askere gitmeyen insan ile canını vücudunun bir parçasını askere gidip bırakan insanların fedakârlıklarını kıyaslar olduk ve "ne yani çocuk işinden mi olsun, aaay ne kadar fedakâr bak arabasını satmış kredi almış borca girmiş bedelli askerlik yapmış, devlete para vermiş kazandırmış" der olduk.

Bedelli askerliğe karşı değilim ama uygulama çok yanlış haksız.
Parası olan gitmesin, buna da tamam.
Ama parası olmayan da gitmesin, buna karşı bir kamu kurumunda hafta sonu ücretsiz çalışsın. Mesela; cadde park temizliği yapsın.
Hatta vicdani ret hakkı insanlara tanınması lazım. Vicdani ret hakkı kullananlar için kamu hizmeti kısıtlamaları sosyal yardımlardan yararlanmama (mesela otobüse beleş binme hakkı olmaması, devlet kurumunda işe alınmama, iş hayatında devlet ile iş yapmaması ihale alamaması vb)
Eğitim sürecinde askerlik muafiyeti olmalı ve 30 yaş üstü askerlik muafiyeti getirilip eğitimini tamamlayan mesleki gelişim kariyeri tamamlandığında gelirine göre taksitlendirme yapılmalı.

Dünya da bunun örnekleri vardır.
Bırakın vatan millet vatan hizmeti şehitlik sevap konularını, Biraz akıl vicdan ahlak ile sorun çözülür. Bağdat caddesinde milyonluk spor arabası ile sürat yapan genç ile, ailesine bakmak çalışmak zorunda olan genç ile, evlilik iş eğitim geçim derdinde olan ailesinden yardım alamayan ailesi kıt kanaat geçinen genci aynı kefeye konulup ver parayı askere gitme demek vicdana sığmaz.
Eşitlik ilkesine hiç sığmaz.
star tv de bedelli askerlik kuyruğu alakalı bir haber gördüm 2 kişiyle röportaj yaptılar 24 gün süresinden şikayet ettiler ikiside doğuluydu konuşmasından bariz belliydi neyse nereliyse nereli haber bittikden sonraki haber ise türk silahlı kuvvetleri tatbikat yapmış bir yerde ve haberde kahraman mehmetçik aslan mehmetçik denilerek övüldü ki az bile övüldü bir haber kanalı nasıl ayar verir bunu gördüm.
Bugün Mamak mebs okulundan terhis olduğum askerlik türü. Sorusu olan arkadaşlar dm.
bunu yapan kişiler tepkisiz aptallardır. neden böyle hakaret edercesine konuştuğumu da anlatayım hemen. şimdi bedelli askerlik yapanlar, askerliği yapmak istemeyenler. çeşitli nedenleri olabilir bu tamam bunda sorun yok. ben 12 ay yaptım. ki kendim istedim bunu. iyisi kötüsü her yönüyle iyi ki gittim diyorum. ama gitmek istemeyen de gitmemeli.

ama bedelli askerliği bekleyen tepkisiz aptallar şu haklarını savunmazlar. ' vicdani ret'. bu haklarını savunsalar birlik oluo bu yasayı çıkarsalar ne 15 bin gibi nereye gittiği belli olmayan parayı öderler ne de 21 gün süreyi boşu boşuna orada geçirirler. bedelli askerlik denilen şey halk için değildir. para kazanma kapısıdır.

oysa vicdani ret hakkı tanınsa ve profosyonel orduya geçilse hem askerlikle alakasi olmayan adamlara 12 ay para harcanmaz hem de gitmek istemeyenler böyle bir sorunla uğraşmaz. hem de donarak şehit olan askerlerimiz olmaz. daha iyi şartlarda görevlerini yaparlar. bir askerin devlete maliyeti iki bin tl küsur mü neydi bu sadece aylık maliyeti. ki çoğu da askerlikle alakasi olmayan uyuşturucu bağımlısı yada boş adamlardı. ulan hdp pkk bunu savunanlar bile vardı. bunlara boş yere para harcanıyor.

ama bizim ülkemizin insanı tepki göstermez. öyle olunca da bedelli bekler para öder.

sonuç olarak profosyonel bir orduya geçilse hem büyük bir masraftan kurtulanacak hem de askeriye için önemli olan şeylere kaynak sağlanacak. ama bu kimsenin umrunda değil gördüğüm kadariyla. öyle olunca da durum bu.
Askerlik demişler bari onu demeseydiniz amk. Bunlar askerse biz neyiz?
Çok merak ediyorum, işi gücü olup, cebinde parası olup, bedelli için her türlü hak ve imkana sahip olupta yok aga, ben uzun dönem yapacağım diyen kaç kişi vardır? Bakıyorsun lafta herkes yerden yere vuruyor, sonra bir bakıyorsun askeriyenin önünde paralı kuyruğu...
şu anda siyasal islamcıların elinde oyuncak olmuş ülke için kimsenin canını feda etmeyeceği için gayet de güzel bir haktır.

15 temmuz'u bile kimse iplemiyor artık.

akp'yle devlet millet bağı koptu.
Tüm işlemlerimi tamamladım.

Muayene ve yoklamayı da okulumdan geri kalmayayım diye saha önce yaptım.

Zeytinburnu şube bomboş idi. Kimse yoktu. 5 dakikada işimi halledip çıktım . Umarım yazın falan giderim.
belgeleri çıkarttıktan sonra tüm işlemleri 12 saat içinde (bir gün) hallettiğim şey.

sabahın 8'inde gidip de askerlik şubesinde 6 saat sıra bekleyen, askerlik şubelerinin kalabalık illerde 24 saat çalıştığını bilmeyen kamil insanlar sağolsun, akşam 21-22'den sonra şubelerde in cin top oymamaktadır.

4 buçuk dakika sürdü.*
(bkz: üsküdar askerlik şubesi)