bugün

deniz askeri
eski dil levent
anonim türkümüzdür.

Bahriyeli
Bahriyeli Güzelsin,
Niçin Beni Üzersin.
Öldürürsen Sen Öldür,
Sevabıma Girersin.
Aman Aman Aman Bahriyeli,
Beyaz Da Giymiş Terbiyeli.
Adım Atışı Da Talimli,
Yandım Elâ Gözlü Bahriyeli.
Çaya indim Çizmeyle,
Yar Bulamadım Gezmeyle.
Çok Güzeller Aldattım,
Kaşımı Da Gözümü Süzmeyle.
Adım Atışı Da Talimli,
Çaya indim Çay Susuz,
Mahmur Gözler Uykusuz.
Ellerin Yari Gelmiş ,
Hani Ya Da Benim Hayırsız.
Adım Atışı Da Talimli,
(bkz: Deniz Kuvvetleri)'ne bağlı (bkz: er)/ (bkz: erbaş), (bkz: askeri öğrenci), (bkz: astsubay) ve (bkz: subay)lara söylenen genel isim.
herkes bahriyeli olamaz.
ölümüne alabandanın, bitmeyen netabataryanın anlamını gemiye düştüklerinde öğrenecek olan şanssız insanlar bütünü...
karada bahriyeli olmak ise bir o kadar rahattır...
tüm personel netabayarya yerlerine anonsu ile temizliğin başladığı, yattığın yerin sadece 55cm yüksekliği olduğu ilk üç ay her sabah kafanı vurarak uyandığın, demir yığıntısından vücudunun her tarafı elektirik yüklemesi sonucu habire çarpıldığın, ama manzarasına, denizin kokusuna aşık olunan askerlik durumu.
Her ananın evladı asker olabilir ama her genç kızın sevgilisi bahriyeli olamaz. *
yazın beyaz, kışın siyah giyen askerler.
460 gün uzunluğunda, 15 ay genişliğinde çarpılmayla uslanan, neta ile süslenen, bulgur pilavıyla beslenenayakkabıyla kep arasına sıkıştırılmış kişilik.
Mıntıka temizliğine neta batarya derler.
hadi yine goturecen malı diye imrenerek bakılan kişinin aslında ne halde olduğunu bilmeyenlerin övdüğü deniz askeri. adamlar aylarca ev yüzü görmüyorlar toprak görmüyorlar sürekli deniz adamların iflahı kesiliyor hala yaşadın olum sen diyorlar.
biga ve türkiyenin meşhur kabadayılarından "bahriyeli mustafa" nın kısa lakabıdır.
genelde türk filmlerinde gördüğümüz beyaz formalı askerlerdir.Eskiden Bahriyeli bir sevgili hayal edilen erkekmiş. Geneli yakışıklı olurmuş.
melodisiyle mırıldanacaksınız, eminim (bkz: gemilerde talim var bahriyeli yarim var)
harikamsı incesaz şarkısı. (bkz: incesaz).
En klas askeri sınıftır üniforma beyaz olur ve ilginçtir ki erinden amiraline kadar herkese bahriyeli denir ayrım yoktur.
Gemide yapıldığı, hele ki izmir karşıyaka da yapıldığı sürece en kıyak askerliktir. Gemi komutanı hariç kimseye komutanım demezssiniz. Diğer rütbelilere rütbeleriyle ya da efendim diye hitap edersiniz. Acemi birliği %80 iskenderun %10 izmir poligon %10 ise çanakkale geyiklidir. Kıyafet olarak keten pantolon, gömlek, ve kundura ayakkabı giyersiniz. Branşlar çok önemlidir. Benim gibi katip olursanız çok piç bir kişiliğe dönüşebilirsiniz. Porsun olursanız akşama kadar gemi boyası söker, motorcu olursanız yağ içinden çıkmazssınız. Uzman çavuşları iplemez, astsubaylarla kanka olursunuz. isterseniz balık tutar, isterseniz akşamları mehtaba karşı sigaranızı yakıp efkarlanırsınız. Tek kötü yanı tabut kadar dar olan yataklarda yatmaktır. Beyaz kıyafetleri giyince ayrıca karizma olurlar.
Deniz savunmasında askerlik yapan kişi. Bu iş 1750 li yıllara dayanır. Evet.
görsel
görsel
sevgili olundugunda insanda paranoya yaratabilecek meslege sahip insan.
(bkz: her limanda bir sevgili)
(bkz: sain erecto) kral abim.
https://www.youtube.com/w...DeB_5g33KCEE&index=50

gecenin şarkısı olsun çok acil. çünkü güneş geliyor.
Günümüz söylemiyle, denizci asker.

- anane, baban ne iş yapardı?
- bahriyeli zabitti çocuuum.
istanbul'da sokaklarda bahriyeli gördüğümüzde onlara özenirdik.