bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    osmanlı imparatorluğunda donanmada bulunan askerlere verilen isimdir.
    aslında hem deniz leventi hem de kara leventi vardır ama daha sonra sadece denizci askerler için kullanılmaya başlanmıştır.
    2 ... devedikeni
  2. 2.
    aynı zamanda günümüzde denizci olarak askerliğini yapanların acemilikte giydikleri yeşilimsi kıyafete de verilen isimdir.
    ... devedikeni
  3. 3.
    istanbul da bir semt.
    ... aabi
  4. 4.
    levent var birde 4.levent var. merak ettiğim 2.levent 3.levent neden yok.
    1 ... aabi
  5. 5.
    leventin iki anlamı vardır.
    1. osmanlı donanma askeri
    2. boylu poslu, renkli gözlü, yakışıklı, sarışın.

beni tanıyanlar espiri yapıyorum sanabilir çünkü ikinci tanımda kendimi anlattım ama açıp sözlükten baktıklarında onlarda bu tanımın doğru olduğunu göreceklerdir
    7 ... leventy06
  6. 6.
    1. Osmanlı donanmasında ve kıyılarında görev yapan asker sınıfı: "Kıyıdaki barakadan bizim leventler birer birer çıkıp denize dalarlardı."- C. Uçuk. 2. sıfat Uzun: "Kuvvetle büyüyen levent kavaklardan başlar; sırasıyla meşe, ayva, köknar ve çamlarla biterdi."- S. F. Abasıyanık. 3. sıfat, mecazi Boylu boslu, yakışıklı (kimse).
    1 ... geronımoo
  7. 7.
    izmir/gültepe'nin bir bölümü. gitmemeniz tavsiye edilir.

(bkz: çobançeşme)
    1 ... gerko
  8. 8.
    1, 2, 3, 4, yeni levent şeklinde 5 tane olan semt. genellikle 2. ve 3. levent yerleri itibariyle pek bilinmez.
    ... batis
  9. 9.
    bir zamanlar aşkın anlam kazandığı istanbul semti.
    ... dogupark
  10. 10.
    1,2,3,4 ve yenilevent haricinde bir de iç levent vardır. 6'ya ayrılmıştır yani. yenilevent az bilinir, 2. ve 3. daha da az bilinir ve iç levent neredeyse leventte yaşayanlar tarafından dahi bilinmez.
    ... kereste